عرضه های اولیه سال 99 زیر ذره بین

به گزارش مجله ایرکا، پرونده بورس تهران در سال 1399 در حالی با ثبت بازدهی 155درصدی بسته شد که در این میان عرضه های اولیه انجام شده در بازار نیز رکوردشکن بوده است. به طوریکه بازار سهام در این سال پذیرای 26شرکت جدید در بورس و فرابورس ایران بود که در این میان بازدهی اولیه ثبت شده توسط بعضی از نمادها بسیار قابل توجه بود و حتی به محدوده 700درصد نیز رسید.

عرضه های اولیه سال 99 زیر ذره بین

آنالیز شرایط بازار سرمایه در سال 1399 حکایت از رکوردشکنی شاخص بورس، حجم و ارزش معاملات بالا و قابل توجه بازار سهام دارد. در این میان عرضه های اولیه انجام شده در بازار نیز رکوردشکن ظاهر شدند. به طوریکه نه تنها از لحاظ تعدادی، شاهد ورود شرکت های بیشتری به بازار سهام بودیم، بلکه از لحاظ مشارکت و بازدهی اولیه نیز عملکردی قابل توجه در این عرضه ها صورت گرفت.

به این ترتیب در سال گذشته 26 شرکت شاهد عرضه اولیه سهام خود در بازار سهام بودند که از این تعداد، 16 شرکت در فرابورس ایران و 10 شرکت به بورس تهران راه یافتند.

عرضه های اولیه در سال 99، با عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در نماد معاملاتی صبا در فرابورس ایران شروع شد و تا تاریخ 6 اسفندماه با عرضه شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس در نماد معاملاتی اپال ادامه داشت. این در حالی است که، سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار با نماد مدار و ریل پرداز نو آفرین در نماد حآفرین، نیز قرار بود رتبه آخرین عرضه های اولیه در سال 99 را به خود اختصاص دهند، که این عرضه ها لغو و به زمان دیگری موکول شد.

نگاهی به فهرست 26شرکت وارد شده به بازار سهام در سال 99 نشان از آن دارد که قرعه نخستین عرضه اولیه به نام صبا زده شد و این نماد در 20فرودین ماه به فرابورس ایران وارد شد. همچنین بازدهی اولیه 119درصدی را به خود اختصاص داد. یک هفته بعد یعنی دقیقا 27 فرودین ماه، یکی از بزرگترین عرضه های اولیه بازار سرمایه با ورود سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی یا همان شستا به بورس تهران رقم خورد. این عرضه نیز 89درصد بازدهی اولیه را نصیب سهامداران کرد.

اردیبشهت ماه نیز با ورود سهام دو شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان و شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد به فرابورس ایران رقم خورد. شرکت پلیمر خبرنگارانساسول نیز تنها عرضه اولیه خردادماه در فرابورس بود. این در حالی است که تیرماه با چهار عرضه اولیه همراه شد؛ شرکت سرمایه گذاری پویا و رایان هم افزا راهی فرابورس شدند و سهام شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین و لیزینگ پارسیان نیز در بورس تهران عرضه شد. در این میان وپویا با ثبت بازدهی اولیه 326درصدی، عملکردی درخشان از خود برجای گذاشت.

فراوری نیروی برق آبادان، صنعتی زر ماکارون، توسعه جهت برق گیلان، شرکت پتروشیمی ارومیه، تامین سرمایه امین، شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، بهساز کاشانه تهران و شرکت تهیه توزیع غذای دنا آفرین فدک نیز 8شرکتی بودند که در مردادماه وارد بازار سهام شدند. در این میان نماد معاملاتی گدنا بازدهی اولیه خیره کننده 692درصدی را به خود اختصاص داد و توانست عنوان برترین نماد در اعطای بازدهی به سهامداران شناخته گردد. همچنین شهریورماه بازار سهام با عرضه اولیه سهام شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس، توسعه و عمران امید و سرمایه گذاری گروه اقتصادی سپهر صادرات به انتها رسید و کارنامه درخشانی از عرضه های اولیه در تابستان 99 ثبت شد.

این در حالی است که نیمه دوم سال 99، رونق چندانی در عرضه های اولیه مشاهده نشد و تنها 6 شرکت صنایع چوب خزر کاسپین، شرکت سرمایه گذاری کوثر بهمن، شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، شرکت سپیدار سیستم آسیا، زغال سنگ پرورده طبس و در نهایت شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس وارد بازار شدند که از این تعداد، تنها 2 نماد در بورس تهران عرضه شدند.

از آنجا که عرضه های اولیه سهام شرکت ها در بازار سرمایه یکی از راه های به جریان انداختن درست این نقدینگی است که با انجام این عرضه ها هم از افزایش بی دلیل قیمت سهام بعضی شرکت ها جلوگیری می نماید، هم تامین اقتصادی بنگاه های مختلف را به همراه دارد و همچین شاهد تعمیق بیشتر بازار سرمایه خواهیم بود. امید است فرایند مزبور در سال 1400 با شدت بیشترین دنبال گردد.

سنا

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 890

به "عرضه های اولیه سال 99 زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه های اولیه سال 99 زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید