چالش جدید اپل برای کاربران ایرانی

به گزارش مجله ایرکا، شرکت اپل برای افزایش سطح امنیت حساب کاربران، هنگام ساختن حساب کاربری یا اپل آی دی، از آنها برای ارسال کد تایید هویت شماره تلفن درخواست می نماید، اقدامی که به دلیل تحریم ها و نبودن اسم ایران در این فهرست، می تواند برای کاربران ایرانی دردسرساز گردد.

چالش جدید اپل برای کاربران ایرانی

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

اگرچه برنامه نویس های ایرانی بسیاری در کشور ما وجود دارد که چه در حوزه سیستم عامل اندروید و چه iOS، اپلیکیشن های زیادی را در فروشگاه های آنلاین اپلیکیشن قرار دادند، اما برخلاف تصور بعضی که شرکت های فناوری تحت تاثیر تحریم ها قرار نمی گیرند، همیشه مسائلی برای این برنامه نویسان و اپلیکیشن های ایرانی وجود داشته است. خطای 1009 یکی از شناخته شده ترین این مسائل است که مدت هاست باعث آزار کاربران ایرانی شده و اغلب از فعالیت کاربران ایرانی جلوگیری می کرد.

اما در سال های اخیر و جدیدترین نبرد شرکت های خارجی و فروشگاه های آنلاین آمریکایی با اپلیکیشن های ایرانی، از زمانی شروع شد که اپل تنها چند ماه پس از گگرددن درهای فروشگاه آنلاین خود به اپلیکیشن های ایرانی در سپتامبر 2016، با فرمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای تحریم علیه ایران، بعضی اپلیکیشن های ایرانی را از اپ استور حذف کرد.

البته محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار داشت حذف برنامه های ایرانی از اپ استور را به طور قانونی پیگیری می نماید. در آن موقع حتی بعضی از فعالان حوزه فضای مجازی و توسعه دهندگان اپلیکیشن های ایرانی با ارسال نامه ای رسمی از تیم کوک -مدیرعامل اپل- درخواست کردند این اقدام را متوقف کند. هرچند این نامه هم به جایی نرسید.

موضوع حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور کاملا حل نشده بود که گوگل نیز به فاصله دو هفته پس از اپل و در اقدامی مشابه، نرم افزارهای ایرانی را از گوگل پلی - فروشگاه آنلاین نرم افزارهای اندرویدی - با توجیه مشابه تحریم های دولت آمریکا علیه ایران حذف کرد. اما به دنبال حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور، بعضی شرکت ها و اپلیکیشن های ایرانی برای دور زدن این محدودیتِ ایجاد شده، سراغ استفاده از اکانت های اینترپرایز (Enterprise) رفتند و بدین ترتیب امکان استفاده از اپلیکیشن های خود را برای کاربران ایرانی گوشی های آیفون فراهم کردند.

این روش تا چندین ماه ادامه داشت تا جایی که فعالیت حساب های سازمانی شرکت ها هم غیرفعال و استفاده از آن ها در گوشی های آیفون حذف شد تا بار دیگر امکان استفاده از اپلیکیشن های ایرانی در این گوشی های غیرممکن گردد و توسعه دهندگان ناچار به تغییر این اکانت های اینترپرایز در مدت های زمانی کوتاه شوند و تا امروز هم این فرایند ادامه دارد و اگر توسعه دهندگان ایرانی نتوانند به روش های مختلف، اپلپکیشن خود را در اپ استور قرار دهند، از اکانت های اینترپرایز استفاده می نمایند.

در اقدامی دیگر که توسط اپل اجرا شده است، ساخت اپل آی دی با شماره ایرانی امکان پذیر نیست. درواقع اپل برای افزایش امنیت حساب های خود، از کاربران هنگام ساخت حساب کاربری اپل یا همان اپل آی دی، کد تایید می خواهد که دریافت این کد برخلاف معمول که به وسیله ایمیل هم انجام می شد، نیازمند شماره تلفن است که با برقراری تماس یا پیامک این کد را ارسال کند، اما از آنجایی که به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، شماره کشورمان در لیست بسیاری از شرکت های فناوری نیست، این بار هم کاربران با مشکل روبرو می شوند.

البته آن دسته از کاربرانی که پیش از این پیروز به ساخت حساب کاربری اپل بودند، می توانند از همان حساب قبلی برای محصولات جدید اپل استفاده نمایند و این موضوع برای کاربران جدید که می خواهند اقدام به ساختن اپل آی دی نمایند، مشکل ساز شده است. البته بسیاری از کاربران به یاری شماره های مجازی به ساخت اپل آی دی اقدام می نمایند، اما این شماره ها هم فقط به مدت محدودی قابل دسترسی خواهند بود و پس از آن غیر فعال و به سایر افراد واگذار می شوند.

در نهایت با توجه به اینکه شکایت ها و اقدامات قانونی نتیجه ای نداده، این شرکت ها هستند که باید برای مقابله با تحریم های یک جانبه و ظالمانه، روش های توسعه برنامه های خود را تغییر دهند و استفاده از محصولات خود را برای کاربران هموار نمایند، همان طور که در این سال ها و با وجود تحریم ها، شرکت ها و کاربران ایرانی همیشه راهی برای مقابله و دور زدن تحریم ها پیدا نموده اند و باید دید مشکل شماره تلفن برای کاربران ایرانی، چطور به دست شرکت ها چاره می گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 394

به "چالش جدید اپل برای کاربران ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش جدید اپل برای کاربران ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید