شهر گمشده زیز کجاست؟

به گزارش مجله ایرکا، ایرنا/ بدنبال آخرین خبرهای منتشر گشته و گزارشات واصله، این پرسش مطرح می گردد که شهر گمشده زیز کجاست؟

شهر گمشده زیز کجاست؟

افسانه ها و داستانهای زیادی در خصوص شهر گمشده زیز وجود دارد. این شهر که در دوران اسلامی شکوفا بود، به دلایلی نابود شد و از آن موقع تا به امروز هیچ کس آن را ندیده است.

اما اکنون باستان شناسان ایرانی اعلام نموده اند که این شهر را در استان کهگیلویه و بویراحمد کشف نموده اند. این کشف یک یافته مهم باستان شناسی است که می تواند در درک بهتر تاریخ و فرهنگ جنوب غرب ایران و استان کهگیلویه و بویراحمد یاری کند.

موقعیت جغرافیایی شهر زیز

شهر زیز در دوران اسلامی یکی از شهرهای مهم در جنوب غرب ایران بود. این شهر در مسیر ارتباطی مهمی قرار داشت و از نظر تجاری و نظامی اهمیت بالایی داشت.

براساس مقاله شهر گمشده زیز کجاست؟ باید بدانید که در دوران اسلامی، کوره ارجان در نزدیکی بهبهان امروزی در جنوب غربی ایران یکی از مهمترین منطقه ها تجاری و نظامی این سرزمین بود. شهر زیز در مسیر ارتباطی ارجان به اصفهان قرار داشت که یکی از مهمترین مسیرهای ارتباطی بین ایران و مرکز دنیا اسلام بود. این مسیر ارتباطی برای تجارت و حمل و نقل کالا و افراد بسیار مهم بود.

اهمیت شهر زیز

شهر زیز از نظر تجاری و نظامی اهمیت بالایی داشت. این شهر در مسیر ارتباطی بین ایران و مرکز دنیا اسلام قرار داشت و از این رو، یک مرکز تجاری مهم بود. بعلاوه، شهر زیز از نظر نظامی نیز اهمیت بالایی داشت، زیرا در نزدیکی مرزهای ایران با دشمنان قرار داشت.

از نظر نظامی، شهر زیز به عنوان یک پایگاه نظامی برای دفاع از مرزهای ایران در برابر دشمنان عمل میکرد. این شهر دارای یک ارتش بزرگ بود که از آن برای محافظت از شهر و منطقه در برابر حملات دشمنان استفاده میشد.

شهر زیز از نظر تجاری نیز اهمیت بالایی داشت. این شهر محصولات کشاورزی، دامی، و صنعتی از جمله غلات، گوشت، پشم، و پارچه را به سایر نقاط ایران و دنیا اسلام صادر میکرد. بعلاوه، شهر زیز محل واردات کالاهای خارجی از جمله ابریشم، پارچه و ادویه بود.

براساس مقاله شهر گمشده زیز کجاست؟ باید بدانید که مطابق با نتایج تحقیق های انگشت شماری که اجرا شده، محل دقیق شهر زیز، در ناحیه زیز با محوطه زیز نسه در استان کهگیلویه و بویراحمد مطابقت می نماید. این محوطه دارای بقایای یک شهر باستانی شامل دیوارهای دفاعی، قلعه، مسجد، و سایر بناها است.

موقعیت جغرافیایی

مقدسی، جغرافیدان قرن چهارم هجری شهر زیز را در کنار رودخانه تاب توصیف نموده است. رودخانه تاب هم اینک با نام رودخانه مارون شناخته می گردد.

محوطه زیز نسه نیز در کنار رودخانه مارون واقع شده است. این موقعیت جغرافیایی نشان می دهد که محوطه زیز نسه در مکان مناسبی قرار داشته است و از دسترسی به آب و منابع طبیعی برخوردار بود.

موقعیت راهبردی

مقدسی شهر زیز را در مسیر ارتباطی ارجان-اصفهان توصیف نموده است. ارجان و اصفهان از شهرهای مهم دوره اسلامی بودند و مسیر ارتباطی بین آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.

براساس مقاله شهر گمشده زیز کجاست؟ باید بدانید که این موقعیت راهبردی نشان می دهد که محوطه زیز نسه در مکانی مهم و استراتژیک قرار داشته است.

ویژگی های طبیعی و اقلیمی

مقدسی شهر زیز را در منطقه ای با آب و هوای معتدل و حاصل خیز توصیف نموده است. محوطه زیز نسه نیز در منطقه ای با آب و هوای معتدل و حاصلخیز واقع شده است. این ویژگی های طبیعی و اقلیمی نشان می دهد که محوطه زیز نسه در مکانی مناسب برای کشاورزی و دامداری قرار داشته است.

ویرانه های شهر

محوطه زیز نسه دارای بقایای فراوان آثار ساختمانی، تراکم شواهد سفالی، خرابه ها و دیگر بقایای موجود است. این ویرانه ها نشان دهنده شکوفایی این محوطه در گذشته های دور است.

مثال های از بقایای ساختمانی

از جمله بقایای ساختمانی محوطه زیز نسه میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بقایای یک حمام
  • یک ستون از پایه های پل ارتباطی
  • آثار ویرانه ای که با توجه به قوسهای داخلی بنا، آن را مسجد یا مکان ارزشمندی دانسته اند
  • چند ساختمان با مصالح گچ و سنگ

مثال های از بقایای سفالی

از جمله بقایای سفالی محوطه زیز نسه میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ظروف سفالی ساده و تزئین شده
  • قطعات سفالی از اشیای دیگر مانند زیورآلات و مهر

مثال های از دیگر بقایای موجود

از جمله دیگر بقایای موجود محوطه زیز نسه میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کتیبه ای به خط نسخ اولیه بر سینه صخره ای نسبتا بزرگ
  • پایه های بجای مانده از یک پل در حاشیه رودخانه

با ارائه مثال هایی از بقایای ساختمانی، سفالی و دیگر بقایای موجود، میتوان به اهمیت و ارزش محوطه زیز نسه پی برد. این بقایا نشان می دهد که محوطه زیز نسه در گذشته های دور شهری آباد و پر رونق بوده است.

به علت تخریب های گسترده ای که در محوطه زیز نسه اجرا شده است، نمیتوان اطلاعات دقیقی از معماری و سبک ساختمانی شهر زیز بدست آورد. با این حال، با توجه به شواهد موجود، میتوان محوطه زیز نسه را با بقایای شهر قدیم زیز یکی دانست. در نزدیکی این شهر باستانی هنوز روستایی به نام زیزی وجود دارد.

در مجموع، شهر زیز یکی از شهرهای مهم در جنوب غرب ایران در دوران اسلامی بود. این شهر در مسیر ارتباطی مهمی قرار داشت و از نظر تجاری و نظامی اهمیت بالایی داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آبان 1402 بروزرسانی: 16 آبان 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1635

به "شهر گمشده زیز کجاست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "شهر گمشده زیز کجاست؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر گمشده زیز کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید