روحانی: ضمانت های اجرای پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده است

به گزارش مجله ایرکا، رئیس جمهور گفت: مردم با رعایت مقررات بهداشتی، ضمن تسریع در عبور از موج دوم کرونا، مانع بروز موج جدید شوند

روحانی: ضمانت های اجرای پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، رئیس جمهور حسن روحانی روز پنج شنبه در جلسه کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برابر همه قرائن و شواهد علمی موجود، اجرای دقیق و صحیح پروتکل های بهداشتی، تنها راه مبارزه قطعی با شیوع ویروس کرونا است.

رئیس جمهور در تشریح فرایند تدوین تضامین لازم برای اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی گفت: ستاد ملی کرونا با آنالیز دقیق در مورد فاصله گذاری هوشمند اجتماعی، دستورالعمل های لازم برای تضمین هم زمان سلامت مردم به بهترین نحو، در کنار تامین شرایط مناسب برای تداوم زندگی عادی و برقراری فعالیت های مالی و معیشتی مردم را تدوین نموده است.

روحانی افزود: در این راستا هر جا که احساس می شد سبک زندگی مردم باید تغییر کند، موضوع در یک فرایند اقناعی با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی برای مردم تبیین شد و در عین حال دستورالعمل های لازم به دقت و منطبق با استانداردهای توصیه شده از سوی متخصصین و مجامع جهانی تدوین و در اختیار مردم نهاده شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه قدم بعدی، نظارت بر حسن اجرای پروتکل های بهداشتی است، توضیح داد: دولت در این زمینه نیز در سه بخش مجزا برنامه ریزی های لازم را انجام داده است. بخش اول برنامه ریزی کمیته های درمان و اجتماعی-امنیتی ستاد مقابله با کرونا برای ادارات و دستگاه های اجرایی و دولتی، تدوین و ابلاغ دستورالعمل های بهداشتی و تعریف و معین ضمانت های لازم برای اجرای این دستورالعمل ها بوده است.

دکتر روحانی ادامه داد: بر این اساس دستگاه های دولتی و اجرایی موظف شدند هر گونه تخلف از اجرای دستورالعمل های بهداشتی را به عنوان تخلف اداری تلقی نموده و با این تخلفات همانند جرایم اداری برخورد نمایند. البته با توجه به ارزیابی ها و نظارت های صورت گرفته، مجموعه ادارات و کارمندان دولت جزو بخش هایی شناسایی شده اند که بالاترین میزان رعایت پروتکل ها در آنها صورت گرفته و امیدواریم گزارش هایی که در بعضی دستگاه ها از عدم رعایت دقیق این دستورالعمل ها وجود دارد نیز به سرعت تصحیح و رفع گردد.

رئیس جمهور توضیح داد: بخش دوم صنوف و کسب و کارهای غیردولتی هستند که در این حوزه هم کمیته های درمان، اجتماعی-امنیتی و مالی ستاد ملی مقابله با کرونا، جلساتی با اصناف برگزار نموده و دستورالعمل های منطبق و لازم برای هر رسته از کسب و کارها را تدوین و به آنها ابلاغ نموده اند. همچنین نحوه نظارت و ضمانت های اجرای این دستورالعمل ها در قالب تذکر یا در صورت ضرورت توقف فعالیت صنوف و واحدهای متخلف نیز به صنوف مختلف ابلاغ شده است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه مسئولیت حسن اجرا و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در رسته های مختلف فعالیت های مالی، در وهله اول بر عهده خود صنوف و واحدهای مالی است، اعلام نمود: مسئول اجرای این پروتکل ها اصناف هستند و ستاد ملی کرونا صحت رعایت آنها را از خود اصناف مطالبه می نماید.

رئیس جمهور بخش سوم را حوزه عمومی و مردمی مطرح کرد و گفت: در این حوزه نیز پروتکل های بهداشتی به شکل کاملا گسترده، فراگیر و اقناعی به وسیله رسانه ها و فضای مجازی و به ویژه رسانه ملی اطلاع رسانی شد و فرهنگ سازی و آگاهی بخشی برای مردم به شکل مستمر ادامه دارد.

دکتر روحانی تاکید نمود: اجرا و رعایت پروتکل های بهداشتی در این بخش باید با نگاهی واقع بینانه تضمین شوند به شکلی که برای تخطی از دستورالعمل های بهداشتی در حوزه عمومی و مردمی جرایمی معین گردد که در عمل قابل اجرا و منجر به رعایت این مقررات گردد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه عدم ارائه خدمات به متخلفین می تواند جزو جرایم اولیه در نظر گرفته گردد، اضافه نمود: البته بالاترین ضامن و ناظر بر اجرای پروتکل های بهداشتی خود مردم هستند که باید نسبت به سلامت یکدیگر حساسیت و مراقبت لازم را به عمل بیاورند و همدیگر را به رعایت این دستورالعمل ها ترغیب نمایند.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم، درباره آیین های سوگواری در این ایام گفت: با عنایت به اقتضائات جامعه دینی ایران، امکان و نحوه برگزاری مراسم های عزاداری، به شکل منطقی از سوی کمیته های مختلف ستاد ملی مقابله با کرونا طراحی شده است و از این مرحله به بعد آنچه مهم است، مسئولیت پذیری برگزارنمایندگان و متولیان مراسم ها و مراعات خود مردم است.

رئیس جمهور توضیح داد: مجددا تاکید می کنم که سال جاری متولیان مراسم عزاداری حضرت اباعبدالحسین (ع) فقط مسئول برگزاری شکوهمند این مراسم ها نیستند، بلکه در ابتدا مسئول صیانت از سلامت و جان عاشقان و علاقمندان به خاندان پیامبر (ص)، امام حسین (ع) و یاران باوفایش هستند.

دکتر روحانی تاکید نمود: انتظار از دستگاه های مرتبط با برگزاری مراسم سوگواری محرم این است که تا فرصت به جامانده، ابتکارات و نوآوری های شان را برای برگزاری آیین های عزاداری، در چارچوب پروتکل های بهداشتی به اطلاع مردم برسانند تا این آیین ها با کمترین تجمع و عمدتا در فضای مجازی، به شکلی متفاوت که باعث عدم تجمع و احتمال سرایت بیماری می گردد، برگزار شوند.

در این جلسه پیشنهادهای جمع بندی شده از سوی کمیته های اجتماعی-امنیتی و درمان در مورد معین جرایم و مجازات برای عدم رعایت دستورالعمل ها در سه حوزه ادارات و دستگاه های دولتی، اصناف و محیط های کسب و کار و حوزه عمومی و مردمی مورد بحث و آنالیز نهاده شد و پس از نهایی شدن و تصویب آن در ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ خواهد شد.

در عین حال تمامی دستگاه های دولتی، ارگان ها و نهادهای کشور موظف شدند در موعد مقرر برنامه اختصاصی دستگاه خود را در سه سرفصل صیانت از سلامت کارکنان، صیانت از سلامت مراجعین و تداوم خدمت رسانی با رعایت دستورالعمل تحت عنوان برنامه سازگاری با کرونا به کمیته اجتماعی-امنیتی ارائه نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 495

به "روحانی: ضمانت های اجرای پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: ضمانت های اجرای پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید