تور ارزان دبی: یمن، توصیه مشاور بن زاید به نیروهای نیابتی امارات در مورد درگیری با انصارالله و مأرب

به گزارش مجله ایرکا، مشاور سابق ولی عهد ابوظبی امارات، به نیروهای نیابتی این کشور در یمن توصیه ای در مورد درگیری با انصارالله و عملیات در استان مأرب یمن کرد.

تور ارزان دبی: یمن، توصیه مشاور بن زاید به نیروهای نیابتی امارات در مورد درگیری با انصارالله و مأرب

با تور ارزان دبی در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هر روز که می گذرد زوایای پنهان نقشه امارات متحده عربی به عنوان عضو ائتلاف سعودی متجاوز به یمن، در این کشور عربی نمایان می گردد.

امارات از ابتدای حمله این ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن در سال 1394، در جنگ علیه این کشور به بهانه بازگرداندن دولت مستعفی به قدرت، مشارکت داشت ولی هر روز که می گذرد پازل های توطئه ابوظبی علیه یمن تکمیل می گردد.

عبدالخالق عبدالله، استاد دانشگاه، نویسنده و مشاور سابق ولی عهد ابوظبی که هم اکنون نیز به مراکز تصمیم گیر در امارات نزدیک بوده و مواضع و اظهارات او را می توان تا حدودی مواضع سران این کشور دانست، در تازه ترین مواضع خود، به شبه نظامیان مزدور ابوظبی در یمن توصیه ای نموده است.

نصیحتی برای تجزیه طلبان!

او شب گذشته در حساب توییتری خود با انتشار تصویری از پرچم ها و نقشه های یمن شمالی و یمن جنوبی، نوشت: نصیحتی دلسوزانه از عاقلان و حکیمان عرب در جنوب عربی (کشورهای حاشیه خلیج فارس) به تیپ های العمالقه جنوب [یمن] این است که وارد درگیری با [انصارالله] حوثی در شمال یمن نشوند و آزادسازی مأرب را به اهل مأرب واگذار نمایند که متعلق به یمن شمالی است؛ چرا که شمال، شمال است و جنوب، جنوب؛ چه با اراده خود متحد شوند، چه جدا شوند.

تیپ های العمالقه به سرکردگی طارق صالح، برادرزاده رئیس جمهور سابق یمن، بازوی نظامی و نیروهای نیابتی امارات در جنگ یمن هستند. این نیروها که گرایش سلفی و تکفیری دارند، در مقایسه با نیروهای نیابتی عربستان سعودی، مانند حزب الاصلاح و دولت مستعفی در میادین جنگ عملکرد خوبی داشته اند و به همین علت اخیرا شماری از آن ها به استان شبوه در جنوب یمن اعزام شدند.

طی دو هفته ای که این نیروها در این استان مستقر شدند، دو شهرستان این استان در درگیری با انصارالله و دولت نجات ملی یمن (صنعاء) اشغال شده و هدف آن ها شکست محاصره شهر مأرب از جنوب است.

امارات طی سال های گذشته با زیرکی، از شبه نظامیان جنوب یمن حمایت کرد و بعد از چند دور درگیری خونین با نیروهای دولت مستعفی، توانست آن ها را که نام شورای انتقالی جنوب را برای خود انتخاب نموده بودند، با توافق ریاض در سال 2019، وارد قدرت کند و عبدربه منصور هادی، رئیس دولت مذکور با فشار سعودی ها و اماراتی ها مجبور شد کابینه ائتلافی تشکیل دهد که وزارت خانه ها بین دولت مستعفی (هم سو با ریاض) و شورای انتقالی جنوب (هم سو با ابوظبی) تقسیم شده است.

همین شورای انتقالی که پیاده نظام اماراتی ها در جنوب یمن بوده، سال 2020 به این کابینه ائتلافی راضی نشد و رسما در شهر عدن که مرکز موقت دولت مستعفی به شمار می رود، اعلام خودمختاری و استقلال کرد؛ اقدامی که یمنی ها را به ویژه دولت منصور هادی را در شوک فرو برد و افکار عمومی یمن برای اولین بار درباره اهداف و نیت ائتلاف امارات و عربستان در کشورشان تشکیک کردند.

آتش زدن پرچم جمهوری یمن

نیروهای نیابتی امارات، در هر منطقه ای که وارد می شوند، پرچم جمهوری یمن را پایین کشیده و پرچم یمن جنوبی را جایگزین آن می نمایند. اخیرا در یکی از منطقه ها درگیر، این نیروها بعد از اشغال منطقه های در شبوه، پرچم جمهوری یمن را آتش می زنند که واکنش منفی یمنی ها را در پی داشته است.

تحلیلگران مسائل یمن معتقدند امارات در پی احیای کشور یمن جنوبی است که در سال 1990 با یمن شمالی متحد شد تا از این طریق بتواند نقشه های خود بر این منطقه مشرف بر تنگه باب المندب را عملی کند.

کوشش برای سیطره بر استان های جنوبی از عدن در جنوب غرب و نزدیک باب المندب گرفته تا شبوه نفت خیز در جنوب مرکزی یمن و سیطره بر جزیره استراتژیک و منحصر به فرد سقطری در دریای عرب به همین دلیل صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1292

به "تور ارزان دبی: یمن، توصیه مشاور بن زاید به نیروهای نیابتی امارات در مورد درگیری با انصارالله و مأرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان دبی: یمن، توصیه مشاور بن زاید به نیروهای نیابتی امارات در مورد درگیری با انصارالله و مأرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید