توسعه اینترنت ثابت با ایجاد نگرش ملی امکان پذیر می گردد

به گزارش مجله ایرکا، تهران (پانا) - دولت سیزدهم عزم خود را برای توسعه اینترنت ثابت جزم نموده به طوری که عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع فعالان حوزه اینترنت ثابت گفت که برای تحقق پروژه بزرگ ملی توسعه ارتباطات ثابت در کشور، کار بزرگی در پیش داریم و امیدواریم با همراهی بخش خصوصی بتوانیم تا چهار سال آینده حداقل 20 میلیون پورت پرسرعت ثابت را عملیاتی کنیم.

توسعه اینترنت ثابت با ایجاد نگرش ملی امکان پذیر می گردد

به گزارش ایران، اما اجرای این توسعه با یاری بخش خصوصی چگونه ممکن خواهد شد؟ چه موانعی بر سر راه توسعه اینترنت ثابت کشور وجود دارد که باید برطرف گردد. کارشناسان حوزه اینترنت ثابت به این سؤالات پاسخ می دهند.

نویدی برای مردم

علی توسلی جانشین رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور (نصر) معتقد است اعلام توسعه اینترنت ثابت از سوی دولت سیزدهم به طور قطع نویدی برای مردم و این صنعت پیشران در کشور است.

توسلی گفت: اما از آنجایی که برنامه دولت برای دایرکردن 20 میلیون پورت پرسرعت (FTTH - VDSL) در چهار سال آینده اعلام نشده از این رو قضاوت درباره عملیاتی کردن این پروژه بسیار سخت است.وی با بیان اینکه در حال حاضر شبکه اصلی ارتباطی کشور در اختیار شرکت مخابرات ایران و بخش های مختلف حاکمیتی است، اضافه نمود: علاوه بر شبکه های فیبرنوری (شرکت ارتباطات زیرساخت که موضوعی فرق دارد) و شرکت مخابرات ایران و توانیر و غیره و حتی شهرداری ها دارای نوعی شبکه های فیبر نوری هستند و هریک همانند جزیره ای کم و بیش مستقل عمل می نمایند.

جانشین رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نصر کشور با اشاره به اینکه شرکت های خصوصی هم شبکه های محدودی از فیبرنوری را اجرا نموده اند، گفت: کوشش های چند ساله گذشته شرکت های خصوصی برای نوعی تعامل و بهره برداری مشترک از شبکه های جزیره ای موجود در کشور به نتیجه ای مطلوب منجر نشده و از سوی دیگر کوشش های مکرر و مستقل شرکت های خصوصی هم برای اجرای شبکه ای مستقل با موانع متعدد روبه رو شد و در سطح کلان موفقیتی دربر نداشته است.

این فعال حوزه اینترنت با بیان اینکه در این میان چند سؤال برای توسعه اینترنت ثابت در کشور مطرح است، اضافه نمود: ابتدا باید روشن گردد که قرار است شبکه های فیبرنوری از سوی کدام ساختار در سطح کلان کشوری اجرا گردد؟ آیا دولت قرار است خود مستقلاً با یاری گرفتن بخش خصوصی و با استفاده از ظرفیت های موجود شبکه کشوری این توسعه را اجرایی کند؟ یا قرار است مستقل از شبکه های موجود اجازه دهد بخش خصوصی در تعاملی بین شرکت های علاقه مند شبکه ای واحد و کشوری یا به نوعی تقسیم منطقه ای شبکه را اجرا کند؟ و اینکه در این میان نقش مخابرات فیبرنوری و داکت های موجود شرکت مخابرات ایران چه خواهد شد؟ و مهمتر اینکه چگونه می خواهند با شهرداری ها تعامل نمایند؟ تکلیف شرکت ایرانیان نت چه خواهد شد؟به باور توسلی تا پاسخ این سؤالات در تدوین برنامه دولت آنالیز و به صراحت روشن نگردد، نمی توان درباره آینده این موضوع سخنی گفت و حتی بعید به نظر می رسد بتوان امیدوار بود که تعداد قابل توجهی پورت پرسرعت دایر کرد.

وی درباره یاری بخش خصوصی به اجرای توسعه اینترنت ثابت نیز گفت: اگر قرار باشد این پروژه از سوی بخش خصوصی یا به نوعی در تعامل با بخش هایی حاکمیتی و شرکت مخابرات ایران انجام گردد، در هر صورت به سرمایه گذاری کلان که چندان هم زود بازده نیست، احتیاج خواهد بود و باید با طرح تجاری تعریف شده ای صورت بگیرد تا در دوره ای منطقی سرمایه به سود هم برسد که این کار نیز با تعرفه های فعلی میسر نمی گردد و نمی توان منظره خوبی را متصور شد.

این کارشناس در ادامه گفت: نکته دیگری هم که باید روشن گردد نوع تعامل با شرکت های فناوری و سرمایه گذاری خارجی است و اینکه آیا اصولاً چنین منظرهی در صورت گشایش و برطرف موانع تحریمی پذیرفته و به بخش خصوصی سپرده خواهد شد؟ یا ساختارهای حاکمیتی و شبه حاکمیتی به آن خواهند پرداخت؟ به هرحال در صورت حل موارد فوق و تدوین برنامه ای روشن و تضمین شده از سوی دولت، بخش خصوصی هم قادر به جذب و تأمین سرمایه خواهد بود و توانایی فنی و اجرایی لازم را دارد. به اعتقاد این فعال برای اجرایی کردن این اقدام در نظر گرفتن تعرفه معقول عمدتاً در کلانشهر های کشور هم احتیاج است. به گفته توسلی چنانچه سرمایه گذاری در منظرهی منطقی سود معقولی داشته باشد، بخش خصوصی که در 20 سال اخیر با همه موانع از هیچ کوشش دریغ ننموده باز آماده همکاری با دولت است.

تعریف پروژه ملی

محمدعلی شریفی الحسینی عضو هیأت مدیره سازمان نظام صنفی استان تهران نیز تصمیم دولت سیزدهم مبنی برای توسعه اینترنت ثابت را به فال نیک گرفت و گفت: همان طور که وزیر ارتباطات هم بر آن تأکید کردند دولت به تنهایی قادر به اجرای این توسعه نیست و اجرای آن باید با همکاری بخش خصوصی صورت بگیرد.شریفی الحسینی اضافه نمود: دولت در تحقق این تصمیم موانع زیادی پیش رو دارد که از جمله این موانع می توان به هزینه های بالای ایجاد شبکه فیبرنوری، دوره بازگشت سرمایه طولانی، ضریب نفوذ پایین این خدمت در سبد خانوارهای ایرانی و کمبود محتوای مورد احتیاج اشاره نمود. به گفته وی در این میان به تدوین قوانین و مقررات قابل اجرا از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم احتیاج است. عضو هیأت مدیره سازمان نصر معتقد است با توسعه زیرساخت های ICT و توسعه شبکه فیبرنوری و ارتباطات ثابت به عنوان پیشران همه کسب و کارها می توان باعث رشد و تعالی تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال در کشور شد.دبیر کمیسیون اینترنت و انتقال داده ها سازمان نظام صنفی استان تهران با بیان اینکه باید این پروژه را با عنوان یک پروژه ملی نامگذاری کرد، گفت: با ایجاد نگرش ملی و با حمایت از اپراتورهای شبکه ارتباطات ثابت است که می توان باعث تسهیل و همکاری های همه جانبه شرکت ها، نهادها و سازمان ها از جمله شرکت مخابرات ایران (دارنده شبکه ملی انحصاری) و همکاری شهرداری ها شد تا از امکانات و سرمایه های ملی مازاد موجود در کشور استفاده بهینه و از اتلاف منابع جلوگیری گردد.

به باور این کارشناس این امر هزینه های ایجاد شبکه و سربار توسعه را تا حدی کاهش داده و سرمایه گذاری را قابل توجیه می نماید. کاهش بهای تمام شده خدمات ایجاد بستر فیبر، امکان ارائه این سرویس به بخش قابل توجهی از آحاد مردم را نیز فراهم می نماید.

شریفی الحسینی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در صورت مالی بودن این طرح ملی آمادگی دارد در توسعه اینترنت ثابت سرمایه گذاری کند، گفت: اما این اقدام بدون استفاده از شبکه ملی موجود که در انحصار شرکت مخابرات ایران و شهرداری ها است، امکانپذیر نخواهد بود، زیرا توسعه فیبرنوری و ارتباطات ثابت بسیار پرهزینه و دارای دوره بازگشت سرمایه بلندمدت است که در این راستا به ایجاد اعتماد برای سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه ها از سوی دولت احتیاج است.

به گفته وی دولت باید از مشخص تعرفه دستوری خدمات نیز خودداری کند، چرا که تعرفه های مذکور کفاف هزینه های پروژه و سرمایه گذاری را نخواهد داد.

این کارشناس با بیان اینکه ایجاد و اصلاح قوانین و مقررات متناسب با پروژه یادشده از جمله معافیت های گمرکی واردات تجهیزات، مالیاتی و... الزامی است، گفت: برای ایجاد فرهنگ استفاده از فیبر نیز باید تغییراتی در الزامات سازمان نظام مهندسی ساختمان داده گردد تا انبوه سازان و سازندگان ساختمان ها در زمان طراحی و ساخت، ملزم به ایجاد شبکه فیبر در ساختمان ها شوند و این مهم با حداقل هزینه و استاندارد قابل قبول اجرا گردد تا استفاده از فیبر در سبد خانوار جای خود را پیدا کند. شریفی الحسینی اضافه نمود: اجرای این پروژه ملی بدون حمایت های مادی و معنوی دولت امکانپذیر نیست و باید به این سؤال پاسخ داده گردد که در برترین شرایط در صورت تأمین 20 میلیون پورت چه تعداد مشترک متقاضی این سرویس هستند، زیرا ایجاد امکانات مازاد بر تقاضای این سرویس، خود منجر به غیر مالی شدن پروژه می گردد.

امکان توسعه با یاری بخش خصوصی

داوود زارعیان معاون شرکت مخابرات ایران نیز معتقد است در سال های اخیر با سرمایه گذاری بخش خصوصی یعنی شرکت مخابرات و چندین شرکت ارتباطات ثابت (FCP) میسر شده بنابراین بخش خصوصی می تواند با سرمایه گذاری، بازاریابی و فراوری محتوا کماکان اینترنت بر بستر تلفن ثابت را توسعه دهد. به باور این کارشناس در سال های اخیر تجربه ثابت نموده که هرجایی که بخش خصوصی وارد شده و فعال بوده به صورت درست و منطقی و حرفه ای آن بخش توسعه پیدا نموده و ما معتقدیم توسعه تلفن ثابت فقط با حضور بخش خصوصی امکانپذیر است. بنابراین دولت باید این بخش را برای عملیاتی کردن هدفی که مشخص نموده است، ترغیب کند. زارعیان در ادامه گفت: دولت باید بپذیرد توسعه اینترنت ثابت احتیاجمند هزینه است. این هزینه در چند بخش خود را نشان می دهد که یکی بخش زیرساختی است. زیرساخت در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است. دولت باید همزمان هم از شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت که دولتی است، حمایت کند تا اینترنت ثابت را توسعه دهد.

وی اضافه نمود: همان طور که بارها تأکید شده دولت باید تعرفه اینترنت این بخش را عادلانه و منطقی کند که بعد از پوشش سودآوری منطقی هم برای سرمایه گذار داشته باشد. سوم اینکه دولت باید پهنای باند بین الملل را حتماً آزاد نموده و از انحصار خارج کند. به گفته این کارشناس اگر قرار است پهنای باند به همین منوال ادامه یابد، حداقل باید قیمت عادلانه برای آن در نظر بگیرند.

به باور زارعیان در بخش سرمایه گذاری هم اگر لازم شد سرمایه گذاری را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و مهم تر اینکه حمایت از فراوری محتوا بر بسترهای مختلف نباید فراموش گردد، چرا که اگر بتوانیم محتوای مناسبی را فراوری کنیم هم می توانیم مصرف اینترنت داخلی را افزایش دهیم و هم می توانیم اندازه استفاده مردم از اینترنت را به صورت منطقی و درست بالا ببریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1219

به "توسعه اینترنت ثابت با ایجاد نگرش ملی امکان پذیر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه اینترنت ثابت با ایجاد نگرش ملی امکان پذیر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید