هفت منفعت مالی ویروس منحوس کرونا

به گزارش مجله ایرکا، کرونا با همه دردسر هایی که برایمان درسته نموده، چند مزیت به همراه داشته است. مثلا چه کسی فکرش را می کرد بتوانیم بدون چک و چانه کرایه تاکسی را به صورت اینترنتی پرداخت کنیم؟ این بیماری توانسته آرزوی دیرینه ای به نام ثبت نام غیرحضوری در بورس را محقق کند. دردسر های سقف سه میلیونی کارت به کارت را از بین برده و خیلی ها را با فروشگاه های اینترنتی آشتی داده. کسانی که تا پیش از این به جز بازارگردی و بالا و پایین کردن پله های پاساژ ها راه دیگری برای خرید کردن نمی شناختند، این روز ها حتی خرید های سوپرمارکتی را هم به فروشگاه های آنلاین می سپارند. همه این ها به کنار، چه کسی فکرش را می کرد یک روز مدیران شرکت ها از کارمندانشان بخواهند در خانه بمانند و وقتی روی تخت دراز کشیده اند یا روی مبل جلوی تلویزیون نشسته اند، کارشان را انجام دهند؟ بله، همه این موارد با شیوع یک بیماری رخ داده است.

هفت منفعت مالی ویروس منحوس کرونا

یک | احراز هویت غیرحضوری سجام و کارگزاری های بورس

به گزارش خبرنگاران، آرزوی دیرینه سهامداران بورس در روز های کرونایی محقق شد. چند سالی می گردد که بورس باز ها به دنبال راهی برای ساده کردن فرآیند دریافت کد بورسی بودند و شاید بتوان گفت بالاخره این موضوع در سالی که همه نگران بیماری کرونا بودند، رخ داد. قبلا کسانی که می خواستند وارد بورس شوند، باید به دفاتر پیشخوان یا شعب کارگزاری ها مراجعه می کردند که اغلب صف طولانی داشتند. تا اینکه بهار سال جاری احراز هویت سامانه سجام غیرحضوری شد. چه کسی فکرش را می کرد که بتوانیم گوشی را دستمان بگیریم و با عکس و ویدیو سلفی خودمان را احراز هویت کنیم؟ این انتها ماجرا نبود. حتی بعد از غیرحضوری شدن احراز هویت سجام و دریافت کد بورسی، همچنان کارگزاری ها برای امضای قرارداد مجبور بودند مشتریانشان را حضوری دیدار نمایند. تا اینکه ماه گذشته مجوز امضای الکترونیک قرارداد ها هم آمد و حالا اغلب کارگزاری های عظیم بورس، بعد از احراز هویت غیرحضوری سجام، امکان امضای الکترونیک قرارداد ها را فراهم نموده اند. حالا به جای ایستادن در صف دفاتر پیشخوان می توان در عرض 20 دقیقه کار های مربوط به دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری ها را انجام داد. نام کاربری و رمز عبور سهامداران بعد از حدود یک هفته برای آن ها پیامک می گردد و می توانند شروع به خرید و فروش سهام در بورس نمایند. تا اینجای کار چند کارگزاری از جمله مفید، مطلع، فارابی و سهم آشنا و ... این امکان را فراهم نموده اند.

دو | افزایش سقف تراکنش های بانکی

نوروز سال جاری اولین سالی بود که بانک مرکزی سقف برداشت از خودپرداز ها را افزایش نداد. چراکه با شرایط قرنطینه، دیگر کسی سراغ خرید شب عید نمی رفت. شاید در این مورد کرونا یک محدودیت بانکی اضافه نمود، اما در ادامه شرایط طور دیگری رقم خورد. احتمالا در جریان هستید که از تیرماه سال جاری دیگر لازم نیست برای انتقال کارت به کارت بیشتر از سه میلیون تومان تا ساعت 12 شب منتظر بمانید. سقف تراکنش های غیرحضوری افزایش پیدا نموده و حالا می توان تا سقف شش میلیون تومان در هر شبانه روز پول کارت به کارت کرد. البته این مورد برای انتقال کارت به کارت به وسیله خودپرداز ها، اینترنت بانک ها و موبایل بانک ها است. پیش از این با اپلیکیشن های کیف پول می شد تا سقف یک میلیون تومان پول جابه جا کرد که به خاطر شرایط کرونایی، این سقف هم به سه میلیون تومان افزایش پیدا نموده است. همچنین لازم نیست نگران تاریخ انقضای کارتتان باشید. چراکه با شرایط کرونا، بانک مرکزی به بانک ها اعلام نموده می توانند امکان تمدید تاریخ انقضای کارت های بانکی به مدت یک سال آن هم به صورت غیرحضوری را فراهم نمایند. هرچند بانک مرکزی گفته بود این شرایط تا اطلاع ثانوی ادامه دارد و ممکن است یک روزی لغو گردد، اما تا اینجای کار همچنان افزایش سقف تراکنش ها و همچنین امکان تمدید غیرحضوری تاریخ انقضای کارت ها وجود دارد.

سه | افتتاح حساب بانکی بدون مراجعه به شعبه

بدون اینکه پایتان به شعبه باز گردد، می توانید حساب بانکی داشته باشید. البته نه به این معنا که افتتاح حساب بانکی غیرحضوری شده باشد. چند بانک امکان ثبت نام اینترنتی برای افتتاح حساب را فراهم نموده اند. به این صورت که شما با مراجعه به سایت بانک اطلاعات و مشخصاتتان را ارائه می کنید و بعد از پر کردن فرم ها یک کارمند بانک به در خانه شما می آید و بعد از دریافت امضا و اثر انگشت، کارت بانکی تان را به شما تحویل می دهد. این حساب بانکی هیچ تفاوتی با حساب های معمولی ندارد و می توان از خدماتی مثل اینترنت بانک و ... هم استفاده کرد. شاید نتوان اسم این نوع افتتاح حساب را غیرحضوری گذاشت، اما حداقل شما را از مراجعه به شعبه بانک بی احتیاج می نماید. این مدل صرفا در چند بانک راه افتاده، اما شرکت پست خبر های خوبی در این باره دارد. مدیرعامل این شرکت در یک نشست خبری گفته در حال رایزنی با بانک ها برای انجام تعدادی از خدمات بانکی از در منزل هستیم؛ مثلا مشتریان بانک ها می توانند از در منزل حساب افتتاح نمایند. به گفته رمضانعلی سبحانی فر افتتاح حساب به تعدادی ابزار خاص مثل دستگاه امضاء دیجیتال، اثرانگشت الکترونیکی و چگونگی دسترسی به این ابزار جلوی در منزل احتیاج دارد که پیش بینی امکانات لازم برای ثبت اثرانگشت به صورت الکترونیکی، امضا الکترونیکی و دوربین دیجیتال را نموده ایم تا بتوانیم جلوی منزل مشتریان بانک برایشان حساب افتتاح کنیم. اکنون درحال ایجاد زیرساخت های لازم هستیم.

چهار | رونق خرید اینترنتی

ترس از خرید اینترنتی برای خیلی از خانواده ها از بین رفته. پیش از این شاید خیلی ها ترجیه می دادند برای خرید حتما به بازار بروند، اما با توجه به شرایط کرونا، خیلی ها با فروشگاه های اینترنتی آشتی نموده اند. طوری که حتی خرید های سوپرمارکتی را هم به وسیله این فروشگاه ها انجام می دهند. اتفاقی که تا حد زیادی به نفع کسب و کار های اینترنتی تمام شده، اما از طرف دیگر، می تواند به سود مشتری ها هم باشد. سریع تر شدن فرآیند خریدها، از بین رفتن هزینه های رفت و آمد و از همه مهمتر امکان مقایسه قیمت فروشگاه های مختلف بدون احتیاج به گشت زنی بین مغازه ها از جمله مزایایی است که فروشگاه های اینترنتی دارند و با شرایط کرونا توانسته اند خودشان را در دل مشتریان جا نمایند. شاید همین مورد باعث شده که حتی کسب و کار های کوچک هم به راه اندازی یک سایت ساده و فروش محصولاتشان به صورت اینترنتی ترغیب شوند.

پنج | پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی

اگر زیاد تاکسی سوار می شوید، حتما با بارکد های مختلف روی داشبورد و پشت جایگاه راننده برخورد نموده اید. بارکد هایی که شاید تا قبل از کرونا کمتر کسی از آن ها استفاده می کرد، اما از زمان شیوع این بیماری شرایط عوض شده. کمتر کسی دلش می خواهد از اسکناس های ناقل برای پرداخت کرایه تاکسی استفاده کند و حالا خیلی از مسافران تاکسی های خطی حداقل یک اپلیکیشن پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی روی گوشی شان نصب نموده اند تا با اسکن کردن بارکد بلافاصله پول را به حساب راننده واریز نمایند. پیامک آن بلافاصله به راننده ارسال می گردد و دیگر لازم نیست سر 200 تومان پول خورد که سکه و اسکناس آن به سختی پیدا می گردد، با راننده های بی اعصاب دعوا کنیم. تازه اگر کیف پولتان را در خانه جا گذاشتید، لازم نیست جایگاه عقب تاکسی هی با خودتان کلنجار بروید و پشت دستتان را گاز بگیرید تا خدایی ننموده شرمسار راننده ها نشوید. صرفا ضروری است از بارکد جلوی رویتان را اسکن و کرایه را آنلاین و از حساب بانکی یا کیف پول الکترونیکی تان پرداخت کنید.

شش | ظهور باجه های خوددریافت در بانک ها

ممنوعیت پرداخت و دریافت پول نقد در بانک ها هر بدی که داشت، پای باجه های خوددریافت را به شعبه های بانکی باز کرد. از همان شروع شیوع بیماری، بانک ها یک برگه کاغذ روی در ورودی شعبه ها نصب کردند که رویش با فونت درشت نوشته از دریافت و پرداخت وجه نقد معذوریم! اوایل کار خیلی سخت شده بود. اگر کسی پول نقد داشت و باید سر ماه چک پاس می کرد، باید در به در بین شعبه ها دنبال باجه های خوددریافت می گشت. دستگاه های عظیمی که صرفا در شعبه های اصلی و اتاقک های شبانه روزی پیدا می شدند، کم کم پایشان به شعبه های مختلف بانک باز شد. پول را داخل دستگاه می گذارید و بعد از شمردن آنها، مستقیم به حسابتان واریز می گردد. حالا دیگر احتیاجی نیست برای واریز 100 هزار تومان پول نقد از دستگاه شماره بگیرید و منتظر باشید تا سر کارمند بانک خلوت گردد.

هفت | یک واژه نازنین به نام دورکاری

از هر چه بگذریم، نمی توانیم از مزیت های دورکاری نگوییم. شرایط کرونا باعث شده خیلی از شرکت ها و به طور ویژه شرکت های خصوصی، به این نتیجه برسند که چه احتیاجی دارد کارمند نگون بخت را اول صبح در ترافیک خیابان ها تا محل کار بکشانند؟ در حالی که همان کار ها را می توان از خانه و در حالی که روی تخت دراز کشیده ایم و سینی صبحانه کنار دستمان است انجام دهیم. خیلی از کارمندان بخش زیادی از وقت و هزینه شان را برای رفت و برگشت به محل کار از دست می دادند، اما از زمان شیوع کرونا با خیلی ها دورکار شده اند و به جای منتظر ماندن برای مترو و اتوبوس یا پیاده روی در هوای آلوده، از همان خانه کارهایشان را انجام می دهند. با وجود گذشت هفت ماه، خیلی از شرکت ها به دورکاری ادامه داده اند و اتفاقا خیلی از آن ها نتیجه های خوبی گرفته اند. هزینه برق، اینترنت، صبحانه و نهار کارمندان و خیلی خرج های دیگر برای شرکت ها از بین رفته و کارمند ها هم تا حدودی از شرایط فعلی راضی هستند. هیچ چیز به جز شیوع بیماری مثل کرونا نمی توانست فرهنگ دورکاری را جا بیاندازد. خدا را چه دیدید، شاید حتی بعد از خلاص شدن از شر این بیماری، خیلی از شرکت ها به دورکاری کارمندانشان ادامه دهند. چراکه برخلاف تصور قبلی، در خیلی از پژوهش ها شاهد افزایش بهره وری کارکنان در دوران دورکاری هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 639

به "هفت منفعت مالی ویروس منحوس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت منفعت مالی ویروس منحوس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید