چطور با پروفیل سبک تخت خواب فراوری کنیم؟

به گزارش مجله ایرکا، تخت خواب پر استفاده ترین و مهم ترین وسیله در اتاق خواب و حتی خانه است. یک تخت خواب خوب، مقاوم و راحت تفاوت بین یک شب آرام و یک خواب آشفته است. به همین دلیل است که راحتی و استحکام این محصول به یک مقدار مهم و بر کیفیت فراوری آن اثرگذار است. فراوری تخت خواب با فولاد و به طور خاص پروفیل سبک، سطحی از استحکام و مقاومت را ایجاد می نماید که به هیچ وجه در نمونه های مشابه فراوری شده از سایر مواد اولیه دیده نمی گردد. دقیقا به همین دلیل است که از اسکلت آسمان خراش ها تا بدنه تخت خواب شما بیشتر محصولات مصرفی ماندگار و مقاوم از فولاد ساخته می گردد. در ادامه شرح خواهیم داد برای فراوری این نوع تخت خواب ها از پروفیل سبک، باید به چه نکاتی توجه داشت و فرآیند فراوری آن ها به چه شکل است؟

چطور با پروفیل سبک تخت خواب فراوری کنیم؟

فرآیند فراوری تخت خواب پروفیلی

از نظر طراحی و ابعاد، تخت خواب ها بسیار متنوع هستند. تخت خواب های تک نفره و دو نفره، تخت خواب کودک، تخت خواب های تاشو و یا کمجا. طراحی و ویژگی های مواد اولیه مصرفی باتوجه به کاربرد و بازار هدف تغییر می نماید اما به طور کلی برای فرآیند فراوری این نوع تخت ها می توان 5 قدم اصلی تعریف کرد. برای تهیه لوله مبلی و پروفیل سبک به عنوان مواد اولیه مورد احتیاج ساخت این محصول قطعا گروه صنعتی صبا می تواند برترین و مناسب ترین گزینه باشد.

1.طراحی الگو اولیه

فریم تخت ساخته شده از پروفیل سبک بدیهی است که فرآیند فراوری هر محصولی باید از طراحی الگو اولیه شروع بگردد.

زمان طراحی الگو و معین ابعاد باید نکاتی چون چگونگی حمل و نصب هم مد نظر قرار بگیرد. باتوجه به این که ابعاد تخت ها در طراحی های مدرن معمولا بزرگ تر درنظر گرفته می گردد طراح کوشش می نماید قطعات را به گونه ای طراحی کند که به طور جداگانه فراوری و در محل مصرف مونتاژ بشوند. به این شکل خریدار مسئله ای برای عبور دادن تخت از درب های ورودی و انتقال به داخل خانه نخواهد داشت.

ارتفاع پایه تخت باید به حدی باشد که نشستن و بلندشدن از روی آن برای میانگین قدی زنان و مردان راحت باشد. این ارتفاع باتوجه به نوع تخت معین می گردد. به عنوان مثال ارتفاع تخت کودک و نوجوان کمتر از تخت های تک نفره و دونفره بزرگسالان خواهد بود. طراحی تخت های نوزادی اما بسیار فرق دارد. ارتفاع آن ها از سایر انواع تخت بیشتر است تا جابجایی نوزاد برای والدین راحت تر باشد.

فارغ از نوع تخت، این محصول باید بدنه مستحکمی داشته باشند. استحکام به این معنا که تخت توان تحمل چندین برابر وزن بیشتر را هم داشته باشد و طی زمان قطعات محکم و چفت کنار هم باقی بمانند. محکم نبودن قطعات و بست ها باعث حرکت اجزا و فراوری صدا می گردد که بسیار آزاردهنده است. طراحی و مواد مصرفی برای ساخت پایه تخت نیز با توجه به نوع آن انتخاب می گردد اما به هر حال و برای تمامی انواع تخت ها پروفیل مبلی مقاومت و مناسب است.

2.برش و آماده سازی لوله و پروفیل سبک

بعد از اتمام طراحی، باتوجه به شکل و ابعاد تخت، لوله مبلی یا پروفیل سبک با ابعاد و ضخامت مناسب انتخاب و فرآیندهای لازم روی آن انجام می گردد. گاها احتیاج هست این مقاطع برش داده بشوند و اتصال مجددا بین آن ها با جوشکاری ایجاد بگردد گاهی هم تنها با خم کاری این تغییر زاویه به وجود میاید. برای تخت خواب معمولا از ضخامت هایی بین 0.9 تا 1 میلی متر استفاده می نمایند. ابعاد سطح مقطع می تواند متفاوت باشد چرا که بیشتر به نوع طراحی و سلیقه طراح بستگی دارد. ابعاد 60*20 ، 40*20 و 30*30 جز نمونه های متداول برای ساخت تخت هستند.

3.مونتاژ قطعات پروفیل سبک

مونتاژ استراکچر تخت با مقاطع فولادی به چند شکل انجام می گردد. برای این منظور می توان از جوشکاری استفاده کرد یا قطعات را با ریخته گری از ابتدا با شکل مورد نظر فراوری نمود و یا بعد از برش با بست آن ها را مجددا با شکل و زاویه مورد نظر به هم متصل کرد.

باتوجه به ضخامت و نوع لوله و پروفیل مصرفی عموما از جوش برق یا جوش TIG و MIG برای ایجاد اتصال بین قطعات و ساخت بدنه استفاده می نمایند. جوشکاری اتصال بسیار قوی و مستحکمی ایجاد می نماید اما به هرحال حتی برترین روش های جوشکاری هم زائده هایی به جا می گذارد که حتما باید در مراحل بعدی برداشته بگردد. این مورد به ویژه برای بخش هایی از تخت که در معرض دید قرار گرفته است بسیار مهم است.

ایجاد اتصال با ریخته گریمتصل کردن قطعات با بست بسیار ساده تر خواهد بود اما با توجه به این که طی زمان احتمال جدا شدن یا شل شدن این بست ها وجود دارد گزینه ای مستحکم و قوی برای استفاده طولانی مدت نیست.

ریخته گری کمتر در طراحی های مدرن استفاده می گردد. اغلب برای اتصال اجزا مختلف بخش تزئینی بالا و پایین تخت کاربرد دارد. در این روش نقاط اتصال با ریخته گری و قالب های طرح دار به هم چفت می شوند.

4.ساخت تخته کف

مرحله بعدی ساخت تخته کف است. محکم بودن تخته کف به مقدار استحکام بدنه اهمیت دارد. معمولا کفه تخت به دوشکل ساخته می گردد یا به بدنه متصل است و این دو بخش ساختاری یک پارچه دارند، یا به شکل یک چهارپایه پروفیلی است که جداگانه روی زمین قرار گرفته و تشک روی آن سوار می گردد. در هر دو صورت برای تخته های کف عموما از پروفیل سبک استفاده می نمایند. استحکام و طول عمر فولاد بسیار بیشتر از سایر مواد اولیه مصرفی است.

5.رنگ کاری و افزودن جزئیات

پیش از شروع رنگ کاری باید تمامی ناخالصی ها و زائده های سطح پروفیل به طور کامل برداشته گردد. ناخالصی هایی چون روغن و زائده هایی که به واسطه جوشکاری بر روی سطح به وجود میاید. بعد از تمیز و یکدست شدن این سطح فرآیند رنگ کاری قطعات شروع می گردد. رنگ پودری یا کوره ای برای این منظور بسیار کاربردی است. در این مورد تنها باید به این نکته توجه داشت که این لایه رنگ باید بتواند پروفیل را دربرابر زنگ زدگی هم مقاوم کند.

ویژگی های مطلوب پروفیل سبک برای فراوری تخت خواب

به طور کلی پروفیل سبک محصولی بسیار کاربردی و مناسب است. در این مورد هم، خواص مطلوب این مقاطع باعث شده به این شکل و در این حجم بالا در بازار مورد استفاده قرار بگیرند. ویژگی های مطلوب پروفیل سبک برای ساخت تخت خواب عبارتند از:

1.قیمت مناسب

آهن و آلیاژهای آن به نسب فلزات ارزان قیمتی هستند، قیمت مقاطع هم بر اساس وزن شاخه های 6 متری معین می گردد. قیمت پایه مناسب و وزن کم مقاطع درکنار هم باعث شده قیمت پروفیل سبک بسیار مناسب و برای فراوری ارزان باشد.

2.مقاومت زیاد

همان طور که شرح دادیم برای فراوری تخت خواب پروفیل سبک ضخامت 0.9 تا 1 ماده اولیه مصرفی و متداول است. در ظاهر شاید این ضخامت کم به نظر برسد اما در واقع به لطف مقاومت بالا فولاد همین ضخامت کم و ابعاد کوچک به خوبی توان تحمل وزن و نیروی وارده روی تخت را دارد. ساختار درهم تنیده و متصل تخت های فولادی حتی این مقاومت را بیشتر هم می نماید.

3.فرآیندپذیری

مقاطع مبلی میان صنعت گران و فراورینمایندگان به فرآیندپذیری معروفیت دارد. این فرآیندپذیری به لطف ورق نرم و منعطف و درزجوش مستحکم آن ایجاد می گردد. فرآیندپذیری خوب به این معنا است که تحت فرآیندی چون خم، پروفیل شکسته یا پاره نمی گردد.

4.کیفیت سطحی بالا

کیفیت سطحی بالا نیز وابسته به کیفیت ورق مصرفی برای فراوری پروفیل است. کیفیت سطح پروفیل سبک باید در تمامی نقاط یکسان و مشابه باشد حتی در درزجوش، چرا که تنها به این شکل رنگ کاری و آبکاری به درستی و با کیفیت خوب بر روی سطح اعمال می گردد.

منبع: اتاق
انتشار: 28 خرداد 1402 بروزرسانی: 28 خرداد 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1596

به "چطور با پروفیل سبک تخت خواب فراوری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور با پروفیل سبک تخت خواب فراوری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید