6 مورد از مهم ترین خواص زنیان برای سلامت بدن

به گزارش مجله ایرکا، دانه های گیاه زنیان در واقع میوه های گیاه آجواین (ajwain) یا همان گل خراطین هستند که رنگی سبز تا قهوه ای و طعمی تند و تلخ دارند. ظاهر زنیان شبیه به زیره است اما می توان گفت عطر و طعم آن به آویشن نزدیک تر است. این گیاه پرخاصیت به صورت دانه و پودر در عطاری ها به فروش می رسد. بعلاوه برای بهره مند شدن از خواص زنیان می توانید عرق زنیان را، مثل دیگر عرقیات گیاهی، از فروشگاه ها و عطاری ها خریداری و مصرف کنید.

6 مورد از مهم ترین خواص زنیان برای سلامت بدن

در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است با 6 مورد از مهم ترین خواص زنیان آشنا شوید.

خواص دانه و عرق زنیان

قبل از اینکه به سراغ خواندن خواص زنیان بروید باید اول بدانید زنیان چیست. زنیان گیاهی است از دوران باستان در طب سنتی هند مورد استفاده قرار می گرفته و سرشار از مواد مغذی و فیبر است. بعلاوه آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی در آن یافت می گردد. بعلاوه جالب است بدانید که طبع زنیان گرم است و به همین خاطر می تواند دردهای شکمی ناشی از مصرف غذاهایی با طبع سرد را درمان کند.

1. مبارزه با قارچ ها و باکتری ها

دانه های زنیان خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی بسیار قدرتمندی دارد. اینطور به نظر می رسد که دو ترکیب فعال تیمول و کارواکرول موجود در این گیاه می تواند از رشد قارچ و باکتری جلوگیری کند. مطالعات آزمایشگاه نشان داده اند که این گیاه می تواند با باکتری های بسیار خطرناکی مثل اشریشیا کلی (E.coli) و سالمونلا (عامل ایجاد مسمومیت غذایی) مبارزه کند.

در مطالعه دیگری هم تعیین شد که دانه های زنیای در برابر سویه های مختلف باکتری ها و قارچ های مقاوم به چند دارو مثل آلبیکنس، کاندیداکروسی و استرپتوکوک موتانس موثرتر از دیگر داروها است. با این حال هنوز برای اعلام نظر قطعی در این مورد احتیاج به آزمایش های بیشتری است تا سازوکار دقیق این خاصیت از خواص زنیان در بدن انسان هم تعیین گردد.

2. بهبود سطح کلسترول خون

تحقیقات در فاز حیوانی نشان داده اند که دانه های زنیان ممکن است بتوانند سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش دهند. سطوح بالای این دو ماده در بدن از عوامل خطرناک در ایجاد بیماری های قلبی است. در مطالعه ای تعیین شد که خواص پودر زنیان باعث کاهش کلسترول تام، کلسترول LDL یا همان کلسترول بد و تری گلیسیرید در خرگوش ها شده است.

در آزمایش مشابهی که روی موش ها انجام شد عصاره دانه زنیان باعث کاهش کلسترول تام، تری گلیسیرید و کلسترول بد و بعلاوه افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) در بدن موش ها شده است. LDL در بدن می تواند به عنوان محافظ قلب عمل کند.

در هر دو مطالعه تعیین شده است که فقط وقتی دوز بالایی از پودر دانه زنیان مصرف گردد در کاهش سطوح کلسترول بالا موثر خواهد بود. پس برای ارزیابی دوز مناسب مصرف و بعلاوه تاثیر آن در بدن انسان هنوز احتیاج به مطالعه بیشتری وجود دارد.

3. کاهش احتمالی فشار خون

فشار خون بالا یک بیماری بسیار شایع است که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد. در روش های درمانی سنتی از داروهایی مثل مسدود نماینده های کانال کلسیم برای کاهش فشار خون استفاده می شد. این مسدود نماینده ها از ورود کلسیم به قلب جلوگیری می نمایند و باعث منبسط شدن رگ های خونی می شوند تا فشار خون پایین بیاید.

در تحقیقاتی که روی ماده ای به نام تیمول، که یکی از عناصر اصلی موجود در دانه های زنیان است، صورت گرفته است تعیین شده که می تواند اثرات مسدود نمایندگی کانال کلسیم داشته باشد و در نتیجه، به کاهش فشار خون یاری کند. این آزمایش روی موش ها اثرات مثبتی را ثبت نموده است. اما همچنان برای تاثیر 100٪ آن در انسان، احتیاجمند آزمایشات بیشتر است.

4. مبارزه با زخم معده و برطرف سوءهاضمه

در طب آیورودا برای درمان زخم های گوارشی از دانه های زنیان استفاده می گردد. برخی از مطالعات روی خواص زنیان برای معده نشان می دهند که عصاره دانه زنیان یا عرق زنیان ممکن است با ایجاد زخم های گوارشی در مری، معده یا روده کوچک مقابله کند. در فاز حیوانی این آزمایشات مصرف عصاره دانه های زنیان در درمان زخم هایی که در اثر استفاده از ایبوبروفن ایجاد شده بود موثر بوده است.

بعلاوه عرق زنیان می تواند در پیشگیری و به درمان گاز معده و سوءهاضمه مزمن یاری نموده، درد و ناراحتی های مداوم در قسمت فوقانی معده را تسکین دهد. یکی از دلیل های ایجاد سوءهاضمه، تاخیر در تخلیه معده است و جالب اینجاست که استافده از پودر دانه زنیان در غذای موش ها، باعث بهبود این شرایط شده است. البته هنوز آزمایشاتی در فاز انسانی در این مورد انجام نشده است.

5. ممکن است در بهبود تنفس و جلوگیری از سرفه موثر باشد

برخی از شواهد نشان می دهد که مصرف زنیان می تواند سرفه را تسکین دهد. این تحقیقات در مقیاس بسیار کوچکی صورت گرفته اما با آنالیز اثرات مصرف دانه های زنیان روی خوکچه های هندی تعیین شد که بیشتر از کدئین در تسکین سرفه اثر دارد.

بعلاوه مصرف این دانه ها به بهبود تنفس یاری می نماید. در مطالعه ای که روی افراد مبتلا به آسم صورت گرفته تعیین شده است که مصرف 0.25 تا 0.125 میلی لیتر عرق زنیان به ازای هر کیلوگرم وزنِ فرد، باعث افزایش جریان هوای ورودی به ریه ها 30 تا 180 دقیقه بعد از مصرف می گردد.

اثر عرق زنیان در این آزمایش برابر با نئوفیلین (داروی رایج در درمان آسم) شناخته شده است. البته برای اعلام نظر نهایی در بهبود علائم تنفسی با عرق زنیان هنوز احتیاجمند انجام آزمایش های بیشتری هستیم.

6. اثرات ضدالتهابی

التهای می تواند خوب یا بد باشد. التهاب کوتاه مدت روش طبیعی بدن برای محافظت از شما در برابر بیماری یا آسیب است. اما التهاب مزمن می تواند اثرات منفی روی بدن داشته و خطر ابتلا به برخی از بیماری ها را افزایش دهد. در آنالیز های صورت گرفته تعیین شده است که دانه های زنیان دارای اثرات ضدالتهابی هستند و به کاهش موثر التهابات یاری می نمایند. بعلاوه عرق زنیان هم اثرات ضدالتهابی بالقوه ای را از خود نشان داده است.

در آزمایشی که روی موش ها صورت گرفته تعیین شده است که مصرف عصاره یا عرق زنیان به مدت 21 روز، التهابات مربوط به آرتریت را بهبود بخشیده است. البته برای اثبات چنین اثری در بدن انسان همچنان احتیاجمند تحقیقات بیشتر هستیم.

خواص زنیان برای کبد چرب

مصرف دانه، پودر و عرق زنیان در درمان کبد چرب غیرالکلی بسیار موثر است. برای بهبود علائم کبد چرب با یاری زنیان باید یک قاشق چای خوری دانه زنیان، یک قاشق چای خوری زیره و کمی سنگ نمک را با هم مخلوط نموده و آسیاب کنید. این پودر را روزی 2 بار در آب جوش ریخته و بخار آن را تنفس کنید، سپس محتویات لیوان را به صورت دمنوش مصرف کنید.

خواص زنیان در لاغری

یکی از محبوب ترین خواص زنیان کاهش وزن و لاغری است. فیبر بالایی که در دانه های زنیان وجود دارد متابولیسم را افزایش می دهد. بعلاوه با کاهش اشتها به وسیله پر کردن حجم معده، از پرخوری جلوگیری می نماید. خواص زنیان برای لاغری فقط به اینجا ختم نمی گردد. این دانه های کوچک و پرخاصیت با تحریک حرکات روده و خاصیت ملین، می توانند به کاهش وزن یاری نمایند. بعلاوه با تقویت معده و از بین بردن سوءهاضمه به جذب بهتر مواد غذایی و لاغر شدن یاری می نماید.

طریقه مصرف زنیان برای لاغری شکمی

اگر می خواهید از دانه زنیان برای لاغری بهره ببرید باید هر شب نصف قاشق چای خوری از آن را در نیم لیتر آب خیس نموده و صبح به صورت ناشتا بنوشید. استفاده از عرق زنیان برای لاغری راحت تر است. فقط کافی است ظهر و شب بعد از هر وعده غذایی نصف استکان عرق زنیان را یک لیوان آب مخلوط نموده و بنوشید.

بعلاوه می توانید 2 تا 4 گرم از گیاه زنیان را به روش دم کردن دمنوش ها آماده کنید و روزی سه بار به مقدار نصف فنجان بنوشید. استفاده از پودر زنیان به عنوان ادویه هم یکی از روش های لاغری با یاری زنیان است.

مصرف روزانه 6 میلی گرم عصاره زنیان یا جویدن یک قاشق چای خوری دانه زنیان خام نیم ساعت قبل از صبحانه می تواند به کاهش وزن شما یاری کند.

عوارض زنیان

مصرف بیش از حد زنیان هم مثل هر ماده خوراکی دیگری با عوارض خاصی همراه است. کاهش شیر مادران شیرده، ایجاد واکنش های آلرژیک، ایجاد حساسیت به نور، افزایش میانگین دمای بدن، حالت تهوع، سوزش معده و احساس گیجی از عوارض مصرف بیش از حد زنیان است.

مرور کلی

خواص زنیان فقط به تقویت معده و کاهش دردهای دستگاه گوارش محدود نمی گردد. شما می توانید با مصرف این گیاه به صورت دانه، عصاره، عرق، دمنوش یا ادویه از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی مختلفی که در آن وجود دارد هم بهره ببرید. اندازه فیبر این دانه بسیار بالا است و به همین خاطر جایگاه خاصی در رژیم های لاغری دارد. در این مطلب به 6 مورد از مهم ترین خواص زنیان اشاره شده است که می توانید با پیروی از آن ها، مصرف این گیاه پرخاصیت را به رژیم غذایی روزانه تان اضافه کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1606

به "6 مورد از مهم ترین خواص زنیان برای سلامت بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 مورد از مهم ترین خواص زنیان برای سلامت بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید