امیدی تازه برای درمان آلزایمر: ارسال آنتی بادی به درون مغز

به گزارش مجله ایرکا، دانشمندان در پژوهشی تازه توانسته اند روشی را پیدا نمایند تا انتقال دارو های آنتی بادی به درون مغز بیماران آلزایمر ممکن گردد.

امیدی تازه برای درمان آلزایمر: ارسال آنتی بادی به درون مغز

گروهی از محققان در ژاپن به روش جدیدی برای انتقال دارو به مغز دست پیدا نموده اند که در آزمایش روی موش ها پیروز ظاهر شده است. آن ها می گویند این روش می تواند سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش دهد و حتی شاید امیدی برای درمان آن ایجاد کند.

دانشمندان در این روش برای انتقال آنتی بادی پروتئین آمیلوئید B به داخل مغز نوعی نانومیسل پلیمری گلوکزیله ایجاد نموده اند که در واقع توپ هایی توخالی و ریز است که می تواند از سد خونی مغز موش ها عبور کند. این فرایند با میانجی گری حامل شماره 1 گلوکز (GLUT1) انجام می گردد و با افزایش سطح گلوکز خون شدت می یابد.

محققان در آزمایش های خود نانومیسل های پلیمری را با تکه هایی از آنتی بادی ضد الیگومر های آمیلوئید B پر کردند و به مغز موش های مبتلا به آلزایمر فرستادند. نوبو سانجو، از محققان ارشد این پژوهش می گوید: نتایج کار بسیار واضح بود. تزریق تکه های آنتی بادی ضد الیگومر های آمیلوئید B به وسیله نانومیسل های پلیمری به طرز چشمگیری تعداد گونه های خطرناک آمیلوئید B را کاهش داد. به علاوه، پلاک های آمیلوئیدی که همچنان شکل می گرفتند، کوچک تر و کم تراکم تر از نمونه های مشاهده شده در سایر موش های مبتلا به آلزایمر بودند.

اثر این درمان روی موش های مبتلا به آلزایمر چه بود؟

پژوهشگران سپس رفتار های موش های تحت درمان را آنالیز کردند و متوجه شدند که این موش ها یادگیری و ظرفیت حافظه بهتری نسبت به موش های درمان نشده داشته اند. آکیکو آمانو، از نویسندگان ارشد این مقاله می گوید: یافته های ما نشان می دهد که رساندن سطح مناسبی از آنتی بادی به مغز با یاری نانومیسل های پلیمری می تواند گونه های خطرناک آمیلوئید B را کاهش دهد و سرعت پیشرفت آلزایمر در موش ها را پایین بیاورد.

بیماری آلزایمر که به زوال عقل منجر می گردد، معمولاً با تجمع پروتئین آمیلوئید B در مغز به وجود می آید. دانشمندان در گذشته سعی نموده بودند آنتی بادی های ضد این پروتئین را به مغز بفرستند، اما این دارو ها به شکل مؤثر از سد خونی مغز عبور نمی نمایند. حالا دانشمندان امید تازه ای برای یاری به بیماران پیدا نموده اند. نتایج پژوهش حاضر در مجله Journal of Nanobiotechnology منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 22 اسفند 1401 بروزرسانی: 22 اسفند 1401 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1556

به "امیدی تازه برای درمان آلزایمر: ارسال آنتی بادی به درون مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدی تازه برای درمان آلزایمر: ارسال آنتی بادی به درون مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید