دیکتاتورها شام چه می خورند!

به گزارش مجله ایرکا، یک نویسنده لهستانی در کتابی تحت عنوان یک دیکتاتور چه می خورد؟ به عادات غذایی بعضی سیاستمداران از جمله فیدل کاسترو و صدام از دید سرآشپزهای آن ها پرداخته است.

دیکتاتورها شام چه می خورند!

به نوشته روزنامه دیلی میل، ویتولد شابوفسکی نویسنده ای لهستانی است که چهار سال زمان صرف پرداختن به سرآشپزهای دیکتاتورها نموده است.

بیشتر این افراد بسیار محتاط بودند و بیشترشان برای سال ها از صحبت با این نویسنده خودداری می کردند. او به تدریج جزئیات کافی به دست آورد تا آن ها را در کتابی به چاپ برساند.

این سرآشپزها برای تعدادی از سادیسمی ترین و ترسناک ترین دیکتاتورهای دنیا آشپزی کردند. او می خواست بداند تهیه غذا برای شخصی که کوچکترین اشتباه شما می تواند به قیمت مرگ شما و خانواده تان تمام گردد، به چه شکلی است.

ابوعالی اولین بار در زمان جنگ ایران و عراق در ارتش برای صدام آشپزی کرد. غذای مورد علاقه او سوپ ماهی بود. اگر صدام خوش خلق بود که هیچ اما اگر طعم غذا به مذاقش خوش نمی آمد، سر آشپز را احضار می کرد و مثلا به او می گفت: کدام احمقی آنقدر نمک به این املت زده است؟ بعد او ابوعلی را بابت اسراف غذا 50 دینار جریمه می کرد.

به گفته ابوعالی، تنها زمانی که صدام شخصا به آشپزخانه سرکشی می کرد، در زمان ماه مبارک رمضان بود که قرار بود او در طول روز روزه باشد و نمی خواست کسی غذا خوردن او را ببیند.

سرآشپز پل پوت، دیکتاتور کامبوجی هم می گوید که او عاشق آبگوشت مرغ بود. جنبش خمر سرخ به رهبری او از 1975 تا 1979 بر کامبوج حکم راند.

پل پوت در مدت 4 سال حکومت خمرهای سرخ سه میلیون تن از جمعیت 8 میلیون نفری کامبوج را در کشتزارهای مرگ در گودال هایی که در زمین حفر نموده بودند، به رگبار بسته و سپس همان جا به خاک می سپردند.

او برای ایجاد کنترل، مردمش را گرسنه نگاه می داشت و مجبورشان می کرد بابت هر لقمه غذا از او قدردانی نمایند. به گفته سرآشپز پوت، گرسنگی جریمه ضعف یا نافرمانی هم بود. مردم برای زنده ماندن ملخ، کرم و تخم مورچه می خوردند.

رتیل کبابی و قورباغه های پخته شده در برگ های موز، غذاهای لوکس محسوب می شدند. اما آن ها از شکار موش ها منع می شدند که همین امر انبار غلات را از بین می بردند و باعث گرسنگی بیشتر می شد. در مقابل برای سربازان خمر سرخ، فیل کشته می شد.

در همین حال فیدل کاسترو که بیش از 50 سال بر کوبا حکمرانی کرد، پیش از آنکه به رهبری این کشور کمونیستی برسد، آشپزی داشت و غذای مورد علاقه اش بچه خوک بود. آشپز کاسترو در 16 سالگی به ارتش چریکی کاسترو پیوسته بود.

او در کنار چه گوآرا هم جنگیده بود و در یگان او آشپزی را آموخته بود. بعد از به قدرت رسیدن کاسترو، آشپز او اول به عنوان بادیگارد در کنار او حاضر شد و اندکی بعد یکی از سرآشپزهای او شد.

یکی دیگر از سرآشپزهای کاسترو گفت، در حالیکه غذای مورد علاقه او بچه خوک بود، اما تمایل زیادی به بستنی داشته است و تا روزی 20 اسکوپ بستنی می خورد. او یک بار هم درخواست سالاد اسپاگتی با بچه مارماهی داشت. سرآشپز او هم که مارماهی در اختیار نداشت، مجبور شد با قایق به رودخانه برود و با تور مارماهی بگیرد.

سرآشپز انور خوجه، دیکتاتور کمونیست آلبانی هم که در سال 1985 مرد، درباره عادت های غذایی او مطالبی گفته است. غذای مورد علاقه او گلوله های خمیری شکرپاره دیابتی بوده است. خوجه به دیابت مبتلا بود و طبق توصیه پزشکان روزانه نباید بیش از 1500 کالری دریافت می کرد. انور خوجه صبحانه پنیر با مربا می خورد، ناهار سوپ سبزیجات و ماهی و شام، ماست.

عیدی امین، دیکتاتور اوگاندا شخصی بود که خودش را رئیس جمهوری مادام العمر، سپهبد، پروردگار همه جانوران زمین و ماهی های دریاها، پادشاه بی نظیر اسکاتلند و فاتح امپراتوری بریتانیا معرفی می کرد. غذای مورد علاقه او بز کبابی بود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 381

به "دیکتاتورها شام چه می خورند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیکتاتورها شام چه می خورند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید