انتقاد از برخوردهای محتاطانه با فیلم کوتاه

به گزارش مجله ایرکا، بعضی کارگردان های فیلم کوتاه نسبت به رویه صدور مجوز برای نمایش این نوع فیلم ها انتقاد دارند و در این باره انجمن فیلم کوتاه ایران هم در اعتراض به بعضی تصمیم گیری ها در صدور مجوز نمایش فیلم های کوتاه بیانیه ای را منتشر نموده است.

انتقاد از برخوردهای محتاطانه با فیلم کوتاه

در این باره آزاده موسوی که متقاضی شرکت در جشنواره اخیر فیلم کوتاه تهران بود، در گفت وگویی با خبرنگاران اعلام کرد: فیلم کوتاه دیدار برای حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران طبق نظر هیات انتخاب به جشنواره راه یافته بود ولی آن طور که بعضی از همان دوستان در هیات انتخاب گفته اند، این فیلم از طرف اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی از جشنواره کنار گذاشته شد.

او با اشاره به اینکه علت این اتفاق حتی از طرف دبیر جشنواره (سید صادق موسوی) هم شرح داده نشد، ادامه داد: من چنین برخوردی را نپسندیدم مخصوصا درباره جشنواره فیلم کوتاه که مخاطب خاص دارد و انتظار می رود با نگاهی بازتر و نه اینقدر محتاطانه برخورد کند.

موسوی درباره تصمیم برای نمایش فیلمش گفت: با توجه به اتفاق پیش آمده فعلا برای اکران صبر می کنم اما دیدار به زودی در بخش مسابقه جشنواره کلرمون فرانسه حضور دارد و تنها نماینده ایران در این جشنواره فیلم کوتاه است.

در این باره سیاوش شهابی هم که متقاضی اکران فیلم کوتاه تشریح در گروه هنر و تجربه بوده، به خبرنگاران می گوید: چند ماه قبل برای اکران این فیلم درخواست دادیم ولی بخش مربوط به اکران هنر و تجربه در سازمان سینمایی مجوز نمایش فیلم را نداد.

این فیلم در رویدادهای مختلفی تا به حال شرکت داشته و از جشنواره نماز و نیایش در قم هم جایزه بهترین فیلمنامه را گرفته است.

به همین دلیل و براساس همین ماجراها انجمن فیلم کوتاه ایران هم بیانیه ای صادر نموده که در بخشی از آن آمده است: انجمن فیلم کوتاه ایران به عنوان نهاد صنفی که حمایت از فیلم کوتاه را وظیفه خود می داند اعلام می نماید، توقیف و سانسور فیلم های کوتاه و جلوگیری از نمایش آن ها در سینماهای هنر و تجربه و جشنواره های فیلم از سوی اداره ارزشیابی و نظارتِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مغایر با اصل آزادی بیان و به طور معین اصل 23 قانون اساسی است. در ماده 27 منشور حقوق شهروندی نیز آمده است: شهروندان حق دارند اندیشه، خلاقیت و احساسِ خود را از طُرقِ مختلف آفرینش فکری، ادبی و هنری با رعایت قوانین و حقوق دیگران بیان نمایند.

بی گمان راه توسعه هر جامعه ای با هر نوع ساختار اجتماعی و حکومتی، آزادی بیان است. فیلم کوتاه همیشه به واسطه قالب غیرتجاری خود توانسته است آسیب ها را با جسارت واکاوی نموده و زنگ های خطر را خیلی جلوتر به صدا در آورد. همین ویژگی های آزادمنشانه فیلم کوتاه، این قالب هنری را از اسارت چهارچوب های سینمای تجاری و قواعد دست وپاگیر آزاد نموده است و باعث شده فیلم کوتاه ایران در عرصه های گوناگون داخلی و بین المللی درخششی کم نظیر داشته باشد. فیلم کوتاه، اکران وسیع ندارد و این قالب سینمایی در جامعه ما همیشه مهجور بوده است.

متاسفانه سازمان صدا و سیما نیز نمایش فیلم کوتاه را از دستور کار خود خارج نموده است و اهمیتی به این بیان هنری موجز و اثرگذار نمی دهد. همچنین هر ساله شاهدیم که تعدادی فیلم کوتاه از حضور در جشنواره های متعدد داخلی مانند جشنواره فیلم کوتاه تهران یا اکران در سینماهای هنر و تجربه، منع می شوند و متاسفانه این ممیزی ها روز به روز بیشتر شده تا آن جا که برای نمایش های کوچک نیز سخت گیری ها شدت یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 16

به "انتقاد از برخوردهای محتاطانه با فیلم کوتاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از برخوردهای محتاطانه با فیلم کوتاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید