زنگنه: مصرف سوخت را در خودروسازی ها دنبال کنید

به گزارش مجله ایرکا، وزیر نفت با تاکید براینکه درباره فروش نفت تا زمانی که تحریم برداشته نشود حرفی نمی زنم اضافه کرد: این دوره طلبی بابت فروش نفت نداریم و پولمان را گرفتیم.

زنگنه: مصرف سوخت را در خودروسازی ها دنبال کنید

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از صداوسیما، بیژن زنگنه در مصاحبه با برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: البته این طور نبوده است که به هر قیمتی اتکا کنیم؛ ما در بخش هایی توانمند شدیم که اقتصاد خوبی هم داشته و با تقاضای بالایی روبرو بوده ایم.

وی توضیح داد: اگر تحریم نباشد کارهایی که برای داخل اجرا شده است، مرجع های خوبی برای صادرات خواهند داشت. ایرانی ها باید صاحب نشان (برند) شوند.

زنگنه بابیان اینکه ما در سطح خوب دنیای فراوری می کنیم و به دلیل تحریم استانداردهایمان را زیر پا نگذاشتیم گفت: ایران در فراوری محصولات پتروشیمی در منطقه, یک قدرت است

وزیر نفت اضافه کرد: پتروشیمی در دوران تحریم هم بسیار یاری کرد و ارزآوری خوبی داشته است.

وی با اشاره به دستاوردهای صنعت گاز کشور گفت: صنعت گاز پس از انقلاب توسعه یافته است، ذخایر گاز 9 تریلیون مترمکعب بوده و اکنون به 33 تریلیون مترمکعب رسیده است.

این عضو دولت دوازدهم ادامه داد: هم اکنون بیش از 80 درصد تجهیزات ثابت صنعت نفت در داخل کشور ساخته می گردد، در این زمینه پیشرفت خوبی حاصل شده است و ظرفیت ها با 15 سال پیش قابل مقایسه نیست .

وی با اشاره به اینکه ظرفیت بدنه کاری صنعت نفت برای بهره برداری با شروع انقلاب اسلامی در وضع خوبی بود و نیروها آموزش دیده بودند اضافه کرد: البته طرح های مهندسی و اصل مدیریت کار در لندن بود.

زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: 95 درصد جمعیت کل کشور از نعمت گاز بهره مند هستند 86 جمعیت روستایی و 99 درصد جمعیت شهری از گاز استفاده می نمایند، کمتر کشوری در دنیا چنین شبکه گازرسانی دارد.

وزیر نفت با تاکید براینکه درباره فروش نفت تا زمانی که تحریم برداشته نگردد حرفی نمی زنم اضافه کرد: این دوره طلبی بابت فروش نفت نداریم و پولمان را گرفتیم.

وی ادامه داد: بعضی از مطالباتمان در عراق، کره جنوبی، ژاپن و امارات مسدود شده است که مربوط به پیش از تحریم است.

زنگنه درباره مصرف سوخت در کشور هم گفت: بارها گفتم مصرف سوخت را در پالایشگاه ها دنبال نکنید در خودروسازی ها دنبال کنید.

وی ادامه داد: در بعضی موارد مصرف بی رویه ربطی به مردم ندارد و به سیاست گذاران مربوط می گردد برای نمونه خودروی بی کیفیت چه ارتباطی به مردم دارد؟ مردم ناچارند استفاده نمایند، البته خودروسازان در حال کوشش برای کیفی سازی هستند.

زنگنه با تاکید براینکه انرژی کشور را با این رشد مصرف نمی توان تأمین کرد گفت: میانگین رشد مصرف انرژی کشور سال جاری 12 درصد و در تهران 15 درصد بود، این رقم بزرگی است؛ کدام سازمانی می تواند آن را تأمین کند؟

وزیر نفت اضافه کرد: فراوری گاز کشور به اندازه 2.5 فاز پارس جنوبی اضافه شده است اما انگار فراوریی اضافه نشده و همه این مقدار مصرف شده است.

وی درباره توسعه میادین نفتی هم گفت: تا سرانجام این دولت تکلیف همه میدان ها را معین می کنیم و کوششمان این است توسعه میدان گازی فرزاد را شروع کنیم.

وزیر نفت گفت: صادرات فرآورده های نفتی ایران نسبت به سال 91 چهار برابر شده است

وی به طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اشاره نمود و اضافه کرد: بیدبلند خلیج فارس پالایشگاه بزرگی است که خوراک پتروشیمی هایی مانند گچساران را تأمین خواهد نمود، کار جامعی است که گاز همراه نفت را جمع می نماید.

وزیر نفت بابیان اینکه بازار نفت پدر و مادر ندارد و برای دریافت آن مسئله ای نیست گفت: خیلی علاقه مند بودم فراوری نفت ایران به 6 میلیون بشکه در روز برسد بعضی فکر می کردند خام فروشی است، اما پول نفت باید صرف اقتصاد کشور گردد و به صندوق توسعه ملی برود و نباید وارد بودجه گردد.

وی ادامه داد: به افزایش 6 میلیون بشکه فراوری در روز امیدوارم اما برای تحقق آن اندیشه ها هم باید تغییر کند؛ اندیشه را به زور نمی توان تغییر داد.

وزیر نفت در پاسخ به سوالی درباره نقاط ضعف و قوت وی در دوران وزارتش گفت: نقطه قوتم را دیگران باید بگویند اما در دیدگاه هایم سرسخت بودم، دنبال زنده باد و مرده باد شنیدن نبودم و نیستم. سعی کردم آنچه منفعت ملی بود انجام دهم. نقطه ضعفم هم این بود که این دوره وزیر (نفت) شدم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 816

به "زنگنه: مصرف سوخت را در خودروسازی ها دنبال کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: مصرف سوخت را در خودروسازی ها دنبال کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید