70 نوع ماده سرطان زا در مواد دخانی

به گزارش مجله ایرکا، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، گفت: هفت هزار نوع ماده شیمیایی در مواد دخانی وجود دارد که 70 نوع آن سرطان زا است.

70 نوع ماده سرطان زا در مواد دخانی

به گزارش احمد جنیدی جعفری، با اشاره به پیوستن واحد های صنفی به پویش نم نم نه به مواد مخدر نه به مواد دخانی، به منظور حفظ سلامت نوجوانان و جوانان، اضافه کرد: این پویش با هدف فرهنگ سازی برای کاهش عرضه محصولات دخانی و جلب حمایت های مردمی از واحد های صنفی مجاز عرضه که داوطلبانه از فروش محصولات دخانی خودداری کرده اند، آغاز شده است.

وی ضمن تقدیر از همکاران فعال در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که پیشنهاد دهنده اولیه این پویش هستند، بیان داشت: متصدیان واحد های صنفی با آگاهی از خطرات مصرف دخانیات و اعتقادات راسخی که در مورد تاثیرات منفی عرضه دخانیات بر برکت و روزی خود دارند و همچنین نقش بارزی که می توانند در تحقق اهداف سلامتی در نسل بدون دخانیات ایفا کنند، به این پویش می پیوندند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، مضرات استعمال دخانیات و به خطر افتادن سلامت جوانان و تاثیر قابل توجه این طرح بر کاهش دسترسی و مصرف دخانیات را مورد اشاره قرار داد و گفت: واحد های صنفی در این پویش با شعار ما از سودش گذشتیم شما هم از مضراتش بگذرید از فروش مواد دخانی خودداری می کنند.

جنیدی با بیان اینکه هفت هزار نوع ماده شیمیایی در مواد دخانی وجود دارد که 70 نوع آن سرطان زاست ادامه داد: مصرف و مواجهه با دود دخانیات عامل مرگ 8 میلیون نفر از مردم جهان است که این میزان در ایران حدود 60 هزار مورد برآورد شده است.

به گفته وی، یکی از اقدامات مهم و راهکار های حفاظت از جوانان از آسیب ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات، ممنوعیت کامل تبلیغات، تشویق و حمایت صنایع دخانی و کاهش دسترسی است. جوانانی که تحت تاثیر تبلیغات فریبنده صنایع دخانی و مراکز فروش این محصولات قرار می گیرند با تجربه کردن این مورد به راحتی دچار وابستگی شده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می شوند.

جنیدی تاکید کرد: برنامه تشدید بازرسی و اعمال قانون در تخلفات اجرا شده در مراکز عرضه و فروش محصولات دخانی مغایر با قانون جامع کنترل دخانیات و ممنوعیت جامع تبلیغات در دستور کار وزارت بهداشت و ارگان های ذیربط است و تبلیغ دخانیات مشمول جرایم سنگین می باشد که در صورت مشاهده، متخلفین به مراجع قضایی معرفی می شوند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، یادآور شد: واحد های صنفی در صورت تمایل به پیوستن به پویش نم نم می توانند به معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهر خود مراجعه کنند. امیدواریم روزی برسد که تمام واحد های صنفی عضو فعال این کمپین باشند.

وی اعلام نمود: فروشگاه های زنجیره ای هم به رغم اینکه جزو واحد های صنفی مجاز عرضه دخانیات نیستند، می توانند با پیوستن به این پویش، به این حرکت مردمی با هدف تقویت قبح فروش و مصرف دخانیات به سلامت جوانان و نوجوانان کمک کنند.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 116

به "70 نوع ماده سرطان زا در مواد دخانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 نوع ماده سرطان زا در مواد دخانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید