آذری جهرمی: هزینه توسعه ارتباطات نباید از جیب مردم پرداخت شود

به گزارش مجله ایرکا، وزیر ارتباطات گفت: هزینه ای که برای توسعه کاربردهای اینترنت در نظر گرفته شده است، نباید به جیب مردم تحمیل شود، بلکه باید با راهکارهایی، درآمد را افزایش بدهند.

آذری جهرمی: هزینه توسعه ارتباطات نباید از جیب مردم پرداخت شود

محمدجواد آذری جهرمی امروز (سه شنبه) با حضور در سومین رویداد هفته ایران دیجیتال با تاکید بر این که امسال آخرین سالی است که به عنوان وزیر ارتباطات در این نمایشگاه حاضر می شود، افزود: توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات در ایران بنا بر گواهی های ITU در سه دوره متوالی بالاترین نرخ رشد جهانی را بنا به خود اختصاص داده است اما استفاده از فناوری اطلاعات و کاربردهای جدید اغلب با تاخیر صورت می پذیرد.

وی تاکید کرد: بخشی از این تاخیر منطقی و بخشی دیگر مقاومت در برابر تغییر است. هر جا مسائل، وابسته به بخش خصوصی باشد کار با سرعت بیشتری پیش می رود اما زمانی که کارها در دست دولت و نهادهای عمومی قرار می گیرد، پیشرفت مناسبی به چشم نمی خورد.

آذری جهرمی افزود: البته این متعلق به ما نیست و مساله روز جهانی است. این را به عنوان یک انتقاد مطرح نمی کنم، بلکه اعتقاد دارم کاربردهای جدید باید در داخل کشور به کسب و کار تبدیل شوند. در بازدید از نمایشگاه شاهد این بودم که چنین کسب و کارهایی شکل گرفته اند و هر کدام توانسته اند بازار خود را به دست بیاورند. کاربردهای جدید فناوری اطلاعات در گذشته فقط در حد ایده بود اما امروز به کسب وکار تبدیل شده است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: مرحله بعدی، سیاست گذاری در این حوزه است و برای اینکه به کاربردهای اقتصاد دیجیتال تبدیل شوند، چند حوزه را هدف گذاری کردیم. در زمینه مدیریت شهر هوشمند در تهران، مشهد و کیش برنامه ریزی ها به خوبی پیش رفته است اما در حوزه کشاورزی به رغم تفاهم نامه ای که دو سال قبل با وزیر کشاورزی برای بکارگیری فناوری اطلاعات امضا کردیم، جهت خوبی طی نشده و اجرای پایلوت طرح های مطرح شده جزو سیاست ها و برنامه های اساسی وزارت جهاد کشاورزی نبوده است.

آذری جهرمی با اشاره به تفاهم نامه ای در حوزه نیرو برای راه اندازی سیستم های اندازه گیری جریان (میترینگ) نیز گفت: میترینگ دیجیتال باتوجه به هزینه انرژی در کشور اقتصادی نیست و به همین دلیل وزارت نیرو پیگیر آن نیست که اینترنت اشیا را در اندازه گیری های دیجیتال اجرایی کند، البته جزو برنامه های آنها هست اما عملیاتی نشده است.

او اشاره کرد: سلامت الکترونیک یکی از موضوعاتی بود که ما برای آن تفاهم نامه هایی به امضا رساندیم اما در حوزه سلامت دیجیتال خوب پیش نرفتیم. انحصارگری بخش سلامت اجازه ورد استارتاپ ها به این حوزه را نمی دهد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: روز گذشته جلسه ای با وزیر بهداشت داشتیم و قرار شد کمیسیون تنظیم مقرراتی در حوزه بهداشت و با ریاست وزیر بهداشت ایجاد شود و شبیه به کمیسیونی که ما در حوزه تنظیم مقررات و ارتباطات داریم به قانون گذاری و نظارت در حوزه بهداشت کمک کند.

آذری جهرمی تاکید کرد: ما در کشور شاهد رشد استارتاپ ها و به واسطه آن اقتصاد دیجیتال هستیم اما این اقتصاد باید بیش از این رشد کند. رشد ما حدود 6.5 درصد تولید ناخالص داخلی است که نسبت به استاندارد کشورهای دیگر (حدود 16 درصد) 10 درصد فاصله داریم که باید از آن استفاده کنیم. این 10 درصد نشان می دهد بازار بزرگی پیش روی این صنعت است و می تواند رشد پیدا کند. ظاهر این آمار عقب ماندگی را نشان می دهد اما باطن آن فرصتی برای حکمرانی و سیاست گذاری مناسب در این حوزه است.

وی تاکید کرد: مورد دیگر نسل پنجم ارتباطات است. با تمام مسائلی که وجود دارد ما نمی توانیم تلاش های شرکت مخابرات را نادیده بگیریم. هر جایی که مخابرات حرکت می کند توسعه فناوری شکل می گیرد و هر جا حرکت نمی کند تمامی حرکت ها متوقف می شوند. این انحصاری است که وجود دارد.

وزیر ارتباطات یادآور شد: سال ها قبل در مخابرات بر اساس یک تصمیم اشتباه، جداسازی موبایل و مخابرات صورت گرفت و بروز مسائل از همانجا آغاز شد چرا که مخابرات به دو بخش سود ده موبایل و غیر سود ده ثابت تقسیم شد. مخابرات به دو کسب و کار جدا تبدیل شد که فعالان بخش تلفن ثابت می گویند درآمدها، کفاف سرمایه گذاری ها را نمی دهد.

آذری جهرمی گفت: جهت FMC (به همه نیازهای ارتباطی کاربران شامل اینترنت همراه، اینترنت ثابت، پیامک و مکالمه به صورت هم زمان پاسخ می دهد) یک جهت بازگشت ناپذیر است و باید به سمت آن حرکت کنیم. اکنون ظرفیت شبکه همراه اول خیلی پیشرفته تر از مخابرات است در دوره قبلی مخابرات شبکه WLL (سیستم مخابراتی جهت ارائه خدمت به ساکنان مناطق دور افتاده و مرزی) را متصل کردیم این مدل به روز رسانی 40 درصد درآمد این مجموعه را رشد داد و رفاه را برای مردم به ارمغان آورد.

وی افزود: FMC جهتی است که مخابرات باید در آن حرکت کند. ما نمی توانیم هزینه سومدیریت های اینچنین را به جیب مردم تحمیل کنیم. مجموعه ها باید برای هزینه ها راهکارهای تازه را انتخاب کنند، حتما نباید سرمایه گذاری جدید شکل بگیرد.

به گفته وزیر ارتباطات، همگرایی خدمات ارتباطی تلفن ثابت و موبایل، جهت سرمایه گذاری آینده و تصمیمی است که باید سریع تر آن را گرفت. این موضوع در برنامه استراتژی شرکت مخابرات ایران تصویب شده اما هنوز به مرحله اجرا درنیامده است و نمی توانیم تعرفه ها را به مردم تحمیل کنیم.

جهرمی افزود: حالا سوال این است که باید مخابرات را تعطیل کنیم؟ خیر. باید برنامه های تازه را امتحان کرد، این کار، ساده نیست اما باید با خودمان صادق باشیم که نشدنی هم نیست. یکی از راه ها 5G-FWA به شمار می رود، (راهکاری است که در حوزه بی سیم به صورت ثابت، خدمات را به مشتریان انبوه و سازمانی ارائه می دهد). این جهتی است که ما برای پیشرفت انتخاب کردیم و امروز شاهد آن هستیم که اپراتورها در حال افتتاح نسل پنجم ارتباطات به صورت عمومی هستند.

وزیر ارتباطات پس از بازدید از غرفه هایی که در این رویداد شرکت کرده اند، نسل پنجم ارتباطات برای استفاده عمومی در پارک آب و آتش را به صورت آنلاین و در غرفه ایرانسل افتتاح کرد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 834

به "آذری جهرمی: هزینه توسعه ارتباطات نباید از جیب مردم پرداخت شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی: هزینه توسعه ارتباطات نباید از جیب مردم پرداخت شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید