برترین روش های تمیز کردن انواع مبل پارچه ای با جوش شیرین، سرکه و &amphellip

به گزارش مجله ایرکا، لم دادن روی مبل و دیدن کردن تلویزیون به همراه خوردن تنقلات و چای، برای همه ما کاری لذت بخش محسوب می گردد. اما ممکن است در حالی که غرق در دیدنی فیلم مورد علاقه تان هستید، ناگهان دست تان به فنجان چای برخورد کند و مقداری از آن روی مبل بریزد. ایجاد لکه روی مبلمان و کاناپه امری رایج است و شناخت راهکارهای مؤثر برای تمیز کردن مبل پارچه ای می تواند به شما یاری کند تا خیلی زود از شر این لکه ها خلاص شوید. در این مقاله می توانید روش هایی ساده و کاربردی برای تمیز کردن مبل پارچه ای را از سرویس سبک زندگی در مجله خبرنگاران بخوانید.

برترین روش های تمیز کردن انواع مبل پارچه ای با جوش شیرین، سرکه و &amphellip

چه زمانی باید اقدام به تمیز کردن مبل پارچه ای کنید؟

زمان تمیز کردن مبلمان معمولاً به سبک زندگی و اندازه استفاده شما از آن ها وابسته است. اگر در خانه فرزند کوچک دارید و از حیوان خانگی نگهداری می کنید و یا چندین ساعت از طول روز را روی مبل دراز می کشید و به تماشای تلویزیون و خوردن تنقلات می پردازید، باید بدانید که مبلمان شما به تمیزکاری بیشتری نیاز خواهد داشت. پیشنهاد ما به شما این است که هر هفته حتماً سطح مبلمان را با جارو برقی تمیز کنید تا ذرات اضافی غذا و مویی که روی مبلمان جمع شده، پاک گردد.

از طرف دیگر هر زمان که لکه ای روی مبلمان ایجاد شد و یا چیزی روی آن ریخت، همان لحظه اقدام به تمیز کردن مبل پارچه ای کنید تا لکه ها عمیق نشوند و به بافت پارچه نفوذ نکنند. برای تمیزکاری عمیق پارچه مبلی تان بهتر است سالی یک بار این کار را انجام دهید و به طور حرفه ای تمام بخش های مبل را تمیز کنید.

مهم ترین اقدامات قبل از تمیزکاری مبل پارچه ای

قبل از اینکه شروع به تمیز کردن مبل ها کنید، ابتدا ضروری است از شر ذرات غذا و گرد و خاکی که روی مبل وجود دارد، راحت شوید برای این کار ضروری است چند مرحله را پشت سر بگذارید و سپس تمیز کردن مبل پارچه ای را شروع کنید.

1- جارو زدن مبل

قبل از تمیز کردن مبل باید به یاری جارو برقی سطح مبل را تمیز کنید و لا به لای درزها و اطراف دسته های مبل را به خوبی جارو برقی بزنید. دقت داشته باشید که اگر تشک مبلمان شما جدا می گردد، آن را بردارید و زیر بالشتک مبل را هم جارو بزنید.

2- گردگیری مبل

مرحله دو برای تمیز کردن مبل پارچه ای از بین بردن گرد و خاک انباشته شده در آن است. برای این کار یک برس با زبری میانه بردارید و به آرامی روی سطح پارچه مبل بکشید تا ذرات خاک از داخل تار و پود مبل خارج گردد و سپس دوباره سطح مبل را جارو بزنید.

3- از بین بردن مو و پرز

اگر از حیوان خانگی مراقبت می کنید، این مرحله مختص شما است. برای از بین بردن موهای روی پارچه مبلی تان، یک غلتک پرزگیر لباس بردارید و روی همه بخش های مبل بکشید تا پرز و موهای ریز چسبیده به آن به راحتی تمیز گردد.

4- تمیز کردن پایه ها

در سرانجام بعد از اینکه سطح مبل را تمیز کردید، باید با یاری یک دستمال تمیز و مرطوب پایه ها و دسته های غیر پارچه ای مبل را تمیز کنید.

5- چک کردن نوع پارچه مبلی

یکی از مهم ترین مراحل تمیز کردن مبل پارچه ای قبل از هر اقدامی، تشخیص نوع پارچه است. شما باید قبل از استفاده از هر نوع ماده تمیز کننده ای، ابتدا مطمئن شوید که جنس پارچه مبل شما چیست و شما برای تمیز کردن آن مجاز به استفاده از چه نوع تمیز کننده هایی هستید. زیر تشک یا پشت مبلمان بسیاری از برندهای معتبر یک برچسب از نحوه تمیز کردن و شستشوی پارچه مبلی وجود دارد که علائم اختصاری در آن معین شده است و معناهای آن ها به توضیح زیر است:

W: این علامت نشان می دهد که شما برای تمیز کردن مبل باید تنها از محصولات تمیز کننده بر پایه آب بهره ببرید.

S: این علامت نشان دهنده این است که شما برای تمیز کردن مبل پارچه ای تنها مجاز به استفاده از پاک کننده های بدون آب و خشک هستید.

SW یا WS: این علامت یعنی می توانید برای تمیز کردن مبل از مواد تمیز کننده پایه آب و هم خشک بهره ببرید.

O: نشان دهنده این است که پارچه مبلی شما از مواد ارگانیک تهیه شده و برای تمیز کردن آن تنها باید از آب سرد بهره ببرید.

X: این علامت یعنی شما مجاز به استفاده از هیچ نوع شوینده ای نیستید و تنها باید از جارو و برس بهره ببرید.

توجه داشته باشید که اگر هیچ علامتی روی مبلمان شما وجود ندارد، حتماً با پرسش از جایی که مبل را خریده اید، نوع پارچه مبلی تان را شناسایی کنید و سپس با استفاده از ماده تمیز کننده مناسب اقدام به از بین بردن لکه های روی مبل کنید.

بیشتر بخوانید : برترین روشهای شستن و تمیز کردن انواع لکه مبل سفید و فرش روشن

جوش شیرین ماده ای مؤثر برای از بین بردن لکه و بوی بد مبل

جوش شیرین قدرت زیادی در از بین بردن لکه ها و بوها دارد. شما می توانید برای تمیز کردن مبل پارچه ای به دو روش از جوش شیرین بهره ببرید. در یک کاسه به اندازه مساوی جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید و به یاری یک ابر این ترکیب را روی مبل یا محل لکه قرار دهید. 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا جوش شیرین کاملاً لکه ها را جذب کند. سپس با یاری جارو برقی آن بخش را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید : برترین روش های پاک کردن چربی هود آشپزخانه با جوش شیرین و سرکه

برای استفاده از جوش شیرین به روش خشک تنها کافی است آن را در محل لکه بپاشید و بعد از 20 تا 30 دقیقه محل لکه را جاروکشی کنید. اگر لکه ایجاد شده روی مبل پر رنگ است می توانید با یک برس جوش شیرین را روی لکه بمالید و بعد آن را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که پاشیدن جوش شیرین روی مبل بوی نامطبوع مبل را هم از بین می رود.

ترکیب سرکه و مایع ظرفشویی، برترین ترکیب برای تمیز کردن لکه های مبل

برای تمیز کردن چرک درزها و کناره های تودوزی مبل پارچه ای باید یک لیوان آب گرم را با 1/4 لیوان سرکه سفید و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی ترکیب کنید. سپس این ترکیب را داخل یک شیشه اسپری بریزید. همه درزها و محل هایی از مبل را که چرک و لکه در آن وجود دارد، با یاری این اسپری و یک برس یا مسواک پاک کنید. در نهایت محل را با پارچه خشک تمیز کنید و اجازه دهید در معرض هوا خشک گردد.

تمیزکردن لکه چربی یا روغن با استفاده از شوینده مخصوص و بخارشو

حتما بخوانید : برترین ترفندهای تمیزکاری نقاط مختلف خانه با مواد شوینده مناسب

یکی دیگر از روش های تمیز کردن مبل پارچه ای این است که به یک فروشگاه معتبر بروید و یک محلول تمیز کننده متناسب با نوع پارچه مبلی تان بخرید. توجه داشته باشید که هر ماده تمیز کننده ای چه طبیعی و چه شیمیایی باید قبل از تمیز کردن، حتماً در گوشه ای از مبل امتحان گردد. برای این کار اندازهی از تمیز کننده را روی قسمتی از مبل را که در دید نیست امتحان کنید و اگر مسئله ای نبود برای از آن برای تمیز کردن همه بخش های مبل بهره ببرید. در ضمن قبل از استفاده از بخارشو حتما لکه چربی یا روغنی را تمیز کنید و بعد از بخارشو بهره ببرید زیرا از بین بردن این لکه ها سخت است و استفاده از بخار شو باعث پخش شدن بیشتر لکه میگردد بهتر است ابتدا با مایع شوینده مخصوص و یک پد اسفنجی لکه را تمیز نموده و سپس از بخار شوی و بعلاوه شامپو فرش بهره ببرید.

منبع : وب سایت های livingspaces و fantasticcleaners

نوشته های مرتبط

ترفندها و راهکارهای تمیز کردن کفش کتانی و چرمی سفید

برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی با چند روش ساده

25 کاربرد عجیب سرکه سیب و سرکه سفید در خانه داری

2 طرز تهیه ترشی چغاله بادام و فواید و مضرات بادام سبز برای بدن

منبع: افق کوروش
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1116

به "برترین روش های تمیز کردن انواع مبل پارچه ای با جوش شیرین، سرکه و &amphellip" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روش های تمیز کردن انواع مبل پارچه ای با جوش شیرین، سرکه و &amphellip"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید