برهم صالح رئیس جمهور عراق استعفا کرد

به گزارش مجله ایرکا، ایسنا نوشت: خبرنگاران خارجی اعلام کردند برهم صالح ضمن مخالفت با معرفی اسعد العیدانی به عنوان کاندیدای پست نخست وزیری عراق، از مقامش استعفا کرد.

برهم صالح رئیس جمهور عراق استعفا کرد

به نقل از الجزیره، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق با اعلام استعفایش از مجلس خواسته تا در این باره تصمیم گیری کند.

در پی معرفی العیدانی برای نخست وزیری عراق از سوی ائتلاف البناء که بزرگترین ائتلاف مجلسی این کشور است، برهم صالح تهدید نموده بود از مقامش کناره گیری می نماید اما این ائتلاف هم چنان بر نخست وزیری العیدانی، استاندار فعلی بصره، تاکید دارد.

برهم صالح در بیان دلیل استعفایش گفته است: با توجه به تاکیدی که بر جلوگیری از کشتارها دارم، نمی توانم العیدانی را به عنوان نخست وزیر اعلام کنم و ترجیح می دهم استعفا دهم تا اینکه کاندیدایی را تایید کنم که معترضان با او مخالف هستند. اعتراضات در عراق بر ما لازم می دارد پیش از در نظر دریافت مسائل شخصی و سیاسی، منافع عالی ملی را در نظر بگیریم.

وی افزوده است: منافع کشور در این است که اوضاع را آرام نموده و به خواسته مردم عمل کنیم. با توجه به اینکه مطابق قانون نمی توانم با کاندیدای نخست وزیری مخالفت کنم ترجیح می دهم با این استعفا تاکید کنم اقدام سیاسی و مجلسی در عراق باید برگرفته از خواست مردم باشد.

نامه استعفای برهم صالح به توضیح زیر است:

در این استعفانامه آمده است: بر اساس ماده 67 قانون اساسی عراق، رئیس جمهوری ملزم به حفظ استقلال، حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی کشور است و طبق ماده 76 قانون اساسی رئیس جمهوری باید کاندیدای بزرگترین فراکسیون را برای نخست وزیری معرفی کند و حق اعتراض به آن را ندارد، اما با توجه به موضع گیری ای که نسبت به آقای العیدانی، کاندیدای فعلی وجود دارد و احتمالا مسئله ای را در این زمینه به وجود می آورد، آماده ام از سمت خود استعفا دهم تا آنها به عنوان نمایندگان مردم آنچه را که مناسب می دانند، انجام دهند.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 36

به "برهم صالح رئیس جمهور عراق استعفا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برهم صالح رئیس جمهور عراق استعفا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید