پنتاگون: توافق استقرار محدد نظامیان آمریکا در عراق چیز تازه ای نیست

به گزارش مجله ایرکا، جان کربی، سخنگوی پنتاگون تحولات اخیر در رابطه با استقرار دوباره نیروهای آمریکایی در عراق را کم اهمیت جلوه داد و گفت چیز جدیدی نیست.

پنتاگون: توافق استقرار محدد نظامیان آمریکا در عراق چیز تازه ای نیست

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ظاهرا دولت های آمریکا و عراق روی خروج تدریجی نیروهای ائتلاف خارجی از این کشور خاورمیانه توافق نموده اند.

جان کربی در یک نشست هفتگی گفت: یکی از مواردی که آنها روی آن توافق داشتند، ادامه مذاکرات فنی درباره استقرار دوباره بالقوه است، بنابراین این مورد جدیدی در این سند است اما ایده آن که درباره استقرار دوباره نظامیان آمریکایی در عراق است، چیز جدیدی نیست. ما همیشه می دانستیم که قرار است در نهایت استقرار دوباره نیروها در عراق داشته باشیم.

دور سوم مذاکرات استراتژیک آمریکا - عراق روز چهارشنبه با هدف شفاف سازی درباره شرایط نیروهای ائتلاف بین المللی ضد تروریستی به رهبری واشنگتن در عراق برگزار گردید. دو نشست قبلی ژوئن و اوت برگزار گردیده بود.

مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق در سخنانی گفت، طرفین توافق دارند که هیچگونه پایگاه نظامی خارجی در این کشور وجود نداشته باشد. علاوه بر این، این مقام گفت هیات های مذکور تصمیم گرفتند که نبرد علیه داعش می تواند منحصرا از سوی نیروهای عراقی صورت پذیرد.

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز گزارش داد: آمریکا و عراق در سرانجام دور سوم گفتگوهای راهبردی بین دو کشور در بیانیه ای مشترک بر تصمیم خود برای ادامه هماهنگی و همکاری امنیتی دوجانبه تاکید کردند.

الجزیره اضافه کرد: دو کشور خاطرنشان کردند ماموریت نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف در حال حاضر به یک نمایندگی که بر آموزش و مشورت متمرکز است، منتقل شده است.

بغداد و واشنگتن اضافه کردند دولت عراق بر پایبندی خود به حفاظت از کارکنان نیروهای ائتلاف و مراکز دیپلماتیک تاکید می نماید.

وزارت امور خارجه آمریکا با ادعای اینکه این کشور بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق تاکید می نماید؛ اضافه کرد نشست گفتگوی راهبردی این کشور با عراق به امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی و مسائل سیاسی پرداخته است.

وزارت دفاع آمریکا نیز خاطرنشان کرد تفاهمی وجود دارد مبنی بر اینکه ماموریت نظامی این کشور در عراق، همیشگی نباشد.

در اوایل سال 2020، مجلس عراق به پایان حضور تمام نیروهای خارجی در این کشور رای مثبت داد. براساس اعلام مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، پتانسیل سرویس های امنیت ملی به طور چشمگیری افزایش یافته و به زودی این کشور را قادر می سازد تا از نیروهای خارجی خودداری کند. آمریکا در حال حاضر 2500 نیرو در عراق دارد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 930

به "پنتاگون: توافق استقرار محدد نظامیان آمریکا در عراق چیز تازه ای نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون: توافق استقرار محدد نظامیان آمریکا در عراق چیز تازه ای نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید