هفته آینده به اوج امیکرون می رسیم، اجباری شدن تزریق دز سوم واکسن کرونا

به گزارش مجله ایرکا، متخصص اپیدمیولوژی گفت: تعداد مبتلایان به کرونا هر هفته نسبت به هفته گذشته 5برابر می شود.

هفته آینده به اوج امیکرون می رسیم، اجباری شدن تزریق دز سوم واکسن کرونا

خبرنگاران - بنابر افزایش تصاعدی بستری ها و مرگ و میرهای ناشی از امیکرون حمید سوری با حضور در شبکه خبر به سوالاتی درباره افزایش موارد ناشی از امیکرون پاسخ داد.

فرایند بستری ها و فوتی های امیکرون را در هفته های آینده چگونه ارزیابی می کنید؟

سوری: تعداد مبتلایان به کرونا هر هفته نسبت به هفته گذشته 5برابر می شود و تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها افزایش چشمگیر داشته است و در هفته های آینده تعداد بستری ها و فوتی ها در کشور افزایش پیدا می کند.

ماندگاری سویه امیکرون بر روی اشیا تا چه مدت است؟

سوری: امیکرون تا 200 ساعت روی پوست و سطوح پلاستیکی زنده می ماند. مدیریت امیکرون سخت تر از دلتا است و سویه های قبلی در سطوح حداکثر تا 20 ساعت بر روی سطوح زنده می ماند، اما واریانت امیکرون تا حدود 200 ساعت یعنی 8 روز روی پوست و سطوح پلاستیکی زنده می ماند.

آیا محدودیت هایی در مورد مدارس اعمال می شود؟

سوری: موضوع مدارس و مراکز آموزشی بحثی مفصل است. باید تمهیداتی در مورد مدارس اندیشیده شود، البته تعطیلی به نفع کشور نیست و این به معنای ساده اندیشی هم نیست. مدارس باید نظام مراقبت فعال داشته باشند.

آیا اطلاعاتی درباره میزان کشندگی امیکرون داریم؟

سوری: امیکرون قابلیت انتقال و انتشار بالایی دارد. امیکرون نسبت به دلتا بین 3 تا 5 برابر سرعت و قدرت انتشار دارد. اگر فرد مبتلا در فضایی قرار بگیرد که 10 نفر دیگر هم در آن شرایط باشند در مورد دلتا دو نفر و در مورد امیکرون 6 نفر مبتلا می شوند. در مورد دلتا اگر 20 درصد بستری می شدند و در نهایت فوت می کردند در مورد امیکرون 10 درصد است، اما به دلیل اینکه قدرت انتشار بالاست تفاوتی در تعداد فوتی ها نمی کند.

در حال حاضر به شدت تحت فشار زمان هستیم یعنی ما مجبوریم کار های متعددی را در یک محدوده زمانی کوتاه انجام دهیم. در غیر این صورت اگر بخواهیم طبق روال معمول واریانت های قبلی پیش برویم باید بدانیم که قطعاً سرعت امیکرون بسیار بیشتر از بشر است و ما جا می مانیم. هدف اصلی پیشگیری این است که سرعت توسعه را کم کنیم تا بتوانیم اپیدمی را مدیریت کنیم. اقدامات و مداخلات زمان بر است و یا دیر پاسخ دهنده هستند و در حال حاضر جوابگو نیستند.

برای پیشگیری از شدت گرفتن بیماری چه تمهیداتی باید اندیشیده شود؟

سوری: باید به سرعت بر روی مؤلفه های موجود کار کنیم. باید پویش های جدی برای افزایش پوشش واکسیناسیون به صورت فعال داشته باشیم. از سوی دیگر باید پویش های آموزشی و ارتقای سلامت در سطح شهر ها به راه بیفتد. متاسفانه کمتر نمودی از این اتفاق را در شهر ها می بینیم. برای مردم همه چیز عادی شده است. شهرداری ها و اصناف همه باید ورود پیدا کنند.

فضای شهر باید به گونه ای شود که شرایط عادی نیست. بیمار یابی باید بیشتر شود نه صرفاً برای اینکه چه کسی بیمار است باید متوجه شویم بیشترین تراکم و تمرکز واریانت کجا ها است و محدودیت های لازم را اعمال کنیم.

امیکرون تا حدودی پی سی آر گریز است. منفی کاذب امیکرون بیشتر از دلتا است. اثربخشی واکسن ها بعد از گذشت مدتی کمتر می شود. کشور های دیگر دوز سوم و چهارم واکسن را تزریق می کنند و این مسئله نشان می دهد که یک دوز و یا دو دوز نمی تواند ایمنی کافی را در جوامع ایجاد کند و برای افزایش سطح ایمنی باید دوز های بعدی تزریق شود. توصیه جدی این است که کسانی که دوز سوم را تزریق نکرده اند حتما اقدام کنند.

چند میلیون نفر تنها یک دوز واکسن دریافت کرده اند؟

سوری: حدود 25 میلیون نفر از مردم کشورمان فقط یک دوز واکسن زده اند و این ها به شدت در معرض خطر هستند و شانس شدت بیماری در آن ها بالاست. یکی از ویژگی های واکسیناسیون کامل این است که شدت بیماری را کم می کند و احتمال بستری و مرگ و میر کاهش پیدا می کند.

آیا نیاز به ساخت واکسن تازه داریم؟

سوری: در دنیای علمی امروز با توجه به کم شدن اثربخشی واکسن ها باید به فکر واکسن های تازه باشیم. پیک به سمت بالا پیش می رود تا حدی می توانیم به واکسن های موجود دل خوش کنیم. طبیعتاً نیاز است مراکز علمی تحقیقاتی کشور به عنوان کشوری که قابلیت تولید واکسن را داریم باید به این مسئله به صورت جدی توجه کنیم، این تصور که با پایان امیکرون اپیدمی هم پایان پیدا می کند بیشتر آرزو است و این احتمال ضعیف است. فرایند خاموشی اپیدمی ها فرایندی تعریف شده و نسبتاً مشخص است.

محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه برنامه به چند سوال پاسخ داد:

آیا وارد پیک ششم شده ایم؟

فرهادی: وزارت بهداشت رسماً اعلام کرده است که وارد پیک ششم شده ایم. ورود ما به پیک ششم در شرایطی است که خیلی از مراکز عمومی و اجتماعی مانند سینما، تئاتر ،استادیوم ها و باشگاه ها باز است.

کماکان مجبور به رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم. استفاده از ماسک، دوری از تجمعات و قرار گرفتن در تهویه مطلوب بسیار حائز اهمیت است. اگر بیمار شدید فاصله ها را رعایت کنید و در قرنطینه بمانید.

آیا پیشنهادی برای اعمال محدودیت های تازه دارید؟

فرهادی: لازم است که علی رغم تمایلمان به یکسری از محدودیت ها نه به معنای تعطیلی بلکه به معنای محدودیت های فعالانه بپردازیم.

طبیعتا این بیماری سرعت زیادی دارد. بهترین راهی که فعلاً می توانیم استفاده کنیم این است که به شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنیم و از ماسک استفاده کنیم و واکسن را به صورت کامل تزریق کنیم.

باید در ترددهای خودمان از ماسک استفاده کنیم. سعی داریم در مورد 9 گروه شغلی که اهمیت خیلی زیادی در بحث انتقال دارند محدودیت هایی را اعمال کنیم، مانند جاهایی که غذا صرف می کنند زیرا مجبوریم ماسک را برداریم و عملاً در کنار سایر مشتری ها قرار می گیریم. سینما، تئاتر، کنسرت های موسیقی و باشگاه ها ،استادیوم های ورزشی، استخرها ،مراکز تفریحی آبی، فروشگاه های زنجیره ای و دفاتری که خدمات ارائه می دهند محدود خواهیم کرد. همچنین تزریق دز سوم واکسن کرونا الزامی می شود و خدمت دهنده و خدمت گیرنده در این 9 گروه شغلی هم باید دز سوم واکسن را زده باشند. فردا 9 بهمن ماه در ستاد ملی مدیریت کرونا این پیشنهاد ارائه خواهد شد.

زیرساخت سامانه ای ایران من و سامانه های وزارت بهداشت مهیا شده تا با کمک آنها بتوانیم دو مؤلفه اساسی را پاسخ دهیم آیا کسی که تردد می کند بیمار است یا نه و یا اینکه فرد واکسن تزریق کرده است یا خیر.

درخواست کرده ایم برای کارکنان بخش های مختلف با تمهیداتی که سازمان امور استخدامی کشور انجام خواهد داد، به طوری که خدمت دهنده و خدمت گیرنده به خصوص در این 9 گروه شغلی باید حتماً زمانی در یک فضا با هم روبرو شوند که واکسن را به صورت کامل تزریق کرده باشند. امکان کنترل اپلیکیشنی نیز فراهم شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1310

به "هفته آینده به اوج امیکرون می رسیم، اجباری شدن تزریق دز سوم واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته آینده به اوج امیکرون می رسیم، اجباری شدن تزریق دز سوم واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید