دوست دارید بطری بازکنِ اقیانوس شوید؟

به گزارش مجله ایرکا، به گزارش خبرنگار خبرنگاران (ایبنا)، امروز روز جهانی اقیانوس بود. تا به حال یک اقیانوس را از نزدیک ندیده ام؛ حتی دریاها را هم آن طور باید و شاید آنالیز ننموده ام تا ببینم این حجم آبی بزرگ و وسیع چه شگفتی ای در خود دارد که این چنین آدم ها را درگیر خود نموده است! البته که این حجم آبی، زیبا هم است و لطف های متعددی در حق آدم ها نموده؛ مثلا برای بعضی از آنها شغل و پول به همراه داشته و با کار سرگرم شان نموده است.

دوست دارید بطری بازکنِ اقیانوس شوید؟

به نظر شما دریاها و اقیانوس ها تا به امروز چه شغل هایی ایجاد نموده اند؟ چندتای آنها را می توانیم نام ببریم؟ بیایید برایتان یکی از عجیب ترین شغل های اقیانوسی را نام ببرم: بطری بازکن اقیانوس.

این کارِ مردی بود که در جایی روی بلندی، که فقط یک درخت بود و سایه اش زندگی می کرد و صبح تا شب نگاهش را به موج ها می دوخت تا شاید برق شیشه ای به چشمش بخورد..

الان دارید به شغل این مرد می خندید؟ شاید هم با نگاهی خیره به این صفحه زل زده اید تا بفهمید من دارم از چه حرف می زنم؛ راستش برای خود من هم عجیب بود که چنین شغلی در دنیا داریم ولی داریم و شغل بی نهایت مهمی هم بود.

کار مرد بطری بازکن اقیانوس این بود که هروقت توی دریا بطری پیدا می شد، بازش کند و با دست خودش پیام آن را به صاحبش برساند.. حالا دیدید چه کار مهمی است و نباید آن را دست کم گرفت؟ تا به حال شده کار پستچی ها را مسخره کنید؟ پس مؤدب باشید و کار این مرد بطری بازکن اقیانوس را جدی بگیرید و برای آن ارزش قائل باشید. این کار هیچ فرقی با کار پستچی ها ندارد؛ او را باید پستچی اقیانوس بدانیم و به این علت که نامه ها و پیام های اقیانوسی را به موقع به صاحبان شان می رساند قدردانش باشیم. این کار به نظر جالب و هیجان انگیز است؛ اما مثل همه کارها نقطه ای دارد که باعث غصه می گردد؛ مثلا هیچ وقت هیچ کس برای خود پستچی نامه نفرستد.

این بطری بازکنِ اقیانوس که در سرما و گرما، مسافت طولانی و کم و برای مخاطبان مختلف نامه برده است خودش خیلی مشتاق این بود که نامه ای دریافت کند و کسی برای او پیامی اقیانوسی بفرستد. شما دوست دارید برایش یک بطری شیشه ای بفرستید؟ خوب است؛ اما قبل شما انگار کسی دیگر خوش حالش نموده است.

قصه جلو می رود، مرد با این آرزو روزها را شب می نماید و کم سو شدن ستاره ها و برگشتن تابش خورشید روی سطح آب را می بیند. او آرزویش را همان قدر شدنی می داند که یافتن پولک یک پری دریایی روی ساحل؛ چون او اسمی نداشت و دوستی نداشت.

دوست، یکی از مهم ترین و قشنگ ترین و هیجان انگیزترین چیزهایی است که یک آدم می تواند روی زمین تجربه کند. با دوست می گردد لحظه های خوش حال نماینده ساخت، خاطره های دلگرم نماینده و خیلی چیزهای دیگر؛ اما بطری بازکنِ اقیانوس دوستی نداشت و از این خوشی ها محروم بود.

ولی یک روز، موج های پستچی کلاه سفیدشان را به احترام بطری بازکن از سر برداشتند و برایش یک بطری آوردند که نامه اش با همه نامه ها فرق داشت.

مطمئن نیستم این نامه به موقع به دستت برسد، ولی قرار است مهمانی بگیرم. فردا، دم دم های جزر و مدِ غروب، کنار ساحل. می گردد لطفاً بیایی؟

فکر می کنید چه کسی این نامه را فرستاده؟ مخاطبش کیست؟ آیا برای بطری بازکن است؟ خودش هم نمی داند و می رود از همه می پرسد که این نامه برای شماست و همه پاسخ منفی می دهند. ما حین خواندن جملات کوتاه کتاب و ورق زدن آن، ته دل مان شوقی را احساس می کنیم و امیدواریم که این نامه برای همان مرد باشد تا خوش حال گردد!

نویسنده ما را به چیزی که می خواهیم می رساند: یعنی خوش حال شدن بطری بازکنِ اقیانوس. او به محل مهمانی می رود و می بیند همه اهالی روستا آن جا هستند و برای حضور او شادی می نمایند و می نوازند و می خندند. قلب بطری بازکن جامی بلوری بود که کم مانده بود لبریز گردد..

میشل کوئِواس داستانی شاعرانه برای بچه ها نوشته است که از خواندن هر جمله اش حسی خوش درون مان ایجاد می گردد و خیال پردازی مان جان می گیرد. این را البته مدیون تصاویر لطیف ارین ای.اِستد هم هستیم که با انتخاب رنگ های آرامش بخش و ترکیب آنها با جزئیاتی چشمگیر، مطالعه و تماشا کتاب را برایمان لذت بخش تر نموده است.

کتاب مردی که بطری های اقیانوس را باز می کرد یک داستان ساده دارد؛ ولی آن قدر سادگی اش پرحرف و تأمل برانگیز است که احتمالا هر مخاطبی مثل من دوست دارد بعد خواندنش، سری به دریا بزند و لبِ ساحل چشم به موج های پستچی بدوزد و منتظر بماند که شاید یک بطری شیشه ای به پایمان خورد و دیدیم که مرد بطری بازکنِ اقیانوس برایمان از روستایشان نامه ای فرستاده و از اینکه داستان زندگی اش را خوانده ایم خوش حال است. شاید هم در نامه اش نوشته است که دوست پیدا کنیم و قدر دوستی هایمان را بدانیم.

امروز روز دنیای اقیانوس بود و اگر شما هم مثل من اقیانوسی را از نزدیک ندیده اید، غصه نخورید؛ خواندن قصه زندگی مرد بطری بازکنِ اقیانوس کاری با تخیل مان می نماید که حتی می توانیم صدای موج های آب را هم به خوبی بشنویم و احساس این را داشته باشیم که نزدیک اقیانوس خانه ای داریم.

دریاها و اقیانوس ها مهم هستند؛ ولی کسانی که در این حجم آبی وسیع و زیبا کار می نمایند هم ارزشمند هستند و باید قدردان کارهایشان باشیم: مثل دریانوردان، نگهبانان امنیتِ دریا و بطری بازکن های اقیانوس.

این کتاب را انتشارات پرتقال با ترجمه سارا مطلوب در 42 صفحه مصور برای بچه ها بالاتر از چهارسال منتشر نموده و پیشنهاد مطالعه مناسبی برای علاقه مندان به دریاها و اقیانوس ها و داستان های شاعرانه است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1593

به "دوست دارید بطری بازکنِ اقیانوس شوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوست دارید بطری بازکنِ اقیانوس شوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید