بیماری قوز قرنیه چیست و درمان ان چه می باشد؟

به گزارش مجله ایرکا، آسیب های ناشی از لنزهای سخت تماسی طی چند سال استفاده یا مالشهای مکرر چشم در پی بیماریهای آلرژیک چشمی هم در ایجاد این بیماری احتمالاً نقش دارد.

بیماری قوز قرنیه چیست و درمان ان چه می باشد؟
کراتوکونوس یا قوز قرنیه (به انگلیسی: Keratoconus) یک بیماری تحلیل رونده قرنیه چشم است. این بیماری معمولا در سنین نوجوانی یا اوایل دهه سوم زندگی بروز می نماید. در این بیماری قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می نماید. قرنیه به طور طبیعی شکلی گرد یا کروی دارد ولی در کراتوکونوس (قوز قرنیه) قرنیه برآمده و مخروطی شکل می گردد.

این تغییر بر روی انکسار نور هنگام ورود به چشم تأثیر گذاشته و سبب کاهش وضوح بینایی می گردد. کراتوکونوس ممکن است در یک یا هر دو چشم رخ دهد ولی در90٪ موارد در هر دو چشم دیده می گردد که در اینصورت خواندن و نوشتن یا رانندگی فرد مختل می گردد.

علائم قوز قرنیه

در مرحله نهفته بیماران هیچ علامت بالینی ظاهری ندارند، جز اینکه تغییرات مکرری در شماره عینک آنها پدید می آید که به صورت نزدیک بینی و آستیگماتیسم منظم یا نامنظم میانه تا شدید بروز می نماید.

علی رغم اینکه بیماری دو طرفه است، ولی ممکن است گاهی به شکل یک طرفه و یا دو طرفه کاملاً غیر یکسان بروز کند. در کاهش دیدی که با عینک به سختی اصلاح می گردد یا قابل اصلاح نیست، تشخیص کراتوکونوس مورد شک می باشد.

استفاده از لنزهای سخت تماسی طی چند سال یکی از علل قوز قرنیه می باشد

علل قوز قرنیه نقش اختلالات ارثی در قوز قرنیه دقیقاً معین نشده است، به طوری که فقط در 7% بیماران سابقه خانوادگی وجود دارد.

آسیب های ناشی از لنزهای سخت تماسی طی چند سال استفاده یا مالشهای مکرر چشم در پی بیماریهای آلرژیک چشمی هم در ایجاد این بیماری احتمالاً نقش دارد.

همراهی این عارضه با سایر بیماریهای چشمی یا بیماریهای عمومی هم وجود دارد.

سن شایع قوز قرنیه

این بیماری در نوجوانان و حدود سن بلوغ آغاز شده و طی 7 تا 8 سال پیشرفت نموده و بعد تقریباً ثابت باقی می ماند، گرچه این زمان ممکن است تغییر کند. رشد و پیشرفت این بیماری ممکن است ناگهانی یا تدریجی باشد. معمولاً بین 10 تا 30 سالگی شایع تر است.

علائم بیماری قوز قرنیه

تشخیص قوز قرنیه

در معاینه با دستگاهی به نام اسلیت لامپ به وسیله چشم پزشک، کراتوکونوس در مراحل میانه تا پیشرفته قابل تشخیص است، ولی در مراحل اولیه بیماری با وسایلی چون کراتومتری و توپوگرافی (مشخص نقشه قرنیه)، پاکی متری (مشخص ضخامت قرنیه)، می توان قوز قرنیه را تشخیص داد.

در کراتوکونوس یا قوز قرنیه، قدرت قرنیه به طور منظم یا نامنظم افزایش یافته و نقشه توپوگرافی قرنیه این مساله را تایید می نماید و ضخامت قرنیه هم به تدریج کاهش می یابد که با پاکی متری می توان آن را معین کرد.

درمان کراتوکونوس- عینک یا لنز نرم: در انواع خفیف بیماری، عینک یا لنز نرم ممکن است یاری نماینده باشد، ولی با پیشرفت بیماری و نازک تر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه، این درمان ها دیگر چندان کارساز نخواهد بود.

- لنزهای سخت: درمان بعدی بیماری، استفاده از لنزهای سخت دارای قابلیت نفوذ گاز است. این لنزها قابلیت بیشتری برای اصلاح آستیگاتیسم نامنظم ناشی از کراتوکونوس (قوز قرنیه) دارند. قرار گیری مناسب لنز بر روی قرنیه مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنیه) کاری ظریف و زمان گیر است.

به همین علت مراجعات مکرر برای تنظیم لنز و اصلاح نسخه، غیر قابل اجتناب است. این فرایند با نازک تر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه، احتیاج به تکرار داشته و نسخه بیمار باید مجددا تغییر داده گردد.

تازهترین روش درمان قوز قرنیه

عمل جراحی:در صورتی که قرنیه قادر به تحمل لنز سخت نبوده و یا لنز توانایی اصلاح دید بیمار را نداشته باشد، قدم بعدی، پیوند قرنیه است.

*استفاده از حلقه های داخل قرنیه

یکی دیگر از درمان های جراحی که برای قوز قرنیه وجود دارد، می باشد. این نوع از درمان در برخی از قوزهای خفیف تا میانه که کنتاکت لنز را نمی توانند تحمل نمایند، کاربرد دارد.

مطالعه بر روی این روش در چند سال اخیر در جریان بوده و نتایج نشان دهنده بهبود نسبی بیماران است، هر چند نشان داده نشده است که این روش مانع پیشرفت بیماری گردد. این حلقه ها با کاهش مقدار آستیگماتیسم نامنظم به بهبود بینایی یاری می نمایند.

اما باید دانست که مقدار موفقیت در حلقه های داخل قرنیه بسیار متغیر و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و در صورت عدم موفقیت درمانی، نهایتا بیمار احتیاج به پیوند قرنیه خواهد داشت.

در بیماران قوز قرنیه این عمل باعث می گردد، بیماری که قبل از عمل با عینک دید خوبی نداشته است پس از قرار دادن رینگ به علت کاهش نامنظمی های قرنیه، با عینک تازه دید بهتری نسبت به قبل از عمل داشته باشد.

*پیوند متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه

یکی از درمان های تازه که در چند سال اخیر مطرح شده، پیوند متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه با استفاده از اشعه ماورای بنفش و داروی ریبوفلاوین است. این کار باعث افزایش پیوندهای متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه و در نتیجه افزایش استحکام قرنیه می گردد.

این روش باعث می گردد، پیوند قرنیه احتیاج نباشد و یا به تاخیر بیفتد. در این روش که در حال حاضر تازهترین روش درمان قوز قرنیه است، بر خلاف سایر روش های درمانی، در بیشتر موارد نه تنها از پیشرفت بیماری جلوگیری می گردد، بلکه بینایی فرد با و بدون عینک بهبود یافته و مقدار آستیگماتیسم، کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

برترین داوطلبان این روش عبارتند از: بیمارانی که به تازگی برای آنها تشخیص کراتوکونوس داده شده، افراد جوان و میانسالی که بیماری آنها پیشرونده است و بعلاوه کسانی که لنز تماسی روی چشمشان قرار نمی گیرد.

در صورت پیشرفت بیشتر بیماری، مرحله ای فرا می رسد که دیگر استفاده از لنزهای تماسی و قطعات حلقه داخل قرنیه هم باعث افزایش دید نمی گردد و در اثر کدورت قرنیه، استفاده از لنزهای تماسی ممکن نیست و عدم تحمل نسبت به لنز تماسی پیدا می گردد. در این مرحله باید از پیوند قرنیه یاری گرفته گردد.

*پیوند قرنیهاز سال ها قبل، عمل پیوند قرنیه در این بیماران انجام می شد. این عمل با موفقیت (شفافیت قرنیه) حدود 95 درصد همراه است، ولی حدود 10 تا 20 درصد از بیماران کراتوکونوس احتیاجمند عمل پیوند خواهند بود.

پس از عمل قرنیه، 60 درصد بیماران احتیاجمند استفاده از لنزهای تماسی جهت اصلاح دید خواهند بود و عود کراتوکونوس بعد از پیوند هم به ندرت رخ می دهد. ضمناً امکان پس زدن پیوند تا آخر عمر برای بیمار باقی می ماند.

هیچ راهی برای پیشگیری از قوز قرنیه وجود ندارد

پیشگیری از قوز قرنیه

در کسانی که قوز قرنیه ندارند، هیچ راهی به منظور پیش بینی از مبتلا شدن به بیماری وجود ندارد و پیشگیری در این مورد مفهومی ندارد در کسانی هم که فرم خفیف یا میانه بیماری را دارند، عینک و لنز تنها دید آنها را اصلاح می نماید و استفاده کردن یا نکردن از آنها نقشی در پیشرفت بیماری ندارد.

منبع: سایت بیتوته

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1183

به "بیماری قوز قرنیه چیست و درمان ان چه می باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری قوز قرنیه چیست و درمان ان چه می باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید