کشف تله صید ماهی باستانی عجیب هفت هزار ساله!

به گزارش مجله ایرکا، موزه تاریخ فرهنگی در اسلو طی بیانیه ای اعلام نموده که سیستم نیزه های چوبی واقع در آب نوعی تله ماهی عصر حجری بوده است. قدمت یکی از این نیزه ها به 7000 سال پیش بر می گردد و این یعنی سن آن به 5 هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد که در متون نروژی اوایل عصر حجر محسوب می گردد.

کشف تله صید ماهی باستانی عجیب هفت هزار ساله!

یکی از باستان شناسان در شمال نروژ پیروز به کشف یک تله صید ماهی باستانی شده است که طبق گزارش ها قدمت آن به 7000 سال پیش بر می گردد.

پیش از این باستان شناسان و دانشمندان تصور می کردند که مردم نروژ در عصر حجر تنها شکارشان گوزن شمالی بوده است، ولی هم اکنون نتایج و شواهد تازه نشان می دهند که تنها شکار آن ها گوزن شمالی نبوده بلکه یافته های تازه حاکی از این هستند که آن ها تله های ماهی بزرگی در دریاچه ها پهن می نموده اند.

آقای ریدر مارستین (Reidar Marstein) تابستان امسال مشغول پیاده روی در ارتفاعات جوتونهایم بود که چیزی عجیب در پایین دریاچه کوه Tesse واقع در شهرستان لوم مشاهده کرد. آب این دریاچه هر تابستان برای فراوری برق تخلیه می گردد.

مارستین پیشه باستان شناسی را با عشق و علاقه و به صورت تفننی انجام می دهد و وقتی به پایین دریاچه نگاه می کرد متوجه شد که نیزه های چوبی واقع در آب، الگویی منحصر به فرد را تشکیل می دهند. مارستین به پخش کننده عمومی دولتی نروژ گفته:

دیدم که نیزه هایی در آب به شکلی منحصر به فرد و خاص قرار گرفته اند.

موزه تاریخ فرهنگی در اسلو طی بیانیه ای اعلام نموده که سیستم نیزه های چوبی واقع در آب نوعی تله ماهی عصر حجری بوده است. قدمت یکی از این نیزه ها به 7000 سال پیش بر می گردد و این یعنی سن آن به 5 هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد که در متون نروژی اوایل عصر حجر محسوب می گردد.

موزه اسلو بعلاوه در بیانیه خود می نویسد آن طور که از شواهد امر پیداست، شیوه ماهیگیری مذکور سنت دیرینه و باستانی در نروژ بوده است.

سه تله ماهی بزرگ

مارستین به همراه زیست شناس آب های شیرین، تریگوه هشتاگن (Trygve Hesthagen) پیروز شدند پیش از آنکه دریاچه از آب پر می گردد دید کلی از نیزه ها به دست آورند. تا به امروز حداقل سه حفره تله گیری با حصار های راهنما در کف این دریاچه شناسایی شده است. حصار های راهنما احتمالاً ماهی ها را به داخل تله ها راهنمایی می نموده و پس از آن صید با یک قایق یا به وسیله شخصی که توی آب می رفته جمع آوری می شده است.

سازه های به دام انداختن ماهی ها در دریاچه تسه یکی از قدیمی ترین سازه هایی است که در شمال اروپا قرار گرفته است. خوشبختانه نیزه های چوبی به خوبی حفظ شده اند و باستان شناسان امیدوار هستند بتوانند اطلاعات دقیقی در خصوص قدمت دقیق تله های ماهی، تعداد سال های استفاده از آن ها و تعداد دفعاتی که تعمیر شده اند به دست آورند.

شکارچیان و ماهیگیران

حفاری های قبلی در اطراف دریاچه تسه باستان شناسان را به سمت بقایایی از عصر حجر برده که قدمت آن ها تا 7000 سال نیز می رسد. اولین بار این گوزن شمالی بوده که شکارچیان را به کوه های این ناحیه کشانده است. آثاری از شکار گوزن شمالی به وسیله باستان شناسان دوره عصر یخبندان به طور انبوه پیدا شده که یافته های آن ها را در ذوب شدن یخچال های طبیعی تأیید می نماید. هرچه یخ ها بیشتر ذوب شوند، اقلام قدیمی تری از عصر برنز و اخیراً نیز از عصر حجر پیدا خواهد شد.

نگرانی های زیادی در خصوص اینکه آیا مردم عصر حجر فقط برای شکار و جمع آوری به کوه ها آمده اند یا نه و یا اینکه واقعاً ماهی قزل آلا صید می نموده اند وجود داشته است. ولی حالا می دانیم که آن ها قطع به یقین ماهی قزل آلا صید می نموده اند.

جستجوی بیشتر در بهار آینده

در طول تابستان دریاچه تسه مجدداً پر از آب شده است. تله های ماهی در حال حاضر حدود 24 متر زیر سطح آب هستند. غواصان موزه دریانوردی نروژ اخیراً نمونه ها و میزان گیری های بیشتری از نیزه های چوبی به دست آورده اند و بعلاوه بعضی از بخش های این سازه را پوشانده اند. باستان شناسان هیجان زده نوشته اند که:

آنالیز این نیزه های چوبی می تواند به ما اطلاعاتی درباره عصر حجر بدهد و اگر این اتفاق رخ نمی داد باید خواب کاوش درباره عصر حجر را در سر می پروراندیم.

یکی از باستان شناسان موزه تاریخ فرهنگی به پخش کننده عمومی دولتی نروژ می گوید در متون نروژی و اسکاتلندی این یافته قابل توجه است و یک جور هدیه محسوب می گردد. کاوش بیشتر در این خصوص برای بهار سال آینده برنامه ریزی شده است.

منبع: گجت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 27 مهر 1401 بروزرسانی: 27 مهر 1401 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1491

به "کشف تله صید ماهی باستانی عجیب هفت هزار ساله!" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف تله صید ماهی باستانی عجیب هفت هزار ساله!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تله صید ماهی باستانی عجیب هفت هزار ساله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید