سرطانی که در روزهای آلوده از رگ گردن به پایتخت نشینان نزدیکتر است

به گزارش مجله ایرکا، عفونت ریه و انسداد ریه دو مفهوم نزدیک به هم هستند که نشانه های مشابهی دارند و از این رو گاهی اوقات اشتباه شناخته می شوند.

سرطانی که در روزهای آلوده از رگ گردن به پایتخت نشینان نزدیکتر است

به گزارش خبرنگار

محمدرضا مدرسی فوق تخصص ریه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار ، درباره عفونت ریه اظهار کرد: عفونت ریه و انسداد ریه دو مفهوم نزدیک به هم هستند که نشانه های مشابهی دارند و از این رو گاهی اوقات اشتباه شناخته می شوند. به همین دلیل باید افراد اطلاعات کافی در این باره بدست آورند تا بتوانند جهت درمان خود را شناسایی کنند.

او درباره عوامل این نوع عارضه اعلام نمود: یکی از عواملی که می تواند تاثیر بسزایی بر این نوع بیماری بگذارد آلودگی هواست که این روز ها تمام افراد را درگیر خود کرده است. عواملی که می توانند بر تشدید آلودگی هوا و عفونت ریه تاثیرگزار باشند مانند سیگار کشیدن، برونشیت، ذات الریه است. عارضه برونشیولیت سه نوع عفونت ریه محسوب می شود. آن ها معمولا توسط یک ویروس یا باکتری ایجاد می شوند.

مدرسی در ادامه افزود: یکی از انوع برونشیولیت آنفلوآنزا یا سنسیتیال تنفسی، باکتری هایی نظیر میکوپلاسما، ذات الریه، کلامیدیا و سیاه سرفه است. شایع ترین نوع دیگر آن برونشیولیت میکروارگانیسم های پنومونی بوده عبارتند از باکتری هایی مانند استرپتوکوک ذات الریه، آنفولانزا هموفیلی و مایکوپلاسما ذات الریه است. نوع دیگر آن عفونت قارچی بوده که معمولا در افرادی که مبتلا به اسهال، سرطان یا HIV یا ازطریق مصرف دارو های سرکوب کننده ایمنی مسموم شده اند بروز می کند.

او درباره علائم این نوع عارضه شرح داد: تب یکی از نشانه های آن است که دمای عادی بدن باید حدود 37 درجه سانتی گراد باشد که البته تا حدی بین افراد متفاوت خواهد بود. بالارفتن دمای بدن یا به عبارت دیگر تب می تواند نشانه ای از عفونت در ریه باشد. تنگی نفس هم معمولا در افرادی ظاهر می شود که دچار انسداد ریه شده باشند. با این وجود اگر تنگی نفس بدتر و وخیم تر شود می تواند نشانه ای از عفونت در ریه باشد.

بررسی رایج ترین علائم عفونت ریه و انواع آن

فوق تخصص ریه گفت: اگر افراد مخاط زیادی را در زمان سرفه دیدند یا احساس کردند رنگ آن نسبت به قبل تغییر کرده است، باید هشیار باشند، چرا که این تغییرات نیز می توانند نشانه ای از عفونت در ریه باشد. شخصی که مبتلا به عفونت ریه است، مخاطش دچار تغییر رنگ شده، سفت تر و چسبنده تر می شود و گاهی ممکن است بوی بسیار بدی از آن به مشام برسد. البته یکی دیگر از نشانه های آن احساس درد و ناراحتی در ناحیه قفسه سینه است که افرادی که از عفونت ریه رنج می برند درد شدید و گاهی غیر قابل تحملی را درآن ناحیه تجربه می کنند.

او درباره درمان این نوع عارضه اعلام نمود: سیگار کشیدن به خودی خود دفاع طبیعی بدن در مقابل باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد و زمینه را برای ابتلا به پنومونی آماده می کند. پس افراد نباید به هیچ وجه سیگار بکشند. قبل از صرف هرگونه خوراکی یا نوشیدنی حتما دست های خود را بشویند؛ شستن دست ها و صورت، دریافت جلوی بینی و دهان موقع سرفه یا عطسه، همچنین رعایت بهداشت شخصی برای مواجهه هرچه کمتر با میکروب های بیماری زا لازم و لازم است.

مدرسی در آخر گفت: : این بیماری در مواردی به صورت سرپایی قابل درمان است و در مواردی نیاز به بستری شدن در درمانگاه هم دارد تمام این ها بستگی به شدت آن دارد. درمان آنتی بیوتیکی، فیزیوتراپی قفسه سینه و در مورادی از اکسیژن روش های رایجی برای درمان این نوع بیماری است.

مهری نیک بین متخصص عفونی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره عفونت ریه اظهار کرد:کنترل و تشخیص عفونت، انسداد ریه آسان نیست. با این حال دانستن علائم بیماری به تمام افراد کمک خواهد کرد که تا هرچه زودتر متوجه وجود بیماری در بدنشان شوند و پیش از آن که اوضاع وخیم تر شود درمان را آغاز کنند. اگر افراد احساس کردند که علائم بیماری عفونت ریه درآن ها وجود دارد، سریعا به یک پزشک مراجعه کنند. همیشه رعایت جوانب احتیاط برای سلامتی ضروری و لازم است.

او درباره علت این نوع عارضه اعلام نمود: علل عفونت متفاوت است به همین دلیل درمان آن هم مختلف خواهد بود. مثلا اگر علت عفونت شما ویروسی باشد، ویروسی مانند ویروس برونشیت، بعد از چند هفته حالتان خوب خواهد شد و نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ها دیگر نیست. اگر علت عفونت ریه شما میکروبی باشد، مثلا سینه پهلو یا ذات الریه کرده باشید، باید با نظارت پزشک آنتی بیوتیک مصرف کرده و دوره درمان را حتی با وجود بهبودی کامل سپری کنید. افراد باید بدانند که آنتی بیوتیک ها فقط برای درمان عفونت ریه میکروبی به کار می آیند. برای درمان عفونت های دیگر مانند عفونت ویروسی، برونشیت یا آنفولانزا نباید از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

نیک بین درباره علائم علائم شاخص این نوع بیماری گفت: سرفه مداوم، تنگی نفس، درد قفسه سینه، خس خس سینه است. نشانه دیگر این نوع عارضه احساس خستگی در فرد است. معمولا بدن در برخورد با عوامل عفونت زا به مشاخصه با آن ها می پردازد، این مشاخصه می تواند فرد را دچار خستگی و بی حالی کند؛ در این شرایط استراحت و خوابیدن برای بدن ضروری و لازم است.

او درباره تشخیص بیماری عفونت ریه اعلام نمود: پزشک برای اولین بار سابقه پزشکی فرد مبتلا را بررسی کرده، و در مورد نشانه های بیماری از فرد مبتلا سوال هایی را می پرسد. ممکن است سوالاتی نظیر شغل، سفر یا قرار دریافت در معرض آلودگی، حیوانات پرسیده شود. پزشک مربوطه با دماسنج دمای بدن را اندازه گیری می کند و به خس خس قفسه سینه گوش می دهد تا صدا های آن را بررسی کند. راه های دیگر رایج برای تشخیص عفونت ریه عبارتند ازتصویربرداری، از قفسه سینه، سی تی اسکن هستند. اسپیرمتری ابزاری است که مقدار و زمان تنفس را در هوا اندازه می گیرد. اکسیمتری پالس برای اندازه گیری میزان اکسیژن در خون، نمونه برداری از تخلیه مخاط و یا بینی برای آزمایش بیشتر صورت می گیرد.

او درباره پیشگیری از این نوع عارضه اعلام نمود: برای جلوگیری از انتقال این نوع عارضه افراد باید هنگام عطسه یا سرفه، دهان خود را کاملا بپوشانند. دستان خود را مرتب بشویند. افراد باید دستمال کاغذی آلوده شان را پس از مصرف سریعا دور بیندازند.

نیک بین درباره درمان عفونت ریه گفت: یکی از راه های درمان این نوع عارضه مراجعه به پزشک است که فرد مبتلا باید هنگام ابلا شدن فورا رجوع کند. یک راه دیگر بخار درمانی یا استنشاق بخار شامل استنشاق بخار آب برای باز کردن مجاری هوایی و کمک به ریه ها در تخلیه مخاط است. مبتلایان به بیماری ریه ممکن است در هوای سرد یا خشک علائم آن ها بدتر شوند به همین دلیل بخار باعث ایجاد گرما و رطوبت هوا می شود و باعث بهبود تنفس فرد مبتلا می شود. استنشاق بخارات آب باعث تسکین فوری می شود و به افراد کمک می کند تا راحت تر نفس بکشند.

او درآخر شرح داد: این روز ها هم که هوا بسیار آلوده است و می تواند بر بیماری ریوی تاثیر بسزایی بگذارد افراد مبتلا به این نوع عارضه باید در معرض هوای آلوده قرار نگیرند و تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 23

به "سرطانی که در روزهای آلوده از رگ گردن به پایتخت نشینان نزدیکتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطانی که در روزهای آلوده از رگ گردن به پایتخت نشینان نزدیکتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید