از بازار روغن چه خبر؟

به گزارش مجله ایرکا، علیرغم انتشار اخباری مبنی بر توزیع گسترده روغن خوراکی در بازار، مشاهدات میدانی حاکی از آن است که هنوز روغن نباتی در بازار به صورت محدود عرضه می گردد.

از بازار روغن چه خبر؟

به گزارش خبرنگاران، اواخر شهریورماه بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه ها کم شد و قیمت آن نیز افزایش یافت. کمتر از یک ماه بعد نیز روغن مایع در بازار کمیاب شد؛ به طوری که این کالا یا در مغازه ها و فروشگاه های عظیم نبود یا به هرنفر تنها یک روغن فروخته می شد. البته بعضی از گزارش های رسیده نیز حاکی از آن است که بعضی فروشندگان از این فرصت استفاده و روغن های موجود در مغازه های خود را با قیمت بالاتر به مشتریان عرضه کردند.

کمیاب شدن روغن جامد و مایع و فروش آن به صورت محدود در رسانه ها در حالی خبرساز شد که پیش تر دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران به خبرنگاران گفته بود که به دلیل تحریم های ظالمانه و مسائل ارزی و انتقال آن در تامین روغن خام مسائلی ایجاد شده است که بایستی دستگاه های مربوطه با یکدیگر همکاری نموده و چالش پیش آمده را حل نمایند و همچنین بانک مرکزی نیز بایستی در تخصیص ارز برای واردات روغن به سرعت وارد عمل گردد. البته چندی بعد شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر از تزریق روغن به بازار داد و براساس اعلام معاون بازرگانی این شرکت 70 هزارتن روغن از ذخایر برای خانوار و صنف و صنعت تامین و توزیع شد.

در این راستا سرپرست دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار نیز با اشاره به اینکه به دلیل جو ایجاد شده در بازار روغن، بعضی می خواهند روغن بخرند و در خانه انبار نمایند که این مسئله باعث شده تقاضا مضاعف گردد، به خبرنگاران گفته بود که تمهیداتی در نظر گرفته شده و حدود 70 هزار تن سهمیه در نظر گرفتیم که 30 هزار تن از این سهمیه در بخش خانوار، 20 هزار تن برای فروشگاه زنجیره ای و 20 هزار تن برای صنف و صنعت در نظر گرفته شده است. حواله این سهمیه ها صادر شده و در حال حمل است تا سریعا وارد بازار عرضه گردد.

اگرچه بنابر وعده مسئولان مربوطه قرار بود از هفته گذشته روغن در بازار توزیع و مشکل این کالای پرمصرف حل گردد اما به نظر می رسد این وعده هنوز عملیاتی نشده و مشاهدات میدانی حاکی از آن است که مغازه های سطح شهر تهران یا فاقد روغن مایع هستند یا به صورت محدود این کالا را به فروش می رسانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 649

به "از بازار روغن چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بازار روغن چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید