چگونه امواج مغزی، تفکر خلاق را فعال می کنند

به گزارش مجله ایرکا، خلاقیت اغلب به معنای عبور در جهتی است که کمتر کسی در آن جهت عبور کرده باشد. تحقیقات تازه، مکانیزم عصبی را شناسایی می کند و ما را قادر می سازد تا با ترکیبات غیر منتظره و ایده های اصلی روبرو شویم.

چگونه امواج مغزی، تفکر خلاق را فعال می کنند

تلاش های دانشمندان در کشف فرآیندهای عصبی که خلاقیت را توضیح می دهند، اخیرا روی امواج به اصطلاح امواج آلفای مغز قرار گرفته اند.

وقتی که قشر بینایی مغز استراحت می کند امواج آلفا قوی تر می شوند. به عنوان مثال، زمانی که یک فرد آرام شود و چشم خود را ببندد، فعالیت موج آلفا بیشتر است. هنگامی که چشم خود را باز می کند، این فعالیت آلفا کاهش می یابد.

اخیرا دانشمندان بر این باورند که امواج آلفا ممکن است برخی قشر های مغر را مهار کند، البته زمانی که به آن احتیاج نباشد. برخی از محققان حتی پیشنهاد کرده اند که رابطه ای بین قدرت امواج و خلاقیت وجود دارد.

تحقیقات تازه جزئیات بیشتری در مورد نقش امواج مغزی آلفا در فرآیند خلاقیت ارائه می دهد. کارولین دی دارنده مدرک PHD از دانشگاه ملین مری لندن در انگلیس، تیمی را به این نتیجه رسانید که فعالیت بیشتر موج مغزی آلفا با توانایی افراد در ارائه ایده های کمتر شناخته شده یا ایده های مشهور مرتبط است.

امواج آلفا ارتباطات غیر معمول ایجاد می کنند

محققان از جریان الکتریکی برای تحریک بخش موقتی مغز در فرکانس آلفا استفاده کردند، در حالی که شرکت کنندگان در طیف وسیعی از وظایف خلاقانه مشغول به کار بودند.

محققان برای تحریک مغز، از یک روش غیر تهاجمی به نام تحریک مغزی مغناطیسی متناوب (tACS) استفاده کردند.

محققان با استفاده از الکتروانسفالوگرام (EEG یا موج نگاری مغز)، بر تاثیراتی که tACS بر امواج مغزی مختلف داشت، نظات کردند. وظایفی که شرکت کنندگان درگیر آن بودند، ارتباط با واژه ها بود.

هنگامی که احتیاج به پیدا کردن کلماتی است که به کلمه دیگر متصل می شوند، مغز به طور معمول با ارتباطات کلمات قوی تر، معروف تر وشایع تر شروع می کند و به تدریج به طرف موارد کمترشناخته شده می رود.

به عنوان مثال، اگر ما با کلمه گربه شروع کنیم، ابتدا آن را با واژه هایی مانند سگ، حیوان و حیوان خانگی مرتبط می کنیم و به تدریج به سمت مفاهیم دورتر مانند انسان، مردم و خانواده .می رویم.

نویسندگان مطالعه تازه، یافته های تحقیق قبلی را اعمال کرده و ارتباطات کمتر شناخته شده را نشانگر خلاقیت در نظر گرفته اند.

هنگامی که شرکت کنندگان سطوح بالاتری از امواج آلفای مغزی را در ناحیه مغناطیسی مغزی خود داشتند، می توانستند کلماتی را به هم ربط دهند که سخت تر، دورتر و کمتر قابل انتظار بود. جویدیپ باتاچاریا یکی از استادان دانشگاه لندن، در مورد یافته ها توضیح می دهد. او می گوید: دو جاده در یک جنگل وجود دارد. من جاده ای را انتخاب می کنم که راستا سفر در آن کمتر باشد. و این تمام تفاوت ها را ایجاد کرده است.

برای انتخاب جاده ای که سریع تر ما را به مقصد برساند، احتیاج به تفکر خلاقانه است. و یافته های ما شواهدی را نشان می دهد که چگونه مغز ما اینکار را انجام می دهد.

محقق سرپرستی این تحقیق همچنین توضیح می دهد که چگونه این یافته ها ماهیت خلاقیت را روشن می کند و چگونه امواج مغزی آلفا به مهار روش های معمول تفکر و به تفکرات غیر منتظره و هوشمندانه تر کمک می کند.

برای مثال اگر ما احتیاج به استفاده تازهی از یک لیوان داشه باشیم، ابتدا باید تجربیات گذشته خود در مورد لیوان را فراموش کنیم. در تجربیات گذشته، ما لیوان را به عنوان یک مخرن در نظر می گیریم. به تازگی مطالعه ما نشان می دهد که نوسانات آلفای موقتی درست یک مکانیزم عصبی کلیدی برای برانگیختن این ارتباطات روشن است.

منبع: فوت و فن / medicalnewstoday.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1454

به "چگونه امواج مغزی، تفکر خلاق را فعال می کنند" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه امواج مغزی، تفکر خلاق را فعال می کنند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه امواج مغزی، تفکر خلاق را فعال می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید