آمادگی بخش های بیمارستانی در برابر کروناویروس، آخرین آمار تلفات آنفلوآنزای فصلی

به گزارش مجله ایرکا، رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر این که تا به امروز هیچ موردی از ابتلا به کروناویروس در کشور گزارش نشده است، از تمهیدات اندیشیده شده در بیمارستان ها و اورژانس های پیش بیمارستانی برای درمان مبتلایان احتمالی کروناویروس اطلاع داد.

آمادگی بخش های بیمارستانی در برابر کروناویروس، آخرین آمار تلفات آنفلوآنزای فصلی

دکتر حسین عرفانی در گفت وگو با خبرنگاران، در مورد اقداماتی که وزارت بهداشت برای مقابله با ورود احتمالی این بیماری به کشور انجام داده است، گفت: هماهنگی های لازم بین بخشی در این مورد اجرا شده است و وزارت بهداشت با گردآوری آخرین اطلاعات مربوط به بیماری به همراه توصیه های سازمان بهداشت جهانی، تجارب گذشته و... در اسرع وقت دستورالعمل کشوری مراقبت و کنترل بیماری را تدوین نموده و به دانشگاه های علوم پزشکی و سایر نهادهای ذیربط ابلاغ شده است.

بیماریابی فعال در مرزهای کشور

وی اضافه کرد با اشاره به کنترل مسافران و انجام بیماریابی فعال در مبادی مرزی هوایی، زمینی و دریایی، اظهار کرد: کلیه پروازهایی که به صورت مستقیم از کشور چین وارد فرودگاه امام خمینی(ره) می شوند، مورد بیماریابی فعال قرار می گیرند. همچنین به مسافران پروازهای خروجی به سمت کشور چین آموزش های لازم در جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری و علائم و نشانه های آن ارایه می گردد. در سایر مبادی مرزی نیز از آنجایی که ممکن است شخصی که مبدا اولیه سفرش کشور چین بوده اما از کشور ثانویه یا کشور ثالث وارد کشور ما گردد، دستورات لازم به مسئولین ابلاغ شده تا مراقببت و بیماریابی استانداردی در مبادی مرزی انجام گردد.

عرفانی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره نوع فعالیت متخصصان و مراقبان سلامت در فرودگاه امام خمینی (ره) و بعضی اظهارات درباره نوع پوشش افرادی که اقدام به بیماریابی می نمایند، گفت: تشخیص بیماری و نوع فعالیت متخصصین در حوزه بیماریابی فعالیتی کاملا تخصصی است، اما آن کسی که اقدام به اظهار نظر دراین زمینه و نوع پوشش همکاران ما می نماید چه اطلاعاتی نسبت به این بیماری و شرایط انتقال آن دارد؟ آیا به دستورالعمل های وزارت بهداشت در این زمینه واقف هستند؟ نباید اجازه دهیم اینگونه مباحث خستگی را بر تن همکاران ما برجای بگذارد. هر کشوری در هر مرحله از سیر یک طغیان یا همه گیری بیماری، برخورد متناسب با آن را انجام می دهد. به همین دلیل در ایران که تا کنون حتی یک مورد از کرونا ویروس گزارش نشده است، نمی توان همه را در شرایط ایزوله نگه داشت.

آخرین آمار ابتلا و مرگ ناشی از کروناویروس

وی اقدامات افرادی که در فرودگاه امام خمینی(ره) اقدام به بیماریابی می نمایند را مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی خواند و اضافه کرد: بیماری کروناویروس هنوز از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک نگرانی بین المللی در زمینه تهدید سلامت عمومی اعلام نشده است. طی آنالیز های اجرا شده بر نوع جدید کروناویروس 2019 معین شده است که مرگ و میر ناشی از این ویروس کمتر از دو تا سه درصد است؛ به گونه ای که طبق آخرین آماری که به دست ما رسیده از بیش از دو هزار نفری که به کروناویروس مبتلا شده اند، تقریبا 56 نفر فوت نموده اند.

وی با بیان اینکه در دنیای ارتباطات امروز نمی توان جلوی ورود بیماری ها را به کشورها گرفت، اضافه کرد: از این رو هنر مرکز مدیریت بیماری های واگیر این است که بیماری را هنگام ورود تشخیص داده و نگذاریم چرخه انتقال و طغیان بیماری در کشور به راه افتد.

سابقه کروناویروس در چند سال گذشته

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، توضیح داد: کرونا ویروس ها تا ابتدای قرن 21جزو ویروس های معمولی سرماخوردگی بودند که بر چهار قِسم شناسایی می شدند و جزو شایع ترین ویروس ها برای ابتلا به سرماخوردگی قلمداد می شدند. اما، از سال 2003 میلادی یک گونه جدید از این کرونا ویروس تحت عنوان سارس شناسایی شد که ظرف مدت زمان کوتاه 27 کشور را درگیر خود کرد و با توجه به تمهیدات بین المللی حدود سه ماه پس از شناسایی، پرونده اش بسته شد و طغیان آن تحت کنترل نهاده شد.

وی اضافه کرد:حدود هفت سال قبل نوع دوم خطرناک این ویروس به اسم MERS یا کروناویروس خاورمیانه از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بویژه عربستان، امارات، عمان، قطر و کویت شروع شد. این نوع از ویروس معمولا از شتر به انسان منتقل شده و سپس از انسان به انسان قابلیت انتقال دارد. آن موقع مواردی از این نوع ویروس چه در انسان و چه در حیوان در مبادی ورودی کشور ما شناسایی شد که با اقدامات به موقع اجرا شده از سوی وزارت بهداشت خوشبختانه این بیماری در کشور ما استقرار نیافت.

عرفانی با بیان اینکه سومین نوع خطرناک از دسته کروناویروس ها همین ویروسی است که اخیرا از کشور چین گزارش شده است، تاکید نمود: این ویروس از اواخر سال 2019 در چین شناسایی شد که موارد آن رو به افزایش است.

آمادگی وزارت بهداشت برای فرایند ایزوله سازی و درمان موارد احتمالی کرونا

وی در مورد آمادگی بیمارستان ها برای پذیرش بیماران احتمالی مبتلا به این ویروس، اعلام کرد: طی جلساتی که با همکاران حوزه اورژانس پیش بیمارستانی و معاونت درمان داشتیم، تمهیدات لازم اندیشیده شده و آمادگی این را داریم که موارد احتمالی بیماری را در بخش های بیمارستانی بستری نموده و فرایند ایزوله سازی و درمان را انجام دهیم؛ هرچند که درمان اختصاصی برای این کروناویروس جدید تا امروز شناسایی نشده است، اما قطعا درمان های حمایتی را در واحدهای حمایتی و درمانی ارائه خواهیم کرد.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص آخرین آمار تلفات آنفلوآنزای فصلی نیز گفت: در هفته گذشته از 28 دی تا 4 بهمن، سه نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای فصلی فوت نموده اند؛ به صورتی که دو نفر در زنجان و یک نفر در آذربایجان غربی جان خود را از دست داده اند که با احتساب موارد فوت شده قبلی، آنفلوآنزای فصلی تا به امروز 119 نفر را به کام مرگ کشانده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 111

به "آمادگی بخش های بیمارستانی در برابر کروناویروس، آخرین آمار تلفات آنفلوآنزای فصلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی بخش های بیمارستانی در برابر کروناویروس، آخرین آمار تلفات آنفلوآنزای فصلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید