چرا لباس بابانوئل قرمز است؟

به گزارش مجله ایرکا، بابانوئل یا پاپانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده است. حالا که در آستانه سال نو میلادی قرار داریم، نگاهی می اندازیم به تاریخچه لباس بابانوئل.

چرا لباس بابانوئل قرمز است؟

به گزارش مجله ایرکا به نقل از مدوپیا، بابانوئل پیرمرد مهربان و شاد و قرمزپوشی است که در شروع هر سال نو برای بچه ها هدایایی می آورد. اما اینکه این شخصیت افسانه ای با الهام از چه افراد یا اسطوره هایی شکل گرفته بسیار مفصل است و ریشه آن به قرن چهارم میلادی برمی گردد.

سنت نیکلاس یا پاپانوئل

شاید بتوان گفت اولین بابانوئل تاریخ کسی نبود جز سنت نیکلاس که در قرن چهارم میلادی اسقف شهر میرا در ترکیه بود. سنت نیکلاس علاقه زیادی به یاری کردن به فقرا به خصوص بچه ها داشت، اما به شدت خجالتی بود و همین باعث می شد هدایا و پول را در جورابی بگذارد و از دودکش خانه ها پایین بیندازد. نکته جالب دیگر اینکه لباس روحانی سنت نیکلاس هم قرمز و سفید بوده است.

اسطوره های الهام بخش بابانوئل

علاوه بر سنت نیکلاس اسطوره های بسیاری از سراسر جهان الهام بخش شخصیت بابانوئل بوده اند. مثلا اودین خدای اساطیر اسکاندیناوی با اینکه جنگجو بوده و با شنلی آبی توصیف می گردد، به این خاطر که از آسمان به زمین می آمده و به خوبان پاداش و هدیه می داده، یکی از شخصیت های اثرگذار بر داستان بابانوئل معرفی می گردد. داستان دیگر در خصوص بابانوئل سبزپوشی است که در شروع سال نو با تاجی از گل به مردم آمدن بهار را مژده می دهد و آنها را برای فصلی سبز آماده می نماید.

اولین تصویر بابانوئل قرمزپوش

اولین تصویر بابانوئل با لباسی قرمز توسط هنرمندی به نام توماس نست در دهه 1860 نقاشی شده است. تا قبل از این تصویر لباس بابانوئل در رنگ های مختلفی از جمله سبز و قهوه ای نقاشی می شد. البته توماس نست بارها بابانوئل را در لباس سبز نیز نقاشی کرد، اما انگار مردم بابانوئل قرمزپوش را بیشتر دوست داشتند و حس تعطیلات و شادی عید را برایشان بیشتر تداعی می کرد.

بابانوئل در تبلیغات کوکاکولا

بسیاری تبلیغات کوکاکولا را منشأ معرفی بابانوئل با استایل قرمز می دانند. این شرکت با کمپین تبلیغاتی گسترده ای که به راه انداخت باعث شد بیش از پیش تصویر بابانوئل با لباسی قرمز در ذهن مردم سراسر جهان حک گردد. بابانوئل مدرن تبلیغات کوکاکولا در دهه 1930 توسط Haddon Sundblom و بر اساس طرح اولیه Fred Mizen شکل گرفت و به شهرت رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 45

به "چرا لباس بابانوئل قرمز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا لباس بابانوئل قرمز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید