خاموشی کرونا جدی است؟

به گزارش مجله ایرکا، طی چند ماه اخیر که جهان درگیر کابوس بیماری کووید 19 شده است، افکار عمومی مردم و سلامت روانشان نیز درگیر اخبار و اطلاعات نادرست و ضد و نقیض فراوان در شبکه های مجازی شده است. از آنجا که این ویروس و تظاهراتش با دیگر بیماری های ویروسی شایع زیر گروه آنفلوآنزا متفاوت است، ارائه اطلاعات دقیق و مستند درباره آن احتیاج به زمان بیشتری دارد.

خاموشی کرونا جدی است؟

با این حال همچنان موج جدید نگرانی ها با انتشار هر خبر ناگوار و ترسناک جدید درباره کرونا، ذهن های بسیاری را آلوده می نماید. در تازه ترین اخبار نگران نماینده انتشاریافته نیز آمده است که حدود 45 درصد افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، بدون علائم هستند.

درحالی که نه تنها امکان انتقال بیماری را برای مدت بیش از 14 روز دارند بلکه خود نیز در معرض آسیب های شدید ریوی ناشی از بیماری قرار دارند.

با توجه به تداوم انتشار چنین اخباری تا بسته شدن دفتر کووید-19 گفت وگوی کوتاهی با دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص عفونی اطفال و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ترتیب دادیم تا از صحت و سقم برخی اخبار و اطلاعات جدید منتشر شده درباره کرونا باخبر شویم.

ابتلا به بیماری کووید-19 بدون علامت، آن هم با خطر آسیب جدی ریوی و حتی مرگ! آیا چنین اتفاقی از نقطه نظر علمی و تخصصی اصولا ممکن است؟

شدت ابتلا به بیماری کرونا متغیر است و ممکن است فردی مبتلا گردد، اما علائم تنفسی شدیدی نداشته باشد. اما چنین فردی اگر سی تی اسکن ریه گردد، شواهدی مبنی بر بیماری کرونا به صورت نما یا کدورت گراند گلاس (شیشه مات) در تصاویر سی تی بافت ریه اش دیده می گردد؛ ولی ممکن است چنین بیماری تب نداشته و صرفا مختصری سرفه و علائم تنفسی داشته باشد و درصد اشباع اکسیژن او هم طبیعی باشد.

در این افراد اختلال مختصر عملکرد ریه ممکن است تا یک ماه ادامه یابد، ولی در صورت آسیب جدی ریه، بیمار علامت دار می گردد. البته علائم در مراحل اولیه ممکن است شدید نباشد، ولی با پیشرفت بیماری شدید شده و بیمار نمی تواند بدون علامت باشد.

پس چرا از ابتدای شیوع کرونا گفته می شد که بچه ها مبتلا احتمالا بدون علامت هستند و فقط می توانند ناقل بیماری باشند؟

بله. براساس یافته های کنونی گفته می گردد بچه ها دچار علائم خفیف بیماری می شوند، اما ممکن است بتوانند در افزایش احتمال انتقال بیماری موثر باشند.

با وجود یافته جدید سازمان بهداشت جهانی، مبنی بر کم بودن خطر انتقال بیماری از افراد بدون علامت، امکان انتقال کرونا از این دسته بیماران (کودک یا بزرگسال) وجود دارد؟

در جدیدترین مطالعاتی که روی کادر درمان در مراکز مختلف به صورت غربالگری اجرا شده، دیده شده است که مواردی از افراد بدون علامت از نظر ابتلا به کووید-19 مثبت بوده اند. با این حال این یافته نمی تواند به تنهایی تفسیر گردد. چنان که سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده است احتمال انتقال از افراد بدون علامت کم است. به هر حال این افراد باید پیگیری شوند که آیا در طول زمان علامت دار می شوند و این که اگر آنتی بادی بالایی داشته باشند، احتمال انتقالشان کم می گردد.

آیا ممکن است با گذشت دو هفته از درمان کرونا، باز هم شخص مبتلا قابلیت بیماری زایی داشته باشد؟

مواردی از تست مثبت در افرادی که بهبودی یافته اند حتی تا 55 روز بعد از آغاز بیماری دیده شده است، ولی این که این افراد تا چه حد بیماری زا هستند مورد سوال است. هرچه بیماری شدیدتر و طولانی تر باشد احتمال بیماری زایی بعد از آن بیشتر است، اما احتمال بیماری زایی با گذشت زمان کمتر می گردد. توجه داشته باشید مثبت شدن تست کرونا به دلیل وجود ذرات آر.ان.ای ویروس در بینی افراد است که ممکن است ارتباط مستقیمی با بیماری زایی نداشته باشد.

در برخی افراد حتی پس از بهبودی کرونا، آسیب های ریوی ماندگار ایجاد شده است. آیا بهبودی کامل در این دسته از بیماران رخ می دهد؟

چون در بسیاری از موارد بعد از بهبودی، رادیوگرافی و سی تی اسکن مجدد ریه انجام نمی گردد، نمی توان دقیقا تخمین زد چه درصدی از این بیماران دچار عارضه و مشکل ریوی درازمدت می شوند. ولی در موارد شدید بیماری، درگیری ریه، فیبروز و درگیری بافت بینابینی ریه ممکن است تا مدتی به طول انجامد و تا دو سال هم در موارد شدید دیده گردد. ولی این شرایط باعث ناتوانی بیمار نمی گردد. مگر مشکل اولیه شدید قلبی و ریوی یا مشکل نقص ایمنی داشته باشد.

این که گفته می گردد افراد مبتلا تا موج بعدی شیوع ویروس (معمولا در پاییز و زمستان هر سال) از ابتلای مجدد به کرونا مصون هستند از نظر علمی تایید شده است؟

چون از مدت عالمگیری ویروس چند ماه گذشته است نمی توان فعلا در خصوص ایمنی طولانی مدت اظهارنظر کرد. ولی به طور کلی افراد مختلف، پاسخ آنتی بادی متفاوتی را در مقابل ویروس نشان می دهند که در برخی افراد پاسخ شدیدتر است. در خصوص ابتلای مجدد در سال آینده نمی توان دقیقا نظر داد. ولی کرونا ویروس های در گردش که سرماخوردگی ایجاد می نمایند مصونیت طولانی ندارند و در سال بعد دوباره افراد را مبتلا می نمایند. اما شواهد کنونی مؤید آن است که مبتلایان به کووید-19، حتی افرادی که بیماری را به طور خفیف گرفته اند در مقابل بیماری مصون می شوند.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 422

به "خاموشی کرونا جدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاموشی کرونا جدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید