سخنگوی ارتش ملی لیبی: حضور مزدوران ترکیه در لیبی اشغالگری محض است

به گزارش مجله ایرکا، سخنگوی ارتش ملی لیبی با انتقاد از حضور مزدوران ترکیه در این کشور گفت که حضور مزدوران خارجی در خاک لیبی دلیلی بر عدم اراده واقعی جامعه جهانی برای اخراج آنهاست.

سخنگوی ارتش ملی لیبی: حضور مزدوران ترکیه در لیبی اشغالگری محض است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی ارتش ملی لیبی (LNA) حضور ترکیه در لیبی را اشغالگری توصیف کرد و از آنکارا خواست که به فوریت همه نیروها و مزدوران خود را از این کشور خارج کند.

به نوشته وبگاه لیبایا ریویو سرلشکر احمد المیسماری روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که حضور مزدوران خارجی در خاک لیبی دلیلی بر عدم اراده واقعی جامعه جهانی برای اخراج آنهاست.

وی گفت: ترکیه می بیند که حضور در اینجا [در لیبی] مشروع است، اما در واقع این اشغالگری به تمام معناست.

دیده بان حقوق بشر سوریه اخیرا گزارش داد که دولت ترکیه 380 مزدور سوری را به لیبی اعزام نموده است. ترکیه از آوریل 2019 و حمله نظامیان تحت امر خلیفه حفتر به طرابلس و جنگ با دولت وفاق ملی، نظامیان ارتش خود و بعلاوه شبه نظامیان همسو را به لیبی اعزام کرد و این نیروها همچنان در این کشور حضور دارند.

بر اساس اسنادی افشا شده از سوی شبکه اسکاهی نیوز عربی ترکیه از 12 هزار و 835 مزدور اعزامی خود از سوریه به لیبی تنها، هزار و 226 نفر را از این کشور خارج نموده است.

ترکیه متهم است که چندین هزار مزدور را در این کشور جنگ زده برای تقویت و پشتیبانی از دولت وفاق ملی (GNA) که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می گردد، در مبارزه با ارتش ملی لیبی (LNA) به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر در این کشور مستقر نموده است. (جزئیات بیشتر)

بعضی منابع خبری روز شنبه گزارش دادند که یک منبع دولتی لیبی به شبکه العربیه گفت که یک هیأت عالی رتبه ترکیه ای متشکل از وزیر دفاع، خارجه، رئیس سازمان اطلاعات و رئیس اداره ارتباطات ریاست جمهوری، شب گذشته (آدینه) بدون اطلاع مقامات لیبی وارد این کشور شده اند.

این منبع آگاه گفت که نه شورای ریاستی و نه دولت وحدت ملی از این سفر اطلاع نداشتند و سفارت ترکیه در طرابلس هم به مقامات لیبی اطلاع نداده بود و در زمان ورود به لیبی هم هیچ مقام لیبیایی از این هیأت استقبال نکرد و حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه هم به طور مستقیم به ملاقات نظامیان ترکیه رفت.

این منبع لیبیایی، سفر بدون هماهنگی هیات ترکیه را ناپسند و به دور از عرف دیپلماتیک و روابط محبت آمیز میان دو کشور دانست و گفت که فقط نظامیان ترکیه از این سفر اطلاع داشتند.

به گفته وی، به هنگام فرود هواپیمای حامل هیأت ترکیه در فرودگاه معیتیقة در طرابلس، حتی مسئولان فرودگاه هم از مسافران هواپیما اطلاع نداشتند و نظامیان ترکیه از نگهبابان لیبیایی خواسته بودند تا باند فرودگاه را ترک نمایند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1075

به "سخنگوی ارتش ملی لیبی: حضور مزدوران ترکیه در لیبی اشغالگری محض است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی ارتش ملی لیبی: حضور مزدوران ترکیه در لیبی اشغالگری محض است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید