استمرار خدمات مراکز روزانه توانبخشی در دوران پاندمی کرونا

به گزارش مجله ایرکا، تهران (پانا) - معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از استمرار خدمات مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی با استفاده از بسته آموزش و توانبخشی از راه دور در کنار خدمات حضوری اطلاع داد.

استمرار خدمات مراکز روزانه توانبخشی در دوران پاندمی کرونا

به گزارش روابط عمومی سازمان بهزیستی، محمد نفریه با اشاره به شرایط بحرانی ناشی از شیوع بیماری کووید 19 گفت: به منظور پیشگیری از سرایت بخشی بیماری و به تبعیت از مدارس آموزش و پرورش و با توجه به محدود شدن خدمات حضوری مراکز روزانه آموزشی بسته آموزش و توانبخشی از راه دور مراکز روزانه آموزشی توانبخشی با همکاری کارشناسان ستادی، استانی و کمیته های علمی مراکز روزانه، تدوین شده است و از فروردین ماه سال 1399 در دسترس مراکز فوق قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بسته خدماتی توانبخشی از راه دور، در راستای برآورد احتیاج توانخواهان خدمت گیرنده از مراکز فوق و استمرار ارائه خدمات و جلوگیری از افت عملکرد ناشی از انقطاع خدمات طراحی شده و شامل خدمات ارزیابی، پایش، پیشگیری، مداخله، نظارت و ارائه آموزش و مشاوره توانبخشی به توانخواهان و خانواده های آنها به وسیله برقراری ارتباط دوسویه با کارکنان تخصصی مراکز یادشده (شامل مسئول فنی، کارشناسان توانبخشی، آموزشی، هنری، ورزشی و مربیان) و با بهره گیری از بستر اینترنت و مخابرات است.

نفریه گفت: این بسته در بستری از همکاری های منسجم تیم های کارشناسی در تمام سطوح مراکز شامل کمیته های علمی، اتاق های فکر، کلاس های مجازی و گروه های کارشناسی ستاد، استان و شهرستان و هم خانواده ها، اجرایی می گردد و نتایج عملکردی آن در قالب برنامه های پایش هفتگی و ماهیانه به سطوح کارشناسی مذکور ارائه می گردد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی بعلاوه به استمرار خدمات حضوری این مراکز اشاره نمود و اضافه کرد: به منظور پیشگیری از پسرفت خدمت گیرندگان مراکز یادشده، علاوه بر این بسته، خدمات حضوری(با رعایت پروتکل های بهداشتی متناسب با شرایط منطقه ها رنگی درکشور) بر اساس دستورالعمل های ابلاغی از سوی کمیته پیشگیری از بیماری های واگیر سازمان؛ ارائه می گردد.

وی اضافه کرد: بر همین اساس در شرایط آبی و سفید 90 درصد خدمت گیرندگان و کلیه پرسنل مراکز، در شرایط زرد 75 درصد خدمت گیرندگان و دوسوم پرسنل و در شرایط نارنجی 50 درصد خدمت گیرندگان و 50 درصد پرسنل در مرکز حاضر شده و خدمات تخصصی به صورت حضوری به خدمت گیرندگان ارائه می گردد. بعلاوه در شرایط قرمز هم به رغم عدم حضور خدمت گیرندگان، 30 درصد پرسنل برای پایش و برنامه ریزی خدمات و بعلاوه پاسخگویی به خانواده ها، در مرکز حاضر هستند.

نفریه گفت: در شرایط کنونی 1400 مرکز (با کاربری های روزانه آموزشی توانبخشی معلولان ذهنی، معلولان جسمی حرکتی، معلولان ضایعه نخاعی، خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی، خانواده و توانخواه کم بینا و نابینا، اختلال طیف اتیسم، بیماران روانی مزمن، سالمندان، چندمعلولیتی، حرفه آموزی و کارگاه های تولیدی حمایتی) با همکاری 15 هزار نفر پرسنل، به 55 هزار مددجو خدمات ارائه می نمایند.

وی اظهار امیدواری کرد که با توسعه دامنه واکسیناسیون در کشور، در آینده نزدیک شاهد بازگشت شرایط عادی به مراکز مذکور و افزایش دامنه اثربخشی خدمات تخصصی موضوع باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1051

به "استمرار خدمات مراکز روزانه توانبخشی در دوران پاندمی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استمرار خدمات مراکز روزانه توانبخشی در دوران پاندمی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید