راهنمای جامع چاپ بلیط سفر

به گزارش مجله ایرکا، فرض کنید مشغول بستن چمدان سفر جدیدتان هستید و هنوز نمی دانید چطور و از کجا باید بلیط سفر خود را تهیه کنید. بلیط سفر درواقع مهم ترین بخش هر سفری است که بدون آن، آغاز و پایانی برای سفرتان نمی توانید در نظر بگیرید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید چاپ بلیط می تواند تا چه مقدار مهم باشد و اصلاً چرا این موضوع اهمیت دارد. چاپ بلیط ممکن است برای برخی از شرکت های مسافربری ضروری نباشد. اما عموماً توصیه می نمایند نسخه چاپی را هم در اختیار داشته باشید تا امنیت سفر بیشتر حفظ گردد. در این مطلب به راهنمای جامع چاپ بلیط سفر می پردازیم.

راهنمای جامع چاپ بلیط سفر

آیا چاپ بلیط اتوبوس برای سفر الزامی است؟

در اغلب از موارد احتیاجی نیست که بلیط اتوبوس را چاپ کنید. پس نگران چاپ کردن بلیط خود نباشید. بلکه می توانید با نشان دادن نسخه دیجیتالی بلیط در گوشی همراهتان اجازه سوارشدن بگیرید. مسئول شرکت پس از تأیید نهایی خرید بلیط، فوراً اجازه سوارشدن شما را صادر می نماید. اما چگونه بلیط سفر را چاپ کنیم؟

اما در برخی از موارد بهتر است یک نسخه چاپی از آن پیش از رفتن به پایانه مسافربری داشته باشید. البته بهتر است که با توجه به قوانین شرکت صادرنماینده بلیط یکی از گزینه های زیر را باید دنبال کنید:

چاپ بلیط (ها)- لازم است که پیش از ورود به پایانه یک نسخه چاپی از بلیط خود داشته باشید. اگر این کار را نکنید احتمالاً جلوی سوارشدن شما گرفته خواهد شد.

دریافت بلیط در پایانه- لازم است تا پیامک رزرو یا نسخه دیجیتالی بلیط اتوبوس خود را همراه داشته باشید تا به مسئول شرکت اتوبوس رانی موردنظر نشان بدهید. او پس از مشاهده شماره رزرو یا حتی دریافت نام خریدار بلیط در همان لحظه بلیط شما را چاپ می نماید.

شما به سادگی با چک کردن موارد خواسته شده می توانید مطمئن شوید:

پیش از خرید بلیط- می توانید از باجه فروش بپرسید (یا تلفن بزنید) که آیا لازم است نسخه چاپی داشته باشید یا خیر.

پس از خرید بلیط- معمولاً در زمان خرید اینترنتی می توانید در مرحله نهایی خرید، گزینه چاپ بلیط را ببینید. این گزینه را معمولاً در قسمت زیرین صفحه خرید می توانید مشاهده کنید.

درباره وسایل مورد احتیاج در سفر با اتوبوس بخوانید.

آیا چاپ کردن بلیط قطار برای سفر لازم است؟

خوشبختانه سخت گیری چاپ کردن بلیط که در پایانه های اتوبوس رانی بین شهری هست، در خصوص سفر با قطار اجرا نمی گردد. البته ناگفته نماند پس از صدور آنلاین بلیط خود، یک پیامک و یک ایمیل از نسخه اینترنتی بلیط دریافت می کنید که در آن شماره سریال بلیط، ساعت و تاریخ حرکت و سالن و کوپه و اطلاعات جزئی تعیین شده است. در فرایند تهیه بلیط قطار نیز مانند اتوبوس، در برخی موارد چاپ بلیط لازم است، ولی خبر خوب اینکه همواره احتیاج نیست بلیط خود را پرینت بگیرید.

بنابراین از آنجایی که بهتر است در راستای حفظ سیاست های زیست محیطی از کاغذ کمتری استفاده گردد، پیشنهاد می گردد که با نشان دادن تصویر بلیط در گوشی همراهتان، وارد قطار شوید.

درصورتی که مسئول ایستگاه از شما نسخه چاپی را درخواست کند، شما می توانید به راحتی از باجه بلیط برای چاپ کردن بلیط خود اقدام کنید. احتمالاً هزینه ای برای پرینت از شما درخواست می نمایند که البته بسیار ناچیز است.

آیا چاپ بلیط هواپیما برای سفر لازم است؟

در عصر تکنولوژی در جهانی مدرن، هنوز هم سیاست هایی تنظیم می شوند که رعایت آن ها برای حفظ امنیت افراد در سفر لازم است. شاید حساسیت چاپ کردن بلیط اتوبوس یا قطار به مقدار چاپ بلیط هواپیما زیاد نباشد. اما با رعایت نکاتی که در ادامه شرح می دهیم، نگرانی چندانی در زمان رد شد از گیت به سمت هواپیما نخواهید داشت.

از قلم نیاندازید که داشتن نسخه چاپی بلیط از نظر شرکت های بیمه بسیار مهم است و توصیه می نمایند حتماً هر مسافری پرینت چاپ شده بلیط خود را در دست داشته باشد. با این وجود همچنان داشتن نسخه دیجیتالی بلیط هم کافی است.

درواقع علت اصلی توصیه به داشتن کاغذ بلیط این است که در صورت دزدیده شدن وسایل یا گوشی همراهتان در فرودگاه، شما یک نسخه از بلیط را دارید که می توانید آن را به نمایندگی بیمه موردنظر برای جبران خسارت نشان بدهید.

درباره شرایط خرید بلیت پرواز خارجی بخوانید.

چرا بهتر است بلیط هواپیما را پرینت بگیریم؟

مسافران باهوش در فرودگاه، بلیط خود را چاپ می نمایند. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می نماید که به تنهایی سفر نمی کنید. هر یک از اعضای خانواده با در دست داشتن نسخه کاغذی می تواند بخش امنیت گیت را بدون دردسر رد کند و این مرحله با بلیط غیردیجیتال راحت تر انجام می گردد.

آیا می توانم نسخه دیجیتال بلیط را در فرودگاه نشان بدهم؟

بسیاری از فرودگاه های جهان با نشان دادن نسخه غیرچاپی بلیط مسئله ای ندارند. کافی است فرودگاه موردنظرتان را در گوگل پیدا کنید و ببینید در قسمت جزئیات فرودگاه، می توانید نسخه دیجیتال را نشان بدهید یا خیر. اگر اینطور نباشد می توانید به سادگی و با صرف کمترین زمان برای چاپ بلیط خود در فرودگاه اقدام کنید. کافی است یک باجه سلف سرویس در فرودگاه پیدا کنید. بلیط شما در کمترین زمان ممکن چاپ می گردد.

برای چاپ کردن بلیط خود لازم است نام خانوادگی مسافر و شماره تأیید را در بخش های خواسته شده وارد کنید.

نکته مهم:

گاهی شرایط خاصی پیش می آید که شما مجبور هستید حتماً بلیط سفر را چاپ کنید. مثلاً به علت تأخیر طولانی پرواز، شما تصمیم می گیرید پرواز را کنسل و بلیط را به صورت آنلاین مسترد کنید.

خوب است بدانید که در چنین شرایطی بلیط مسافر باید مهر گردد و آن را برای بخش پشتیبانی فرودگاه ارسال کنید. بعلاوه نسخه چاپی زمانی لازم است که بلیط چارتر خریده باشید. چون اگر بلیط شما سیستمی بوده باشد حتی برای استرداد آن هم به نسخه چاپی احتیاج نخواهید داشت.

سخن پایانی

فرقی نمی نماید که بخواهید با اتوبوس سفر کنید یا با هر وسیله حمل و نقل عمومی دیگر. مهم ترین بخش هر سفر بدون تردید داشتن بلیط است و درهرصورت مجوز سفر شما با یک برگه کوچک، تأیید خواهد شد. شما می توانید بلیط سفرهای خود را با برترین قیمت از سایت خبرنگاران رزرو کنید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 23 آذر 1401 بروزرسانی: 23 آذر 1401 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1512

به "راهنمای جامع چاپ بلیط سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع چاپ بلیط سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید