انتقاد وزیر بهداشت از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا

به گزارش مجله ایرکا، خبرنگاران : وزیر بهداشت گفت: توزیع ناعادلانه واکسن های کرونا روی زشت دنیای ناعادلانه ما را نشان داد، به طوری که تقریباً 80 درصد واکسن های تزریقی در 10 کشور پیشرفته است.

انتقاد وزیر بهداشت از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا

به گزارش به نقل از ایلنا، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست مجمع عالی سیاستگذاری هلسینکی در حوزه کرونا که به صورت ارتباط تصویری برگزار گردید، اضافه نمود: متاسفانه در فضای ناعادلانه موجود، 18 کشور با درآمد پایین و متوسط هنوز واکسنی دریافت ننموده اند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، متن سخنان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به این توضیح است:

عالیجنابان

خانم ها و آقایان

در ابتدا، می خواهم از وزیر محترم امور خانواده و خدمات اجتماعی فنلاند، خانم کریستا کیورو، برای برگزاری چنین جلسه ای به منظور همکاری چند جانبه در مدیریت موج های بعدی کووید-19 و همه گیر های آینده تشکر کنم. بیش از 15 ماه است که دنیا با کووید-19 در حال جنگیدن است. در این مدت، حدود 135 میلیون نفر در دنیا آلوده شدند که از این تعداد حدود سه میلیون نفر نیز جان باختند.

سلامتی هیچ مرز سیاسی و جغرافیایی نمی شناسد و درد و مسائل گروهی از مردم در یک طرف دنیا با مسائل افراد در سایر نقاط در هم تنیده است.

همه گیری دنیای بیماری کووید-19 به سرعت دنیا را فرا گرفت و درس های زیادی را در سطح ملی، منطقه ای و دنیای به ما آموخت که نشان دهنده عدم آمادگی جامعه دنیای برای مقابله با یک پاندمی بود. آمادگی دنیای و واکنش سریع باید در راس دستور کار دولت ها و آژانس های بین المللی برای دهه های آینده باشد. رهبری، همبستگی، همکاری بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی بین کشور ها ابزار های لازم برای مدیریت بیماری همه گیر کووید-19 است.

نمایندگان محترم.

توزیع ناعادلانه واکسن های کووید-19 روی زشت دنیای ناعادلانه ما را نشان داد، بطوری که تقریباً 80 درصد واکسن های تزریقی در 10 کشور پیشرفته است در حالی که 18 کشور با درآمد پایین و متوسط هنوز واکسنی دریافت ننموده اند. بدیهی است که این اتفاق برای COVAX، WHO، GAVI، CEPI و همه سازمان های بین المللی یک ناکامی است. ما باید با شفافیت، همکاری و همبستگی بر این بی عدالتی غلبه کنیم.

در خبرنگاران ببینید:جنجال جدید بر سر واکسن پولی

تا زمانی که کل دنیا ایمن نشده و ویروس در جایی در حال گردش است، خطر جهش و تهدید سلامت کشور های ایمن شده وجود دارد. بنابراین، با توجه به درس هایی که تا کنون آموخته ایم، در این زمان بخصوص، ما فقط یک راهکار داریم: همکاری همه ملت ها برای واکسیناسیون همه و حفظ اقدامات دقیق بهداشت عمومی برای شکست این همه گیری.

امروز، من با خوشنودی اعلام می دارم که با وجود همه محدودیت ها، تحریم های یک جانبه غیرقانونی علیه مردم من و مسائل مالی ناشی از تحریم ها، ما پیروز به فراوری ملی همه احتیاج ها برای مبارزه با کووید-19 از جمله لوازم حفاظت شخصی، کیت های آزمایش، تجهیزات، دستگاه های پزشکی، دارو ها و از همه مهمتر شش پلتفرم واکسن کاملاً بومی، چهار قرارداد فراوری و فراوری مشترک، شدیم واین محصولات بومی در واکسیناسیون انبوه در ماه های آینده استفاده خواهند شد.

همه گیری دنیای کرونا یک چالش دنیای با یک راهکار دنیای است. راهکار های ملی فقط می توانند به طور موقت یاری نمایند. به وسیله تقویت رهبری WHO، سرمایه گذاری بیشتر در تیم های واکنش سریع، به اشتراک گذاری داده ها، شفافیت و معتبرسازی داده ها در قالب های توافق شده برای غلبه بر موانع قانونی به نفع سلامت مردم، و انتقال تکنولوژی به کشور های با درامد کم و متوسط، می توان پیروز به شکست این همه گیری دنیای می شد.

من امیدوارم این همکاری میان کشور های منطقه منا، خلیج فارس، اروپا و WHO نتایج مثبتی داشته باشد.

با تشکر

نشست مجمع عالی سیاستگذاری هلسینکی در حوزه کرونا به صورت ارتباط تصویری با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با هدف مشارکت در تجربیات و آموخته های مقابله با کرونا به منظور استفاده در خیز های بعدی همه گیری دنیای (پاندمی) کرونا با موضوع تقویت همکاری های کشور های اروپایی، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در حوزه همه گیری دنیای کرونا برگزار گردیده است.

15 کشور از اروپا، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در این نشست مجازی مشارکت دارند.

سازمان دنیای بهداشت نیز برای برگزاری این مجمع مجازی همکاری نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 959

به "انتقاد وزیر بهداشت از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد وزیر بهداشت از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید