عامل گرانی مرغ ، قیمت واقعی مرغ چقدر است؟

به گزارش مجله ایرکا، با وجود تداوم 2 نرخی بودن نهاده های دامی و افزایش سایر هزینه های تولید، امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار وجود ندارد و این موضوع هیچ ارتباطی به گران فروشی و مرغدار ندارد.

عامل گرانی مرغ ، قیمت واقعی مرغ چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، با گسترش ویروس کرونا و تعطیلی کسب و کارها، تمامی معادلات مرغداران بر هم خورد چرا که آنها همانند روال سال های گذشته اقدام به جوجه ریزی در ایام خاتمهی سال کرده بودند که افت تقاضا در برابر عرضه، منجر به زیان چشمگیر مرغداران و خروج آنها از چرخه تولید شد.

  • عسکری: افزایش قیمت مرغ به معدوم سازی جوجه های یک روزه ارتباط دارد

با وجود افزایش هزینه های تولید و 2 نرخی بودن قیمت نهاده های دامی، مرغداران اعتراضاتی به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار داشتند که پس از پیگیری های مکرر، در تیرماه نرخ مصوب اعلام شد که از همان ابتدا مورد مخالفت تشکل ها و اتحادیه ها به عنوان کنندگان مرغداران قرار گرفت چرا که با وجود کمبود نهاده های دامی با نرخ مصوب و عرضه با نرخ های چندبرابری در بازار سیاه، قیمت مصوب هیچ سنخیتی با هزینه های تولید ندارد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود کمبود نهاده دامی با نرخ مصوب و اختلاف معنادار ذرت و کنجاله سویا در بازار سیاه، امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب وجود ندارد، این درحالی است که در صورت تامین نهاده مورد نیاز مسئله ای وجود ندارد.

ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که علیرغم بازار 2 نرخی نهاده های دامی و افزایش هزینه های تولید، مسئولان پشتیبانی امور دام با عرضه مرغ منجمد درصدد تعادل قیمت در بازار هستند، در حالیکه این موضوع در شرایط فعلی به زیان صنعت مرغداری تمام می شود.

حال به سراغ مسئولان ذیربط می رویم تا از آخرین شرایط صنعت مرغداری، تاثیر عرضه مرغ منجمد بر تولید و نرخ واقعی مرغ در بازار خبر شویم:

  • نوسان قیمت مرغ ارتباطی به کمبود ندارد | عرضه نهاده با نرخ مصوب راهی برای سهولت دسترسی خانوار به محصولات پروتئینی

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی گاوداران از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 12 هزار و 500 تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها 18 هزار تومان است.

وی افزود: از دیرباز برخی اصناف برای افزایش درصد سود خود اقدام به عرضه مرغ با نرخ هایی بالا می کنند، از این رو دستگاه های نظارتی با نظارت در سطح بازار از گرانفروشی باید جلوگیری کنند.

اسداله نژاد ادامه داد: با توجه به واردات نهاده با ارز 4200 تومانی انتظار می رود ذرت و کنجاله سویا با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار بگیرد تا سطح دسترسی مردم به این محصول پروتئینی بیشتر شود.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، بیان نمود: با توجه به شرایط مساعد تولید نیازی به استفاده از ذخایر مرغ منجمد نیست که با این وجود نوسان قیمت مرغ ارتباطی به کمبود ندارد و تنها به سبب افزایش هزینه های تولید، قیمت مرغ به نرخ واقعی رسیده است.

وی با بیان اینکه بحرانی در تامین مرغ در ماه های آینده وجود ندارد، گفت: بنابر آخرین آمار 105 میلیون قطعه جوجه ریزی اجرا شده که از این میزان 220 تا 230 هزار تن گوشت مرغ تولید می شود که با این وجود کمبودی در عرضه نیاز بازار وجود ندارد.

این مقام مسئول درباره آینده بازار مرغ بیان نمود: با توجه به بحران صنعت مرغداری طی ماه های اخیر، ذخایر مناسبی از سوی دولت و بخش خصوصی جمع آوری شده که این امر در کنار تولید جوابگوی نیاز داخل است.

  • عرضه مرغ بالای 18 هزار تومان تخلف است

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی عرضه مرغ با نرخ بالای 18 هزار تومان در خرده فروشی ها را گرانفروشی دانست و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده 12 هزار و 500 تومان و مرغ گرم 17 هزار و 500 تومان و در برخی استان ها با تلورانس مثبت و منفی 5 درصد است.

وی با اشاره به اینکه گرانی مرغ در مغازه ها ارتباطی به تولیدکننده ندارد، افزود: دستگاه های نظارتی با اعمال نظارت در سطح بازار باید از گرانفروشی جلوگیری کند.

حجت با اشاره به اینکه امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار وجود ندارد، بیان نمود: با توجه به افزایش هزینه های تولید، عرضه مرغ با نرخ مصوب منجر به ضرر و زیان مرغداران می شود که استمرار این فرایند تعطیلی واحدهای مرغداری و خروج تولیدکنندگان از چرخه تولید می شود.

این مقام مسئول از تداوم 2 نرخی بودن نهاده های دامی خبر داد و گفت: در حال حاضر اختلاف قیمت کنجاله سویا با نرخ مصوب 3 برابر فاصله دارد که این امر در افزایش هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد.

وی با بیان اینکه 50 درصد نهاده های دامی از بازار آزاد تامین می شود، گفت: اگرچه 50 درصد نهاده های دامی از طریق سامانه بازارگاه با نرخ مصوب تامین می شود، اما تمامی شرکت ها به جز پشتیبانی امور دام بار را با تاخیر به مرغداران ارسال می کنند که این امر منجر به سوء استفاده فروشندگان و دریافت کرایه پشت بارنامه شده است که مرغداران به سبب آنکه مرغ موجود زنده است، چاره ای ندارند.

حجت در واکنش به عرضه مرغ منجمد بیان نمود: در شرایط فعلی عرضه مرغ منجمد به زیان تولیدکنندگان تمام می شود و تنها در مواقعی که حجم تولید کاهش می یابد یا میزان مصرف بیش از تقاضاست، مسئولان پشتیبانی امور دام باید اقدام به عرضه مرغ منجمد کنند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام باید در صدد کنترل قیمت باشد و در مواقعی که 50 درصد نهاده از بازار آزاد تامین می شود، عرضه مرغ منجمد ضربه مهلکی به تولیدکننده ندارد.

حجت ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا که دنیا با آن دست به گریبان است و وابستگی در خصوص واردات نهاده های دامی نسبت به دیگر کشورها بالاست، استفاده از ذخایر پشتیبانی امور دام برای کاهش قیمت ها جایز نیست.

  • مداخله دولت در بازار رقابتی مرغ کارشناسی نیست

برومند چهارآیین کارشناس صنعت طیور با انتقاد از مداخله دولت در امر قیمت گذاری مرغ اظهار کرد: مداخله دولت در بازار رقابتی مرغ مورد کارشناسی نیست و بارها اعلام کرده ایم که مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است.

وی افزود: در شرایط فعلی 30 تا 35 درصد و در برخی استان ها به دلیل ذخایر استراتژیک بالا تا 50 درصد نهاده ها با نرخ مصوب و مابقی بازار آزاد تامین می شود که با وجود افزایش هزینه های تولید، قیمت دستوری جوابگو نیست.

چهارآیین ادامه داد: با توجه به فرهنگ تغذیه آحاد جامعه، نگاه ذهنی نسبت به مصرف گوشت منجمد مضر است و تا زمانیکه گوشت گرم است به سراغ گوشت منجمد نمی فرایند.

این کارشناس صنعت طیور با اشاره به اینکه قیمت دستوری مرغ جوابگو نیست، بیان نمود: با توجه به 2 نرخی بودن نهاده های دامی، نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار جوابگو نیست، کما اینکه با اعلام نرخ 15 هزار تومانی، هیچگاه مرغ با این نرخ به فروش نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه قیمت مرغ در اقتصاد دستورپذیر نیست، بیان نمود: با کمبود عرضه، قیمت افزایش می یابد که با این وجود مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است.

چهارآیین در خاتمه شرح داد: با وجود آنکه امکان نگه داری مرغ حداکثر یک هفته در سالن های مرغداری وجود دارد، از این رو در مواقعی که عرضه مرغ بالاست شاهد زیان مرغداران هستیم.

  • اعلام قیمت مرغ منجمد تنظیم بازاری
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 476

به "عامل گرانی مرغ ، قیمت واقعی مرغ چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل گرانی مرغ ، قیمت واقعی مرغ چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید