تحریم ها اقتصاد ایران را کوچک کرد

به گزارش مجله ایرکا، جنگ اقتصادی چند سال اخیر خسارت های قابل ملاحظه ای به اقتصاد ایران زده است. فقط برای این دور از تحریم های امریکا رقمی در حدود 80 میلیارد دلار تا 250 میلیارد دلار خسارت مستقیم عنوان می شود که البته اگر بخواهیم خسارت های غیرمستقیم این جنگ تمام عیار اقتصادی را برآورد کنیم، ارقام بزرگ تر نیز خواهد شد.

تحریم ها اقتصاد ایران را کوچک کرد

با یک محاسبه سرانگشتی می توان گفت که اقتصاد ایران طی یک دهه اخیر بیش از 1500 هزار میلیارد تومان از رشد بازمانده است چراکه طی این یک دهه رشد اقتصادی کشور تقریباً برابر با صفر بوده و حتی اگر می توانست سالانه 4 درصد رشد داشته باشد اکنون تولید ناخالص داخلی 1.5 برابر سال 1390 بود. این به معنی رفاهی است که از دست رفته و دیگر هیچ کس نمی تواند آن را جبران کند. متأسفانه به سبب این جنگ سخت بدون گلوله، یک دهه رشد نزدیک به صفر درحالی رقم خورده که در دهه قبل از آن ایران سالانه حدود 4.3 درصد تولید ناخالص داخلی را تجربه کرده بود. این جنگ برای اقتصاد ایران در حد جنگ تحمیلی 8 ساله عراق مخرب بود.

اما حالا در همین شرایط سخت اقتصادی، دولت تصمیم گرفته لایحه بودجه ای را تنظیم کند که مبنای آن ظرفیت ها و توانمندی های ایران است. به طور معمول واقع بینانه ترین نهاد در خصوص مسائل اقتصادی، دولت است. دسترسی دولت به اطلاعات و امکانات تأمین منابع بویژه در زمینه فروش نفت و تقاضا برای آن در بازار معمولاً بالاتر از سایر نهادها حتی مجلس است. شرکت ملی نفت از تمام بخش های کشور بهتر می داند که ایران برای سال بعد چقدر توان و ظرفیت فروش نفت دارد و امید است که بودجه 1400 بر مبنای توان و ظرفیت تولید نوشته نشده باشد و واقعیت توان فروش در آن ذکر شده باشد.

هرچند که بسیار خوشبینانه به نظر می رسد که ایران بتواند به طور میانگین در سال 1400 روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت بفروشد و در صورت برداشته شدن تحریم هم زمان می برد تا ایران بتواند به سطح قبل از تحریم ها برشود. مسأله ای که باید به آن توجه کرد این است که مشتریان نفت ایران اکنون نفت دیگری را جایگزین و سیستم ها را بر اساس مشخصات نفت جدید تنظیم کرده اند. تغییر مجدد آن زمانبر است و در عین حال باید دید که آیا کشور ها حاضرند مجدداً به ایران به عنوان یک تأمین کننده امن انرژی نگاه کنند یا خیر. کشورها به این موضوع توجه می کنند که حتی در صورت بازگشت امریکا به برجام و تعلیق تحریم ها، تا زمانی که مسائل ایران و امریکا حل نشود، هر زمان احتمال بازگشت تحریم ها وجود دارد. کشورها تمام این مسائل را در محاسبات اقتصادی خود لحاظ می کنند.

ارقام فروش نفت در بوجه 1400 یکی از مهم ترین بخش های آن است که البته مدام در حال تغییر است. اگر دولت در نظر دارد که بخشی از نفت را به صورت اوراق ساف موازی نفتی در داخل بفروشد، در این خصوص نیز دقت بیشتری لازم است، چراکه اگر دولت نتواند نفت را صادر کند، سطح استقبال از این اوراق پایین می آید و اگر ارزان فروخته شود نیز مسائلی را برای دولت به دنبال خواهد داشت و بعید است که در زمان تصمیم عقلایی دولت حاضر به این اقدام باشد...

در آخر موضوع سیستم بانکی کشور و اتصال آن به شبکه بانکی بین المللی مطرح است که باید هرچه سریع تر به آن رسیدگی شود. اگر تحریم بانکی و بانک مرکزی برداشته شود، تا زمانی که ایران الزامات مربوط به اف ای تی اف را نپذیرد و مسائل ترازنامه ای بانک ها را حل نکند، بازگشت منابع حاصل از فروش نفت و تأمین بودجه کار آسانی نخواهد بود. باید نظام پولی بین المللی پذیرای ایران باشد تا منابع بودجه تأمین شود. در عین حال سایر منابع بودجه نیز که روی توانمندی های ایران متمرکز شده، نیازمند دقت بیشتری است.

به هر حال یک فرصت برای حل مسائل با جهان فراهم شده که می توان از آن بهره برد و از ادامه این فرایند آب رفتن اقتصاد و رفاه جلوگیری کرد و لازم است که به این مسأله برای بهره گیری از ظرفیت های کشور توجه داشته باشیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 727

به "تحریم ها اقتصاد ایران را کوچک کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها اقتصاد ایران را کوچک کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید